Światłowód, kolanko, rozdzielnica elektryczna, ogrzewanie akumulacyjne... to tylko kilka spośród pojęć, których często używają specjaliści od instalacji wszelkiego typu. Jeżeli szukasz usług instalacyjnych - bez względu na to, czy masz na myśli zamontowanie prądu, podłączenie wody czy Internetu - powinieneś wiedzieć, jak i o czym rozmawiać z fachowcem. A do tego przyda Ci się znajomość słownictwa branżowego.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy słowniczek branżowy. To właśnie w nim znajdziesz proste i przystępne definicje najpopularniejszych terminów, które są stosowane przez instalatorów. Zajrzyj tu, przeglądając ofertę firmy usługowej czy przed bezpośrednią rozmową z fachowcem. Znajomość fachowych pojęć ułatwi Ci rozmowę oraz negocjowanie warunków współpracy.

Słownik

  • Biały montaż - Potoczne określenie ceramiki sanitarnej, a więc wszystkich elementów wyposażenia łazienek oraz toalet typu: wanny, umywalki, brodziki prysznicowe, miski WC, bidety i tym podobnych. Ich instalacja wymaga podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz stabilizacji - tak, by przetrwały przez długi czas.
  • HVAC - Z ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning - jest to ogólne branżowe określenie na wszystkie firmy działające w branży ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji - włączając w to producentów, dystrybutorów i instalatorów.
  • Instalacja ciepłej wody - System połączeń pozwalający na podgrzanie wody w budynku. Składają się na nią elementy pozwalające na podgrzanie wody - np. podgrzewacze przepływowe czy bojlery oraz sieć rur i połączeń, doprowadzających ją do kranów.
  • Instalacja elektryczna - Stanowią ją odpowiednio połączone ze sobą kable i przewody, sprzęt i osprzęt elektroinstalacyjny oraz urządzenia i aparaty. Dzięki niej możliwy jest przesył i odbiór prądu. Za układem pomiarowym takiej instalacji znajduje się instalacja odbiorcza.
  • Instalacja gazowa - To zespół wszystkich urządzeń zasilanych gazem wraz z systemem połączeń między nimi. Instalacja gazowa jest zasilana z sieci gazowej, a osoba ją wykonująca musi mieć odpowiednie uprawnienia gazownicze.
  • Instalacja kanalizacyjna - Wszystkie elementy, które służą do odprowadzania ścieków z budynku do zewnętrznej sieci lub też odbiornika, który znajduje się na zewnątrz budynku. W zależności od typu sieci konieczne może okazać się wywożenie nieczystości z posesji raz na jakiś czas.
  • Instalacja natynkowa - Typ instalacji, w której kable czy innego rodzaju przewody są montowane na tynku - widoczne na zewnątrz. Przewody w takich instalacjach można ukryć w estetyczny sposób, korzystając ze specjalnych maskownic.
  • Instalacja odgromowa - Służy zabezpieczeniu budynku przed uderzeniem pioruna w trakcie burzy. Jej zadaniem jest odprowadzenie prądu z wyładowań atmosferycznych w bezpieczny dla budynku sposób. W najbardziej typowych instalacjach elektrycznych wartość rezystencji układu odgromowego wynosi 10 omów.
  • Instalacja podtynkowa - Instalacja, w której przewody bądź kable biegną ukryte pod tynkiem. Jest najbardziej estetyczna ze wszystkich. Podtynkowo montuje się nie tylko elementy instalacji hydraulicznej czy elektrycznej, ale również spłuczki i instalacje WC.
  • Instalacja wodociągowa - Wszystkie elementy składające się na sieć połączeń od centralnej sieci wodociągowej do urządzeń końcowych - m.in. kranów. Jej specjalną odmianą jest instalacja wodociągowa przeciwpożarowa, służąca doprowadzeniu wody do hydrantów.
  • Kocioł - Element układu grzewczego, który współpracuje z grzejnikami bądź systemem ogrzewania podłogowego w celu dostarczenia ciepła. Montowany jest zazwyczaj w specjalnym pomieszczeniu w piwnicy - w kotłowni. Kotły mogą być zasilane m.in. prądem elektrycznym, węglem, drewnem, czy ekogroszkiem bądź biopaliwem.
  • Lewar - Jest całkowicie wypełnionym wodą rurociągiem, który ma spad ułożony w kierunku przeciwnym do ruchu wody. Woda płynie w nim z wykorzystaniem siły grawitacyjnej.
  • Mikrosito - Element instalacji wodnej o działaniu filtrującym. Mikrosito montuje się w rurach wodociągowych, by wyłapywało nierozpuszczone zanieczyszczenia o odpowiedniej grubości. Znajdziemy je także w urządzeniach końcowych instalacji wodociągowej.
  • Ogrzewanie akumulacyjne - Typ ogrzewania elektrycznego, pozwalający zaoszczędzić na kosztach prądu, dzięki korzystaniu z taryfy nocnej. Instalacja pobiera energię elektryczną w nocy, akumulując ją i oddając ciepło w ciągu całej doby.
  • Ogrzewanie podłogowe - Typ ogrzewania zamontowany w podłodze budynku - najczęściej pod cienką warstwą betonu oraz płytkami ceramicznymi, parkietem bądź panelami. Najczęściej stosowaną odmianą ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne.
  • Pompa ciepła - Urządzenie grzewcze, które czerpie energię cieplną z naturalnych, odnawialnych źródeł i przekształca ją w energię służącą do ogrzania budynku. Pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jest przyjazna środowisku.
  • Przepływowy podgrzewacz wody - Urządzenie grzewcze montowane w budynkach, w których brak dostępu do ciepłej wody z sieci. Służy szybkiemu podgrzaniu wody w łazience czy kuchni. Może być zasilane prądem lub gazem.
  • Przyłącze kanalizacyjne - Jest odcinkiem, który łączy instalację kanalizacyjną zamontowaną w budynku z siecią kanalizacji, który znajduje się za pierwszą studzienką od strony budynku lub nieruchomości gruntowej.
  • Rozdzielnica elektryczna - Zespół urządzeń w sieci elektrycznej, łączących sieć przesyłową z siecią odbiorczą. W rozdzielnicy znajdują się m.in. aparatura rozdzielająca prąd, zabezpieczająca, a także urządzenia pomiarowe i liczniki. Rozdzielnica musi zostać odpowiednio zabezpieczona - jest "sercem" instalacji elektrycznej budynku.
  • Światłowód - Jest rodzajem przewodu wykorzystywanym do szerokopasmowego przesyłu informacji. Jest dziś powszechnie wykorzystywany w instalacjach sieci internetowej oraz telewizji cyfrowej.
  • Wydajność cieplna grzejnika - Parametr istotny przy doborze grzejnika, wskazujący na ilość ciepła, jakie ten oddaje w określonym czasie. Im wydajność cieplna wyższa, tym intensywniej grzeje wybrane źródło ciepła.