Pomniki, ogrody, przyroda

Park Południowy
Park Południowy
Wrocław, pomiędzy ul. Powstańców Śląskich, Sudecką a torami kolejowymi
Powierzchnia parku wynosi ok. 25 ha. Park krajobrazowy zachwyca kompozycjami i niespotykanymi gatunkami drzew. Malowniczo umiejscowiony nad stawem taras widokowy oraz przepiękny ogród bylinowy od strony ul. Powstańców Śląskich zachwycają przechodniów. W parku znajdziemy również atrakcję dla najmłodszych - plac zabaw.
ZOO Wrocław
ZOO Wrocław
Wrocław, Wróblewskiego
Ogród zoologiczny we Wrocławiu powstał w 1865 roku. Jest największym i najstarszym ZOO w Polsce. Znajduje się w nim kilka tysięcy okazów, m.in. wiele gatunków ssaków, gadów i ptaków. Oprócz zwierząt atrakcją wrocławskiego ZOO są zabytki znajdujące się na jego terenie, np. Baszta Niedźwiedzi i Słoniarnia. Organizowane są także atrakcje dla najmłodszych - przejażdżki na kucykach szetlandzkich.
Ogród botaniczny
Wrocław, Henryka Sienkiewicza 23
Założony w 1811 roku. Jego powierzchnia wynosi 7,4 ha. W ogrodzie organizowane są liczne imprezy: Dolnośląski Festiwal Dyni, Dolnośląski Przegląd Folklorystyczny im. księdza Jana Dzierżonia, Majówka Tumska, Muzyka w ogrodach, Plenery plastyczne, Roślina Roku, Wrocławska Magnolia, Wrocławskie Święto Mąki. Możemy tu zwiedzać różne wystawy. Co roku studenci odbywają w ogrodzie praktyki. Ogród jest drugim (zaraz po krakowskim) najstarszym ośrodkiem tego typu. Wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego.
Ogród Japoński
Wrocław, ul. Mickiewicza (w pobliżu Hali Ludowej)
Powstał dzięki zafascynowanemu kulturą japońską hrabiemu Fritzowi von Hochbergowi, który urządził ogród wraz z japońskim ogrodnikiem Mankichi Arai. Zrewaloryzowany w 1994 roku z pomocą merytoryczną Ambasady Japońskiej w Warszawie, w odświeżanie ogrodu żywo włączył się ambasador Japonii - Nagao Hyodo. Ogród jest wiernie odtworzony. Jego piękny, egzotyczny wygląd zawdzięczamy japońskim ogrodnikom, architektom zieleni i innym japońskim specjalistom. W ogrodzie podziwiać możemy dwie kaskady: męską i żeńską. Kaskada męska, o szybko spadającej wodzie i wolno płynąca kaskada żeńska łączą się w stawie o przepięknie zróżnicowanej linii brzegowej. Wejście do ogrodu ozdobione jest Bramą Japońską. Staw otacza malowniczą wyspę. Południowa część parku nawiązuje do typowo przydomowego ogrodu japońskiego z pawilonem typu Sukija oraz żywopłotami i ogrodem kamienno-trawiastym.
Park Brochowski
Wrocław, Centralna
Jest to najstarszy zabytkowy park Wrocławia. Zajmuje powierzchnię zaledwie 8 ha. Spacerowicze mogą cieszyć oczy niespotykanymi gatunkami drzew i krzewów, krętymi, romantycznymi parkowymi alejkami i licznymi mostkami. Dodatkowymi atrakcjami dla zwiedzających są labirynt grabowy i plac zabaw.
Park Gajowicki
Wrocław, osiedle Gajowice
Powstał na miejscu cmentarza założonego w 1815 roku, który został zlikwidowany w 1958 roku. Większość drzewostanu to pozostałości jeszcze z czasów cmentarza. W obrębie parku ulokowany jest plac zabaw.
Park Generała Władysława Andersa
Wrocław, Ślężna
Powierzchnia parku wynosi 6,13 ha. Niegdyś na tym terenie znajdowały się cztery cmentarze: stary cmentarz św. Marii Magdaleny, nowy cmentarz gminy ewangelicko-reformowanej, cmentarz św. Maurycego oraz cmentarz św. Doroty. Park znajduje się pośród zieleni miejskiej i ogródków działkowych. W pobliżu parku występuje wiele obiektów rekreacyjnych, m.in. ośrodek MOSiR, Wrocławski Park Wodny. W samym parku znajdują się place zabaw dla dzieci.
Park Grabiszyński
Wrocław, przy ul. Grabiszyńskiej pomiędzy ul. Hallera i rzeką Ślęzą
Zajmuje powierzchnię ok. 48 ha, zwiedzający mogą cieszyć się przepiękną polaną wypoczynkową od strony Ślęzy. Atrakcjami parku są place zabaw dla dzieci, ścieżki zdrowia, a także oryginalnie zachowana aleja lipowa. Park powstał na dawnym cmentarzu.
Park Juliusza Słowackiego
Wrocław, między Juliusza Słowackiego, Bernardyńską i Purkyniego
Park przecina Promenada Staromiejska. W pobliżu znajdują się Panorama Racławicka i Muzeum Architektury. Park zajmuje powierzchnię 5,74 ha. Możemy tu spotkać samego Juliusza Słowackiego, posągi Czterech Cnót oraz pomnik katyński. Na drzewostan parku składają się: kasztanowce, lipy, dęby, buki, graby i wiele innych. Krzewów również tu nie brakuje: forsycje, jaśminowce, różaneczniki, czarne bzy, mahonie, cisy i jałowce. Oprócz flory zaskakuje nas również fauna parku: występuje tu kuna domowa oraz ponad 30 gatunków ptaków.
Park Leśnicki
Wrocław, pomiędzy ul. Średzką i ul. Marszowicką
Park ulokowany nad rzeką Bystrzycą, zajmuje powierzchnię 21 ha. Zwiedzający podziwiają piękny krajobraz, który wzbogaca renesansowy zamek i parkowe stawy. Atrakcjami parku są również grabowe labirynty, stanowiska zawilców oraz plac zabaw dla najmłodszych spacerowiczów.