Usługi pogrzebowe to dość specyficzna branża, w której nierzadko pojawiają się enigmatyczne i nic nie mówiące wyrażenia. Chociaż każdy wie, czym jest trumna, karawan czy urna, tak nie wszyscy mają świadomość, co oznacza relikwiarz, antaba, zimne łóżko itp. Na co dzień znajomość takiego słownictwa nie jest potrzebna, ponieważ nie codziennie organizujemy ostatnie pożegnanie dla zmarłego członka rodziny czy przyjaciela.

Jeśli jednak musisz zająć się organizacją pochówku, ten słownik może okazać się prawdziwą pomocą. Znajdziesz tutaj najpopularniejsze wyrażenia używane w branży pogrzebowej. Poznasz znaczenie kluczowych terminów, dzięki którym współpraca z firmami pogrzebowymi przebiegnie dużo sprawniej i bez problemów z komunikacją.

Słownik

  • Antaby - Stałe uchwyty ozdobne, które mocowane są na trumnie. Mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Wyróżniają się zróżnicowanym wzornictwem, co pozwala dostosować wzór do oczekiwań konkretnej osoby.
  • Dewocjonalia - Artykuły liturgiczne oraz wszelkie akcesoria niezbędne podczas sakralnych uroczystości. Dewocjonalia obejmują produkty kościelne na chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub, pogrzeb. Są to m.in. modlitewniki, różańce, świece, szaty liturgiczne.
  • Dom pogrzebowy - Obiekt pozwalający na ostatnie pożegnanie osoby zmarłej w otoczeniu najbliższej rodziny oraz znajomych. Nowoczesne domy pogrzebowe wyróżniają się wysokim standardem, uwzględniającym m.in. chłodnie do przechowywania ciał, kaplice pożegnań.
  • Eksportacja zwłok - Wyprowadzenie zwłok na miejsce, w którym ciało będzie spoczywać do momentu organizacji ceremonii pogrzebowej. Eksportacja odbywa się w sposób uroczysty i stanowi pierwszy element pochówku zmarłych. Może zostać przeprowadzona z domu, szpitala, hospicjum itp.
  • Galanteria funeralna - Wszelkiego rodzaju artykuły związane z branżą pogrzebową. Zalicza się do nich m.in. białe rękawiczki, krzyże, tabliczki, podstawki, rzeźby itp.
  • Galanteria kamienna - Wszelkie dodatki wykonane z kamienia przez firmy kamieniarskie. Wśród najpopularniejszego asortymentu można wymienić m.in. wazony, figurki, rzeźby, podstawki, misy, lampiony, ozdobne kolumny.
  • Granit - Skała wykorzystywana na szeroką skalę w branży kamieniarskiej. Może przybierać różne barwy: począwszy od szarej i jasnoszarej, a skończywszy na czerwonej i ciemnoszarej. Wyróżnia się łatwością cięcia, polerowania oraz walorami estetycznymi, dlatego z granitu wykonuje się nagrobki.
  • Karawan - Samochód przeznaczony do przewozu osób zmarłych podczas uroczystości pogrzebowej. Zwykle jest to auto w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym. Wynajem karawanu wliczony jest w cenę usług świadczonych przez zakład pogrzebowy.
  • Kondolencje - To wyrazy szczerego żalu z powodu śmierci wyrażane przez osoby uczestniczące w ceremonii pogrzebowej. Kondolencje składane są bliskiej rodzinie zmarłego. Mogą mieć charakter ustny lub pisemny (przesyłane listownie albo pozostawiane w księdze kondolencyjnej).
  • Kremacja - Inaczej całopalenie. Stanowi formę pogrzebu zwłok osoby zmarłej, która polega na spaleniu ciała. Uznawana jest przez wiele religii. Kremacji dokonuje zakład pogrzebowy na życzenie rodziny osoby zmarłej.
  • Marmur - Skała metamorficzna wykorzystywana na szeroką skalę w budownictwie i kamieniarstwie. Wynika to z faktu doskonałych właściwości, dzięki którym możliwe jest stawianie z marmuru m.in. płyt nagrobkowych.
  • Nagrobek podwójny - Nagrobek przeznaczony do pochówku dwóch osób zmarłych. Jego montaż odbywa się na legarach lastrykowych leżących bezpośrednio na ziemi. Przyjmuje się, że standardowe nagrobki podwójne mają szerokość 160x190 cm lub 180x200 cm (dolna szerokość podstawy). Wysokość to ok. 15-25 cm.
  • Nagrobek pojedynczy - Nagrobek przeznaczony do pochówku jednej osoby zmarłej. Montowany jest na legarach lastrykowych leżących bezpośrednio na ziemi. Standardowy nagrobek pojedynczy ma szerokość 90x190 cm, zaś wysokość ok. 15-20 cm.
  • Oprawa pogrzebu - Dodatkowe usługi realizowane podczas ceremonii pogrzebowej. Na życzenie rodziny uroczystość może uświetnić np. muzyka w kościele oraz na cmentarzu.
  • Relikwiarz - Naczynie pozwalające na umieszczenie elementów będących przedmiotem kultu religijnego. Najczęściej przyjmuje kształt krzyża, puszki lub skrzynki.
  • Tabliczka - Plastikowa lub metalowa tabliczka, na której wypisywane są dane osoby zmarłej. Dostępna w wielu wariantach wzorów. Często stanowi element oferty zakładu pogrzebowego w ramach świadczonych usług.
  • Tanatokosmetolog - Osoba zajmująca się wykonywaniem makijażu zmarłym. Posiada umiejętności, dzięki którym zmarły zyskuje bardziej naturalny wygląd. Jest to ważne w przypadku, gdy rodzina planuje czuwanie nad otwartą trumną.
  • Targi funeralne - Targi związane z branżą pogrzebową, w ramach których firmy prezentują świadczone przez siebie usługi. Targi pozwalają zapoznać się z ofertą, jak również umożliwiają poznanie nowości w tej dziedzinie.
  • Trumna - Metalowa lub drewniana skrzynia przeznaczona do przechowywania zwłok osoby zmarłej. Często wykładana materiałem i koronkami, by zyskała elegancki wygląd.
  • Trumna kremacyjna - Skrzynia przeznaczona do przechowywania zwłok osoby zmarłej poddawanej kremacji. Wykonana jest z kartonu, by mogła ulec szybkiemu spaleniu wraz z umieszczonym w niej ciałem.
  • Urna - Pojemnik przeznaczony do przechowywania prochów osoby zmarłej poddanej kremacji. W ofercie zakładów pogrzebowych dostępny jest szeroki wybór urn: metalowych, drewnianych, ceramicznych.
  • Zimne łóżko - Łóżko, na którym znajdują się zwłoki zmarłego przygotowanego np. do balsamowania lub makijażu. Niska temperatura łóżka sprawia, że ciało nie ulega rozkładowi w szybkim czasie.