Pomniki, obiekty

Pomnik Chwała Saperom
Pomnik Chwała Saperom
Warszawa, Solec
Pomnik Chwała Saperom został wybudowany w 1975 roku na cześć saperów, którzy pomogli zdobyć Warszawę, a także uczestniczyli w jej odbudowie. Monument znajdujący się w parku im. marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza składa się z trzech części, z czego najbardziej rozpoznawalna jest postać sapera otoczona sześcioma pylonami.
Pomnik Fryderyka Chopina
Pomnik Fryderyka Chopina
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 2
Pomnik Fryderyka Chopina jest chyba najpopularniejszym i najczęściej reprodukowanym polskim pomnikiem poza granicami kraju. Projekt autorstwa Wacława Szymanowskiego został odsłonięty w 1926 roku. Pierwotnie miało się to stać w 1910 roku, w rocznicę urodzin Chopina. Podczas II wojny światowej Niemcy całkowicie zniszczyli rzeźbę, zaginęły też wszystkie kopie i makiety. Dopiero kilka lat po wojnie w domu autora projektu znaleziono kopię pomnika i na tej podstawie wykonano nowy monument. Ponowne odsłonięcie nastąpiło w 1958 roku. Rzeźba przedstawia pianistę siedzącego pod typową mazowiecką wierzbą. Na cokole umieszczono fragment wiersza Adama Mickiewicza. Obecnie pomnik Fryderyka Chopina stoi nad sadzawką, wokół której wiją się alejki z ławkami i rosną krzewy różane. W lecie odbywają się tam koncerty chopinowskie, podczas których ławki zapełniają się melomanami.
Pomnik Henryka Sienkiewicza
Pomnik Henryka Sienkiewicza
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 2
Pomnik Henryka Sienkiewicza odsłonięto w maju 2000 roku w Parku Łazienkowskim. Pomysł powstał tuż po śmierci pisarza w 1916 roku, w 1937 roku powstał komitet budowy, ale zrezygnowano z projektu ze względu na wybuch II wojny światowej. W 1997 Janina i Andrzej Porczyńscy przeznaczyli 100 tysięcy dolarów na budowę pomnika, dzięki temu można go dzisiaj podziwiać przy Alejach Ujazdowskich. Pomnik Henryka Sienkiewicza został odlany z brązu, zaś cokół wykuto w sjenicie. Rzeźba ukazuje siedzącego noblistę, z jego prawej dłoni wypadają dwie kartki rękopisu (były trzy, ale jedną ukradziono).
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Warszawa, pl. Piłsudskiego
W 1990 roku powstał pomysł ustawienia pomnika Piłsudskiego w Warszawie. Po wielu zawirowaniach, zmianach miejsc i projektów udało się uroczyście odsłonić pomnik w sierpniu 1995 roku, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Ostatecznie na placu Piłsudskiego, dokładnie u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza stanął projekt Tadeusza Łodziana odlany w Gdyni. Postać marszałka została umieszczona na wysokim cokole. Samego Piłsudskiego przedstawiono w pozycji stojącej, zamyślonego, opierającego się o swoją szablę. Na cokole umieszczono informację o Pierwszym Marszałku Polski oraz cytaty samego Piłsudskiego.
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Warszawa, al.Ujazdowskie
Pomnik Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich powstał z inicjatywy Jerzego Waldorffa, pisarza i działacza polskiego, natomiast ufundowany był przez samych mieszkańców Warszawy. Odlano go ze spiżu, według projektu Stanisława Ostrowskiego. Na cokole umieszczono dwa napisy "Marszałek Józef Piłsudski" i "Swemu Obrońcy w 1920 r. - Warszawa". Pomnik Piłsudskiego przedstawia marszałka w pozycji stojącej, z pochyloną głową i opierającego się na swoim mieczu. Rzeźba jest imponującym i bardzo lubianym obiektem do fotografowania.
Pomnik króla Jana III Sobieskiego
Pomnik króla Jana III Sobieskiego
Warszawa, Agrykola
Pomnik króla Jana III Sobieskiego odsłonięto 14 września 1788 roku. Wydarzenie to obserwowało 30 tysięcy osób. Rzeźbę wykonano na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który chciał w ten sposób gloryfikować zwycięzcę spod Wiednia i wzmagać antytureckie nastroje. Pomnik króla Jana III Sobieskiego został zaprojektowany przez Andrzeja Le Bruna, który wzorował się na innym konnym portrecie króla znajdującym się w Pałacu Wilanowskim. Rzeźba z piaskowca ukazuje króla w zbroi tratującego pokonanych Turków oraz dwie tarcze z inskrypcjami. Tarcze udekorowane są zdobycznym uzbrojeniem tureckim. Całość ustawiona jest na cokole i ogrodzona żelaznym płotem. Pomnik króla Jana III Sobieskiego znajduje się na moście naprzeciwko Pałacu na Wyspie. Przetrwał w nienaruszonym stanie obie wojny światowe i pożar Parku Łazienkowskiego. Dopiero w 1999 roku uległ dewastacji, a w 2001 wichura urwała głowę królowi. Pomnik został zrekonstruowany.
Pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego
Pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 46/48
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego jest ozdobą placu przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Był inspirowany konnym pomnikiem cesarza Marka Aureliusza z Kapitolu w Rzymie. Monument jest kopią XIX-wiecznego projektu Bertela Thorvaldsena, którą wykonano na podstawie modelu z Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze. Duńczycy podarowali ją Warszawie w 1951 roku. Oryginał został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego.
Pomnik Małego Powstańca
Pomnik Małego Powstańca
Warszawa, Podwale 20
Pomnik Małego Powstańca upamiętnia Powstanie Warszawskie z 1944 roku. Projekt Jerzego Jarnuszkiewicza powstał w 1946 roku, jednak odsłonięto go dopiero w roku 1983, gdyż wcześniej nie pozwoliły na to władze. Rzeźba z brązu gloryfikuje najmłodszych powstańców, którzy działali głównie jako posłańcy i uczestniczyli w akcjach małego sabotażu. W rocznice Powstania przyjeżdżają pod pomnik ówcześni najmłodsi uczestnicy walk. Pomnik Małego Powstańca przedstawia chłopca z karabinem w ręku, w za dużym mundurze i hełmie. Wzbudza to kontrowersje wśród obcokrajowców, którzy sądzą, że wojsko wykorzystywało dzieci do walk. Jednak młodsze i starsze dzieci same angażowały się w walkę o wolność kraju, dlatego Pomnik Małego Powstańca jest tak istotny.
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja Kopernika
Warszawa, Nowy Świat 72
Pomnik Mikołaja Kopernika odsłonięty został w maju 1830 roku na placu przed Pałacem Staszica, gdzie stoi do dzisiaj. Rzeźbę z brązu wykonał Bertel Thorvaldsen, ma ona 2,8 m wysokości. Pomnik składa się z rzeźby i cokołu, ustawionych na kilkustopniowym podwyższeniu, które jest lubianym przez młodzież miejscem spotkań. Na cokole umieszczono dwa napisy, z lewej strony po łacinie: "Mikołajowi Kopernikowi Wdzięczna Ojczyzna", z prawej "Mikołajowi Kopernikowi Rodacy". Podczas II wojny światowej napisy były zasłonięte przez niemieckie tablice. Mikołaj Kopernik, jako przede wszystkim astronom, przedstawiony został z atrybutami odpowiadającymi jego zawodowi - w prawej dłoni trzyma cyrkiel, w lewej sferę armilarną. Po remoncie Krakowskiego Przedmieścia w 2007 roku na placu wokół pomnika umieszczono model Układu Słonecznego. Wykonane z brązu okrągłe płyty stanowią planety, które "orbitują" po pasach ułożonych z jaśniejszego kamienia.
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej
Warszawa, Kłopotowskiego 25
W 2005 roku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w zamian za honorowe obywatelstwo Warszawy ufundował pomnik ks. Skorupki przed Katedra Praską, potem zaś postanowił zrobić coś dla mieszkańców stolicy i powstał Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Wykonana z mosiądzu rzeźba przedstawia naturalnej wielkości skrzypka, akordeonistę, gitarzystę, bandżolistę i bębniarza. Najwięcej emocji wzbudza fakt, iż wysyłając SMS o treści: kapela, pod numer 7141 uruchamiamy szafę grającą. Z listy 100 typowo warszawskich, również okupacyjnych, piosenek wybieramy jedną, którą Kapela dla nas gra. Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej to ukłon w stronę dawnych kapel podwórkowych oraz mieszkańców Warszawy.