Pomniki, obiekty

Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci
Łódź, Piotrkowska
Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci to niezwykły pomnik autorstwa Zbigniewa Bińczyka, związanego z Fundacją Ulicy Piotrkowskiej. Składa się z 13 454 kostek brukowych, każda z tabliczką fundatora, ułożonych i wkomponowanych w nawierzchnię ul. Piotrkowskiej. Ich wymiary odpowiadają kostce stosowanej na ulicach Łodzi w XIX w., która zachowała się w niektórych miejscach miasta. Budowę rozpoczęto w 2000 r., a zakończono w 2003 r., co jakiś czas jednak dokładane są kolejne kostki - każdy może zakupić sobie własną, w siedzibie Fundacji bądź przez internet.
Pomnik Martyrologii Dzieci
Łódź, Park im. Szarych Szeregów
Pomnik Martyrologii Dzieci, zwany również Pomnikiem Pękniętego Serca, został odsłonięty w 1971 r., w 26. rocznicę zwycięstwa nad nazistami w II wojnie światowej. Znajduje się w Parku Szarych Szeregów, a jego autorami są Jadwiga Janus i Ludwik Mackiewicz. Pomnik przedstawiający chłopca wtulającego się w złamane, matczyne serce, upamiętnia dzieci zesłane do obozu koncentracyjnego dla dzieci i młodzieży Polen-Jugendverwahrlager. Panowały tam takie same warunki, jak w obozach dla dorosłych, więc większość zesłanych nie dożyła wyzwolenia.
Pomnik Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej
Łódź, Park Ocalałych
Pomnik Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej został odsłonięty w 2009 r. w Parku Ocalałych. Autorem pomnika zbudowanego na kształcie gwiazdy Dawida jest Czesław Bielecki. Ściany monumentu pokryte są tabliczkami z nazwiskami osób, które ryzykowały życiem, aby uchronić przez śmiercią Żydów. Często towarzyszą im nazwiska całej rodziny, a czasem i sąsiadów, gdyż naziści w Polsce za ukrywanie Żydów karali niezwykle surowo, mordując wiele osób za okazanie miłości bliźniemu.
Pomnik Twórcy Łodzi Przemysłowej
Łódź, Piotrkowska 30/32
Twórcy Łodzi Przemysłowej to jeden z brązowych pomników tworzących Galerię Wielkich Łodzian. Znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 30/32. Został odlany wg pomysłu Marcela Szytenchelma, a odsłonięcie nastąpiło w 2002 roku. Postaci siedzące przy stoliku to trzej "królowie polskiej bawełny" - Izrael Poznański, Karol Scheibler i Ludwik Grohman. Fabrykanci ci są odpowiedzialni za stworzenie Łodzi Przemysłowej, która gwałtownie przyspieszyła przemianę malutkiej wówczas miejscowości w przemysłową metropolię.
Tramwajowa linia turystyczna "0"
Łódź, Zdrowie
Tramwajowa linia turystyczna "0" kursuje po Łodzi w każdą niedzielę lipca i sierpnia od 2003 roku. Powstała z inicjatywy Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Obsługują ją zabytkowe wagony z 1961 r. o oznaczeniach 5N (337) + 5ND (644). Zostały wyremontowane i dostosowane do obecnych przepisów ruchu drogowego, jednakże ich wnętrza i burty zachowały wygląd z czasów ich eksploatacji, w tym charakterystyczne napisy. W rolę konduktorów wcielają się ochotnicy z KMST.