Zabytki architektury

Pałac Geyerów
Łódź, Piotrkowska 74
Pałac Geyerów zbudowali w 1884 r. dla Ludwika Geyera jego synowie. Zyskał prestiżowy tytuł pierwszego pałacu w Łodzi. Budynek utrzymano w stylu neorenesansowym, zapewniono także bogaty wystój wnętrz. Przez lata pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, dokonano również licznych zmian w jego strukturze i wyglądzie. Przez to obecnie w ogóle nie przypomina oryginalnego projektu.
Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna
Łódź, Piotrkowska 151
Pałac Gustawa Adolfa Kindermanna powstał w latach 1910-1911 wg projektu Franciszka Chełmińskiego. Mimo dość późnej daty powstania, budynek otrzymał oprawę w stylu neorenesansowym oraz niezwykle bogate wyposażenie i zdobienia w środku. Na uwagę zasługują oblicowania fasady, przy których użyto płyt z piaskowca sprowadzonych z Kielc, co jest niespotykane w Łodzi. W oficynę wbudowana była arkadowa loggia, prowadząca do ogrodu.
Pałac Juliusza Kindermanna
Łódź, Piotrkowska 137
Pałac Juliusza Kindermanna wzniesiono w 1907 r. wg projektu Karla Seidla. Tworząc ten neorenesansowy budynek, kierował się nawiązaniem do włoskich pałaców, szczególnie tych we Florencji. Cechą charakterystyczną pałacu jest mozaika w górnej części fasady, którą wykonała pracownia Antonio Salviatiego z Wenecji, wg pomysłu Jana Schrama. Obecnie mieszczą się tutaj liczne instytucje, takie jak Klub Nauczyciela, PAN Oddział w Łodzi oraz ZNP Oddział Łódzki.
Pałac Maksymiliana Goldfedera
Łódź, Piotrkowska 77
Pałac Maksymiliana Goldfedera zbudowano w 1899 roku. Zaprojektował go Hilary Majewski. Budynek utrzymany w stylu neorenesansowym wyraźnie czerpał inspiracje z włoskich pałaców z XVI wieku. Mieszkała w nim liczna rodzina bankiera. Od 1930 r. znajdowała się tu siedziba Towarzystwa Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. W chwili obecnej w pałacu mieści się ekskluzywna restauracja Klub Spadkobierców, restauracja irlandzka Irish Pub oraz klub studencki Siódemki.
Pałac Maurycego Poznańskiego
Łódź, Więckowskiego 36
Pałac Maurycego Poznańskiego zaprojektował w 1896 r. Adolf Zeligson. Jako źródła inspiracji użył pałaców weneckich oraz Biblioteki Sansovina. Budynek powstał w stylu neorenesansowym. W 1947 r., kiedy to pałac wybrano na siedzibę Muzeum Sztuki, usunięto większość sztukaterii oraz boazerii. Pozostają one widoczne dla zwiedzających tylko w sali odczytowej oraz na klatce schodowej, którą w sposób typowy dla tamtych czasów ozdobiono pięknym witrażem.
Pałac Roberta Schweikerta
Łódź, Piotrkowska 262
Pałac Roberta Schweikerta został postawiony w 1910 r., zaprojektował go Romuald Miller. Wygląd budowli wyraźnie wskazuje na wpływy baroku, klasycyzmu i modernizmu. Jak na tamte czasy, pałac pełen był rzadko spotykanego wyposażenia - posiadał windy, wentylację, centralny odkurzacz czy też elektrycznie obniżany żyrandol. We wnętrzach można podziwiać większość dekoracji z okresu powstania pałacu. Dzisiaj mieści się tutaj Instytut Europejski.
Pałac Scheiblerów
Łódź, Piotrkowska 266/268
Pałac rodziny Scheiblerów początkowo był niezwykle elegancką kamienicą, zbudowaną w 1840 roku. Kupiona w 1880 r. przez Karola Scheiblera, została trzykrotnie przebudowana, w latach 1891, 1894 i 1897, pod nadzorem Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego. Nadali oni pałacowi obecny, eklektyczny wygląd. W niektórych wnętrzach zachowały się oryginalne piece i kominki oraz sztukateria, a na klatce schodowej fragmenty witraży. Obecnie budynek zajmuje Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.
Pałac Steinertów
Łódź, Piotrkowska 272a-b
Pałac Steinertów to jeden z niewielu w Łodzi przykładów budownictwa w stylu renesansu niemieckiego. Zbudowano go w latach 1910-1911 dla braci Karola i Emila Steinertów, wg projektu Alfreda Balcke. Był przeznaczony dla dwóch rodzin, tak więc są to w rzeczywistości dwa niezależne budynki, dzielące jedną ścianę. Pałac posiada symetryczną fasadę, różniącą się szczegółami na obu połówkach oraz dwie bramy wjazdowe. Obecnie znajduje się tutaj Regionalny Ośrodek Badania i Dokumentacji Zabytków.
Pałac Wilhelma Lurkensa
Łódź, al. Kościuszki 31/33
Pałac Wilhelma Lurkensa powstał dla łódzkiego fabrykanta w latach 1912-1913, wg projektu architekta z Łotwy, Alwilla Jankaua. Zbudowano go w stylu historyzującego modernizmu. Budynek pełnił funkcję biurowo-mieszkalną - na parterze mieściły się biura, na górze pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne: sypialnie, salony, gabinety. Do dziś zachowały się niektóre elementy sztukaterii oraz piękne witraże. Obecnie mieści się tutaj restauracja.
Pasaż Ludwika Meyera
Łódź, Moniuszki 3
Pasaż Ludwika Meyera i znajdujące się przy nim domy powstały w latach 1882-1886. Kamienicę Meyera zbudowano w 1882 r. wg projektu Hilarego Majewskiego. Ulicę zamieszkiwała łódzka elita, m.in. prezydent miasta Władysław Pieńkowski, adwokat Henryk Elzenberg czy Bronisław Wilkoszewski. Wszystkie wille wyposażono w instalację gazową i wodno-kanalizacyjną. Pasaż był także pierwszą ulicą w Łodzi, która od 1904 r. posiadała elektryczne oświetlenie uliczne. Obecnie jest to ulica Stanisława Moniuszki.