Zabytki architektury

Kościół farny Św. Stanisława
Kościół farny Św. Stanisława
Poznań, Gołębia 1
Kościół farny pw. Św. Stanisława to barokowy kościół farny i jednocześnie kolegiata poznańska. Świątynię budowano 50 lat z przerwami od 1649 roku. Wnętrze kościoła jest niezwykle bogato zdobione. To idealny przykład tzw. baroku triumfującego, czyli ekspresyjna i niezwykle bogata forma nurtu barokowego. Styl ten reprezentuje m.in. 16 monumentalnych kolumn po obu stronach nawy głównej i umieszczone nad nimi 12 rzeźb apostołów. We wnęce nad wejściem umieszczono figurę św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów, zaś w jednej z naw rzeźbę gotycka z około 1430 roku ukazującą Jezusa Ubiczowanego.
Kościół Najświętszego Zbawiciela
Kościół Najświętszego Zbawiciela
Poznań, Fredry 11
Poznański kościół Najświętszego Zbawiciela jest neogotycką świątynią wzniesioną w latach 1866-1869 według projektu Augusta Stülera i Juliusza Hochbergera. Fundatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Wewnątrz kościoła znajduje się zabytkowa chrzcielnica oraz prospekt organowy. Przed świątynią umieszczono kamień z inskrypcją upamiętniający Piotra Majchrzaka. W czasie stanu wojennego (1981-1983) został tu śmiertelnie pobity przez służby ZOMO.
Kościół św. Józefa
Kościół św. Józefa
Poznań, Działowa 25
Barokowy kościół św. Józefa powstał w XVII wieku. Jego budowniczym był Krzysztof Bonadura Starszy. Początkowo świątynia służyła karmelitom, następnie na krótki okres została przejęta przez wojsko i przekształcona w magazyn. Potem przekazano ją protestantom, którzy dokonali przebudowy wnętrza. Poważnie uszkodzony przez działania wojenne okresu II Wojny Światowej kościół był odbudowywany przez ponad 20 lat. Renowację ukończono dopiero w 1990 roku. Ciekawostką jest fakt, że w świątyni pochowany jest Mikołaj Skrzetuski, pierwowzór bohatera powieści "Ogniem i Mieczem" Henryka Sienkiewicza.
Kościół św. Marcina
Kościół św. Marcina
Poznań, Św. Marcin 13
Kościół św. Marcina powstał w XVI wieku. Obecny kształt uzyskał dzięki odbudowie ze zniszczeń wojennych w latach 40. i 50. XX wieku. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy, gotycki tryptyk pochodzący ze Śląska oraz drewniana, gotycka rzeźba Madonny. Możemy również podziwiać malowidła autorstwa Wacława Taranczewskiego.
Kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha
Poznań, Wzgórze św. Wojciecha 1
Kościół św. Wojciecha w Poznaniu powstał w XV wieku, zaś swój ostateczny kształt uzyskał na początku XX w. Budynek został poważnie uszkodzony w czasie II Wojny Światowej, jednak do połowy lat pięćdziesiątych zniszczenia udało się naprawić. Obecnie w świątyni znajduje się pięć ołtarzy, w tym jeden szafkowy, z rzeźbą z XVI wieku. Pod kościołem umieszczona jest krypta zawierająca prochy zasłużonych Wielkopolan, m.in. Józefa Wybickiego i Feliksa Nowowiejskiego. Obok świątyni stoi dzwonnica będąca najstarszym drewnianym budynkiem w Poznaniu.
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Poznań, Grobla 1
Kościół Wszystkich Świętych powstał w XVIII wieku jako świątynia protestancka. W 1945 roku została zaadaptowana na katolicką. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele są organy, zbudowane przez Sauera w 1869 roku. Dzięki doskonałemu wykonaniu używa się ich do dzisiaj, głównie w trakcie koncertów.
Nowa Synagoga
Nowa Synagoga
Poznań, Wroniecka 17
Na rogu ulic Wronieckiej i Stawnej w drugiej połowie XIX w. funkcjonował szpital dla ubogich gminy żydowskiej. To na jego miejscu w 1906 roku z inicjatywy rabina Wolfa Feilchenfelda rozpoczęto budowę Nowej Synagogi. Do tego celu wybrano projekt berlińskich architektów, Wilhelma Cremera i Richarda Wolffensteina. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 5 września 1907 roku. Był to budynek na planie krzyża greckiego, z apsydą od wschodu i licznymi przedsionkami oraz niszami. Całość wieńczyły kopuły, natomiast fasady oraz wewnętrzne ściany udekorowano polichromiami o motywach geometryczno-roślinnych. Kopułę zaś zdobiły rzadko spotykane w judaiźmie motywy figuralne - cztery cherubiny. Tradycyjnie oddzielone zostało pomieszczenie dla mężczyzny od empory dla kobiet. W sumie zmieścić się tu mogło ok. 1200 osób. We wrześniu 1939 roku wojska niemieckie zajęły Synagogę i od tamtej pory nie odbywały się już tutaj żadne nabożeństwa. W 1940 roku dokonano gruntownej przebudowy gmachu, usunięto m.in. kopuły oraz zdobienia i przystosowano całość na basen dla żołnierzy Wehrmachtu. Po wojnie nadal funkcjonowała tutaj kryta pływalnia i dopiero w latach 90. XX w. rozgorzał spór o prawa własności zarówno do terenu, jak i samej Synagogi. Ostatecznie w 2002 roku przekazano je Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, który planuje otworzyć tutaj Centrum Judaizmu i Tolerancji.
Odwach
Odwach
Poznań, Stary Rynek 3
Odwach, czyli siedziba straży miejskiej, znajdował się w centralnej części Starego Rynku już na początku XVIII w. W latach 1785-1787 na miejscu pierwszego drewnianego budynku postawiono murowany gmach według projektu warszawskiego architekta, Jana Chrystiana Kamsetzera. Prace zainicjował i częściowo opłacił starosta generalny Wielkopolski, Kazimierz Raczyński. Klasycystyczna bryła zaopatrzona została w charakterystyczny ganek umieszczony pomiędzy dwoma ryzalitami i ograniczony czterema toskańskimi kolumnami. Podtrzymują one tryglifowy fryz, a całość wieńczą trzy kartusze herbowe: Rzeczypospolitej, podtrzymywany przez postacie kobiet z fanfarami, po lewej Nałęcz, czyli herb Raczyńskich oraz herb Poznania. Kilkakrotne przebudowy z XIX w. zaopatrzyły go w pomieszczenia na piętrze z księgarnią i antykwariatem. W 1918 roku stacjonował tutaj złożony głównie z Polaków oddział Służby Straży i Bezpieczeństwa, który przyłączył się do Powstania Wielkopolskiego. W trakcie niemieckiej okupacji funkcjonował tutaj magazyn, a początek 1945 roku przyniósł mu niemal doszczętne zniszczenie. Odwach odbudowano w latach 1949-1951, dodając mu aneks na tyłach. Początkowo znajdowała się tutaj tymczasowa siedziba Państwowej Średniej Szkoły Baletowej i Państwowej Szkoły Instruktorów Teatru Ochotniczego, a także mieszkania. Później zorganizowano tu Oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, a następnie Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka, przekształcone w 1991 roku w Wielkopolskie Muzeum Historyczne. Dziś w budynku Odwachu mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.
Okrąglak
Okrąglak
Poznań, Mielżyńskiego 17
Dom Towarowy Okrąglak powstał w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama. Budynek w kształcie walca zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zabudowań. Ciekawostką jest fakt, że był to pierwszy budynek w Poznaniu składający się z prefabrykatów. Architektura obiektu nawiązuje do założeń modernizmu. Obecnie Okrąglak nie pełni już funkcji domu towarowego, znajdują się w nim biura.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Poznań, Ostrów Tumski
Ostrów Tumski jest jedyną zachowaną do dziś wyspą na Warcie w granicach Poznania. Z pozostałą częścią miasta łączą go trzy mosty: Mieszka I, Bolesława Chrobrego i biskupa Jordana. Pierwszy gród obronny powstał tu jeszcze w okresie plemiennym - w VIII/IX w. - i nazywany jest Grodem Poznana. Gród piastowski natomiast pochodzi z X w. i uważany jest za jeden z zalążków państwa Polan. W latach 90. XX w. archeolodzy odkryli pod kościołem Najświętszej Marii Panny pozostałości wałów obronnych oraz największego na ziemiach polskich drewnianego palatium. Wraz z chrztem Mieszka I powstała tutaj kaplica, pełniąca rolę najstarszej w Polsce świątyni chrześcijańskiej. To tutaj utworzono również pierwsze polskie biskupstwo misyjne pod zwierzchnością biskupa Jordana. W tym czasie w południowej części wyspy mieściła się służebna osada św. Mikołaja. Już w 968 roku ustanowiono tutaj katedrę, która w obecnym gotyckim kształcie pochodzi z XIV w. Zniszczony przez powódź, a następnie najazd czeskiego księcia Brzetysława - Poznań stracił na znaczeniu na rzecz Krakowa, dokąd Kazimierz Odnowiciel przeniósł swoją stolicę. Lokacja miała miejsce dopiero w 1253 roku w rejonie dzisiejszego Starego Miasta. Duży rozkwit Ostrów Tumski zawdzięcza biskupowi Janowi Lubrańskiemu, który na początku XVI w. założył tutaj nowoczesną, renesansową Akademię, a także założył wodociągi, wybrukował ulice i otoczył Ostrów murami. W XIX w. Ostrów Tumski stał się częścią zespołu umocnień pruskich tworzących Twierdzę Poznań. Całą drugą wojnę światową budynki przetrwały w bardzo dobrym stanie i dopiero pod koniec oblężenia przez Armię Czerwoną spłonęła katedra, a i pozostałe obiekty doznały znacznych uszkodzeń. Wszystkie odrestaurowano krótko po wojnie. Największe prace objęły katedrę, której przywrócony gotycki wygląd. Przy okazji zmieniono układ komunikacyjny wyspy i stosunki wodne Warty. Obecnie władze miasta planują otworzyć tutaj nowoczesne Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Ma ono promować dziedzictwo kulturowe Ostrowa, m.in. poprzez skansen archeologiczny przybliżający początki tego założenia.