Wydaje Ci się, że o zwierzętach wiesz wszystko? Twoja wiedza, choć faktycznie może być obszerna, niekoniecznie jest pełna w tym zakresie. Warto więc od czasu do czasu uzupełnić informacje, by być zawsze na bieżąco z nowymi pojęciami. Pomoże to w profesjonalnej pielęgnacji zwierząt bez względu na to, jakim stworzeniem się opiekujesz.

Chcesz poznać najpopularniejsze terminy dotyczące usług i produktów dedykowanych zwierzętom? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy słownik branżowy, dzięki któremu poszerzysz swoją wiedzę oraz rozwiejesz wszelkie wątpliwości. Jeśli nie wiesz, czym jest poidełko, legowisko ortopedyczne, sterylizacja czy zabawka KONG, z tego słownika dowiesz się wszystkiego. Zaglądaj do niego tak często, jak to jest konieczne by łatwo porozumieć się z weterynarzem lub właścicielem sklepu zoologicznego.

Słownik

  • Akwarystyka - Dziedzina związana z hodowlą (amatorską lub zawodową) wodnych roślin lub zwierząt w akwariach. Biorąc pod uwagę środowisko, z którego pochodzą organizmy, wyróżnia się akwarystykę słodkowodną oraz akwarystykę morską. Uważa się, że początki akwarystyki sięgają co najmniej 2500 lat p.n.e.
  • Cieczka - Okres w życiu suki, podczas której pojawiają się objawy występowania rui. W tym czasie dochodzi do realizowania aktywnej części okresu rozrodczego zwierzęcia. Najczęściej pojawia się 2 razy w roku: na wiosnę i jesienią. Czas trwania zależy od rasy zwierzęcia.
  • Czipowanie - Inaczej identyfikacja. Jest to metoda, której celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt. W ten sposób istnieje możliwość ustalenia danych właściciela psa. Zabieg polegający na wszczepieniu chipa jest niemal bezbolesny. Sam chip jest wielkości ziarenka ryżu.
  • Domek dla gryzoni - Gadżet umieszczany w klatkach dla gryzoni, który stanowi formę zabawy i urozmaicenia. W sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki wybór domków o różnych kształtach.
  • Drapak - Gadżet przeznaczony dla kotów, stanowiący praktyczne schronienie. Jest także formą zabawy, pozwalając zwierzęciu na prowadzenie aktywności zapobiegającej otyłości. Ponadto drapak służy do ostrzenia pazurów.
  • Ferretonin - Implant melatoniny, który wykorzystywany jest w leczeniu chorób nadnerczy u fretek. Ma wielkość ziarenka ryżu, wszczepiony pod skórę odpowiada za regulowanie hormonów. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie uciążliwych objawów, takich jak: wzrost agresji, łysienie, swędzenie skóry.
  • Iguana - Rodzaj jaszczurki należącej do rodziny legwanów. Wyróżnić można dwa gatunki: legwan zielony i legwan szlachetny.
  • Kaganiec - Przeznaczony do zakładania na pysk zwierzęcia (głównie psa) w celu zapobiegnięcia ugryzieniu lub połknięciu niepożądanych przedmiotów. Kagańce wykonane są albo z odpowiednio połączonych drucików, albo ze skóry ze specjalnie wyciętymi otworami.
  • Karma weterynaryjna - Karma specjalistyczna dedykowana zwierzętom zmagającym się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dostępne są m.in. karmy dla zwierząt chorujących na cukrzycę, zmagających się z alergiami i problemami dermatologicznymi, po sterylizacji lub kastracji.
  • Kastracja - Metoda, której efektem jest ubezpłodnienie. Polega na chirurgicznej operacji usunięcia narządów płciowych u osobników płci męskiej. Jej celem jest zapobiegnięcie nadpopulacji bezdomnych zwierząt oraz poprawa kondycji zdrowotnej.
  • Koszatniczka - Gatunek gryzonia należący do rodziny koszatniczkowatych. W warunkach hodowlanych żywi się sianem, liśćmi kilku gatunków drzew (m.in. brzoza, grusza, lipa, orzech włoski, wierzba płacząca), nasionami traw, ziołami (np. dziurawiec, rumianek pospolity, babka lancetowata).
  • Mielografia - Badanie radiologiczne, które polega na wprowadzeniu środka cieniującego pochłaniającego promienie X poprzez nakłucie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie rdzenia kręgowego oraz korzeni rdzeniowych z workiem oponowym.
  • Myszoskoczek - Gryzoń z gatunku myszowatych. Cieszy się ogromną popularnością jako zwierzę w hodowlach domowych. Z uwagi na swój pustynny charakter, wyróżnia się małym zapotrzebowaniem na wodę oraz pożywienie. Jest podatny na oswojenie.
  • Narkoza infuzyjna - Narkoza tradycyjna, w której leki podawane są w formie zastrzyku domięśniowego, a następnie dożylnego. W trakcie wybudzania niekiedy zachodzi konieczność podawania dodatkowych środków wybudzających.
  • Narkoza wziewna - Forma narkozy, w której środek usypiający wprowadzany jest do organizmu w postaci gazu. Dzięki temu możliwe jest znacznie lepsze kontrolowanie znieczulenia. Ponadto pozwala na niemal natychmiastowe odzyskanie świadomości.
  • Odrobaczanie - Zabieg pozwalający pozbyć się pasożytów z organizmu zwierzęcia. Jest to proces zupełnie bezbolesny, ponieważ najczęściej związany z doustnym podawaniem leków. By zapobiec wielu chorobom, zaleca się regularne odrobaczanie psów i kotów.
  • Pies rasowy - Zwierzę, które charakteryzuje się zbliżonym wyglądem i cechami właściwymi dla danej rasy. Stanowi to niejako formę gwarancji, że będzie odpowiadało wzorcowi danej rasy. Pies rasowy otrzymuje rodowód poświadczający jego pochodzenie. Zwierzęta z rodowodem mogą brać udział w wystawach.
  • Ruja - Faza płodności samic w cyklu rozrodczym. To okres typowy dla większości ssaków łożyskowych (z wyjątkiem ludzi). Ma charakter cykliczny (u psów i kotów zwykle 2 razy w roku, a u myszowatych kilka razy w roku). Poza okresem rui samice nie są zdolne do rozrodu.
  • Sterylizacja - Inaczej: ubezpłodnienie. To zabieg chirurgiczny, którego celem jest uniemożliwienie zajścia w ciążę poprzez usunięcie elementów narządów płciowych. Termin jest synonimem kastracji, jednak w odniesieniu do samic.
  • Terrarium - Miejsce przeznaczone do hodowli gadów i płazów, które zostało przystosowane do warunków naturalnego ich środowiska. Jego zadaniem jest więc wytworzenie mikroklimatu specyficznego dla danego gatunku zwierząt.
  • Transporter - Gadżet pozwalający na wygodne transportowanie zwierząt, przede wszystkim psów i kotów oraz innych zwierząt o małych rozmiarach. Może mieć różną formę: począwszy od klatek, a skończywszy na specjalnych torbach
  • Tunele - Akcesoria dla zwierząt, które stanowią formę zabawy. W przypadku gryzoni, mogą służyć również do ukrywania się. Wykonane z różnego rodzaju materiałów - głównie plastiku. Dedykowane takim zwierzętom jak: koty, chomiki, myszki, szczury, fretki.
  • Zwierzęta egzotyczne - Zwierzęta, których naturalnym środowiskiem są odległe kraje. Do najpopularniejszych egzotycznych zwierząt hodowlanych zalicza się m.in. surykatki, marmozetę zwyczajną, afrykańskie jeże pigmejskie, żenetę zwyczajną.