Pomniki, obiekty

Aquapark Łódź-Fala
Aquapark Łódź-Fala
Łódź, Unii Lubelskiej 4
Łódzki Aquapark Fala jest wodnym centrum rozrywkowym. Teren podzielono na trzy główne części - zewnętrzną, wewnętrzną oraz Świat Saun. W części wewnętrznej, czynnej przez cały rok, możemy skorzystać z różnych basenów: z falą, dziką rzeką, sportowego i rekreacyjnego. Dla wielbicieli mocnych wrażeń przygotowano dwie zjeżdżalnie o długości 146 i 130 metrów. W części zewnętrznej możemy korzystać z basenów sportowego i rekreacyjnego. Przygotowano również specjalny basen dla dzieci. W Świecie Saun należyty wypoczynek zapewni nam 5 saun, zaś po wodnym wypoczynku możemy posilić się w restauracji, serwującej dania kuchni międzynarodowej.
Cmentarz Stary
Cmentarz Stary
Łódź, Ogrodowa/Srebrzyńska
Cmentarz przy ul. Ogrodowej, zwany Starym, powstał w latach 1855-1858. Ze względu na wielokulturowość Łodzi, został podzielony na trzy części - katolicką, ewangelicką i prawosławną. Pochowano tu wiele ważnych osób związanych z Łodzią - fabrykantów, artystów i naukowców. Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługuje kaplica rodziny Heinzlów (w części katolickiej), a także mauzoleum Scheiblerów (część protestancka) oraz kaplica Gojżewskich, znajdująca się w części prawosławnej.
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski
Łódź, Bracka 40
Cmentarz żydowski, znajdujący się przy ul. Brackiej, jest jedną z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Powstał w 1892 r. jako miejsce pochówku ofiar epidemii cholery, potem stał się głównym cmentarzem żydowskim w mieście. Na jego terenie znajduje się wiele grobów wybitnych Żydów, w tym zasłużonych rabinów i cadyków. Podziwiać możemy tu dom przedpogrzebowy z 1898 r., a także Pomnik Ofiar Łódzkiego Getta wybudowany w 1956 roku. Szczególną uwagę zwraca mauzoleum I. K. Poznańskiego.
Fontanna na Placu Dąbrowskiego
Fontanna na Placu Dąbrowskiego
Łódź, pl. Dąbrowskiego
Fontanna na Placu Dąbrowskiego przed gmachem Teatru Wielkiego powstała w 2009 roku. Zaprojektował ją łódzki architekt Rafał Szrajber. Kształt dwóch morskich fal tworzy nieckę długą na 35 i szeroką na 7 m, woda tryska z 272 dysz sterowanych komputerowo. Woda w fontannie jest podświetlana, zaś od południa, a potem cyklicznie co dwie godziny, światła zmieniają się w takt fragmentów muzyki poważnej, wybranych we współpracy z Teatrem Wielkim. Fontanna jest całoroczną atrakcją.
Kot Filemon i Bonifacy
Kot Filemon i Bonifacy
Łódź, pl. Zwycięstwa 1
Kot Filemon i Bonifacy to pomnik przedstawiający dwa koty znane z opowiadań, seriali telewizyjnych oraz filmów animowanych. Doświadczony Bonifacy i żądny poznania świata Filemon są częścią Łodzi Bajkowej, serii rzeźb postaci z bajek Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Autorami odsłoniętego w 2011 r. pomnika z brązu są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, którzy wykorzystali projekt Ludwika Kronica.
Kufer Reymonta
Kufer Reymonta
Łódź, Piotrkowska 137
Kufer Reymonta, znajdujący się w pobliżu Pałacu Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137, przedstawia Władysława Reymonta. Odlew z brązu jest częścią Galerii Wielkich Łodzian. Pomnik odsłonięto w 2001 r., a wykonał go odlewnik Robert Sobociński, wg projektu Marcela Szytenchelma. Postać pisarza z notatnikiem w ręku, siedzącego na kufrze, waży imponujące 300 kg.
Ławeczka Tuwima
Ławeczka Tuwima
Łódź, Piotrkowska 104
Ławeczka Tuwima to pierwszy z pomników należących do Galerii Wielkich Łodzian. Odsłonięto go w 1999 r. przy ul. Piotrkowskiej 104. Autorem wielokrotnie nagradzanej w prestiżowych konkursach spiżowej figury naturalnej wielkości jest Wojciech Gryniewicz. Pomnik prezentuje słynnego poetę Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce, wsłuchującego się w rozmowę z osobą, która zajmie miejsce obok niego. Jedna z najpopularniejszych miejskich legend głosi, że potarcie nosa rzeźby przynosi szczęście.
Ławka Jana Karskiego
Ławka Jana Karskiego
Łódź, Park Ocalałych
Ławeczka Jana Karskiego to jeden z pięciu pomników z tej serii, upamiętniający słynnego kuriera z Polski. Pozostałe znajdują się w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku i Tel-Awiw-Jafie. Odsłonięcie łódzkiej rzeźby autorstwa Karola Badyna nastąpiło w 2009 r. na szczycie Kopca Pamięci. Rzeźba pozwala 8 osobom usiąść obok Jana Karskiego i popatrzeć na Park Ocalałych, czy też na Pomnik Polaków Ratujących Żydów. Sam kurier pochodził z Łodzi, przekazał on Aliantom dowody na straszliwe prześladowanie Żydów w Polsce w trakcie II wojny światowej.
Łódzka Aleja Gwiazd
Łódzka Aleja Gwiazd
Łódź, Piotrkowska
Aleja Gwiazd w Łodzi to wzorowana na słynnej hollywoodzkiej Walk of Fame aleja z gwiazdami aktorów, reżyserów i operatorów zasłużonych dla polskiej kinematografii. Lokalizacja gwiazd jest nieprzypadkowa, jako że to Łódź określana jest polskim centrum filmowym. Po stronie zachodniej (nieparzystej) umieszczono gwiazdy aktorów, po wschodniej zaś reżyserów i operatorów. Pomysłodawcą alei był w 1996 r. Jan Machulski. Pierwsza gwiazda pojawiła się w 1998 r., została przyznana aktorowi Andrzejowi Sewerynowi.
Miś Uszatek
Miś Uszatek
Łódź, Piotrkowska 87
Pomnik Misia Uszatka Turysty jest pierwszym z pomników należących do Łodzi Bajkowej, szlaku spacerowego przedstawiającego postaci z seriali dla dzieci Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Figura odsłonięta w 2009 r. z okazji Święta Misia, została wykonana na podstawie projektu Magdaleny Walczak i Marcina Mielczarka, z wykorzystaniem projektu postaci autorstwa Zbigniewa Rychlickiego. Metrowej wysokości postać ma na sobie plecak, zaś w lewej łapie trzyma plan miasta z napisem "Łódź MIŚię podoba".