Zabytki architektury

Dom Artura Rubinsteina
Łódź, Piotrkowska 78
Dom Artura Rubinsteina, znajdujący się przy ul. Piotrkowskiej, został wybudowany w stylu neorenesansowym w 1880 r., wg projektu Hilarego Majewskiego. W tej kamienicy pierwsze lata swojego życia spędził znany na całym świecie pianista, od którego nazwiska budynek wziął swoją nazwę.
Dom Bankowy Landaua
Łódź, Piotrkowska 29
Dom Bankowy Wilhelma Landaua powstał jako siedziba łódzkiej filii banku. Został zbudowany w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Całość utrzymana jest w stylu secesyjnym. Budynek pełnił nie tylko funkcję banku - na jego parterze znajdowały się sklepy, a na piętrach drugim i trzecim wynajmowano luksusowe mieszkania.
Dom Beera
Łódź, Piotrkowska 243
Dom Beera został zbudowany w 1835 r., co czyni go najstarszym piętrowym budynkiem w mieście. Rozbudowywany przez lata, ostatecznie osiągnął formę neorenesansową. Dom był siedzibą szkoły ewangelicko-augsburskiej, towarzystwa śpiewaczego, a także teatru "Lutnia".
Dom Geyera
Łódź, Piotrkowska 286

Gdańsk zlokalizowany jest nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Wisły. W znacznej części miasto leży na Żuławach Wiślanych, nadbrzeżna jego część - na Mierzei Wiślanej, a zachodnie krańce - na Pobrzeżu i Pojezierzu Kaszubskim.

Nieopodal Gdańska znajduje się sześć jezior: Jasień, Otomińskie, Łapino, Łapińskie, Nowa Przyjaźń oraz Przyjaźń. Gdańsk jest otoczony również przez liczne kanały i rzeki: Czarną Łachę, Kanał Kaszubski, Martwą Wisłę, Motławę, Kanał na Stępce, Nową Motławę, Potok Oliwski, Opływ Motławy, Potok Oruński, Kanał Portowy, Potok Prochowy, Przekop Wisły, Kanał Raduni, Staw Browarny, Strzyżę (Strugę) oraz Wisłę Śmiałą.

Gdańsk pochwalić się może nawet własną wyspą - Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) jest nadmorską dzielnicą Gdańska, oddaloną 15 km od centrum. Jest to jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku i jedyna polska wyspa, która utworzona została poprzez działalność człowieka. W 1994 roku otrzymała ona statut wyspy ekologicznej. Dzięki walorom przyrodniczym i mikroklimatowi jest doskonałym miejscem wypoczynkowym.

Miasto posiada liczne obszary zielone - tereny lasów i parków zajmują łącznie 24% powierzchni całkowitej miasta. Fragment miasta obejmuje również Trójmiejski Park Krajobrazowy o powierzchni niemal 20 ha. W samym mieście zlokalizowane jest wzniesienie o nazwie Góra Gradowa (46 m n.p.m.). Niegdyś mieścił się tu bastion, dziś pełni ono funkcję punktu widokowego, z którego możemy podziwiać piękną panoramę Gdańska. Ponadto mieszczą się tu inne wzniesienia, np. Pachołek i Czarcie Wzgórze w dzielnicy Oliwa.

Dom Mullera
Łódź, Piotrkowska 46
Budynek zwany Domem Mullera został wybudowany w 2. poł. XIX wieku. Fryderyk Muller zakupił go w latach 80. XIX w. i otworzył w nim swoją aptekę. Oprócz niej mieścił się tu także skład fortepianów oraz agentura "Kuriera Codziennego", najważniejszej gazety łódzkiej przełomu XIX i XX wieku.
Dom robotników Juliusza Heinzla
Łódź, Tuwima 23/25

Kraków jest siedzibą władz województwa małopolskiego. Leży w południowej Polsce, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Sieć rzeczną, oprócz determinującej rozwój miasta Wisły, tworzą jej dopływy - prawy, czyli Wilga oraz lewe: Rudawa, Białucha, Dłubnia, Sanka i inne mniejsze strumienie.

Położenie Krakowa sprawia, że jest on świetną bazą dla wycieczek w polskie góry, np. do Zakopanego, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie miasta znajdują się niewielkie zielone obszary, wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Ponadto w pobliżu znajdują się słynne kopalnie soli w Bochni i Wieliczce.

Kraków jest znaczącym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przechodzą drogi krajowe i europejskie, a także autostrada A4, natomiast w podkrakowskich Balicach znajduje się lotnisko Kraków Airport im. Jana Pawła II. Kraków jest również jednym z większych w Polsce węzłów kolejowych. Posiada szybkie połączenia z Warszawą i Gdańskiem (PKP InterCity), a dodatkowo połączenie EuroCity z Wiedniem.

Dom Scheiblera
Łódź, Piotrkowska 263

Warszawa znajduje się w centralnej części kraju, w regionie historyczno-geograficznym nazywanym Mazowszem. Stanowi główne miasto aglomeracji warszawskiej. Ulokowana jest w środkowym biegu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej i, jako jedyna stolica w Europie, sąsiaduje bezpośrednio z parkiem narodowym - Puszczą Kampinoską.

Warszawa jest zlokalizowana po obu stronach rzeki. Lewobrzeżne dzielnice są w większości położone na wysoczyźnie - Równinie Warszawskiej, którą zamyka od strony rzeki wysoka na 6-25 m skarpa wiślana, która jest krawędzią erozyjną Równiny.

Pozostała część miasta leży w dolinie Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej i w Kotlinie Warszawskiej. Na Bielanach, Białołęce, w Wawrze i Wesołej spacerować możemy po porośniętych lasem, wysokich na kilka, kilkanaście metrów wydmach, z najwyższym naturalnym punktem wysokościowym 122,11 m n.p.m.

W Warszawie wyróżniamy kilka sztucznie usypanych wzgórz, m.in. Kopiec Powstania Warszawskiego (wysokość 121,0 m n.p.m.), Kopiec Szczęśliwicki (wysokość 138,0 m n.p.m. - najwyższy punkt wysokościowy w Warszawie), Kopa Cwila (wysokość 108 m n.p.m.), a także składowiska odpadów, m.in. Góra Śmieciowa na Radiowie (wysokość 144 m n.p.m.) czy hałda popiołów z Elektrociepłowni Siekierki.

Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich
Łódź, Piotrkowska 100

Wrocław leży w południowo-zachodniej Polsce i jest siedzibą władz województwa dolnośląskiego oraz powiatu wrocławskiego, a także głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Zajmuje Nizinę Śląską nad rzeką Odrą, którą w granicach miasta zasilają cztery dopływy - Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Wraz z dwunastoma mniejszymi rzekami tworzą węzeł hydrograficzny, który decyduje o niezwykłym uroku „miasta 112 mostów i 12 wysepek”, nazywanego także "polską Wenecją".

Ze względu na doskonałą lokalizację, przez tereny dzisiejszego miasta przebiegały dwie główne historyczne drogi handlowe - Via Regia oraz Szlak Bursztynowy. Obecnie przebiegają tędy aż trzy międzynarodowe drogi, znajdują się dwa dworce kolejowe oraz dwa porty żeglugi rzecznej i międzynarodowy port lotniczy.

Różnice wysokości między najwyższym a najniższym punktem miasta wynoszą około 40 metrów - najwyżej położony punkt znajduje się w Lesie Mokrzańskim i wynosi 148 m n.p.m.

Domy robotnicze Scheiblerów
Łódź, Księży Młyn 1

Poznań leży w zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim. Stanowi centralną cześć aglomeracji poznańskiej, granicząc bezpośrednio z Luboniem i Swarzędzem. Przecinają go drogi krajowe oraz autostrada A2.

Przez Poznań przepływają dwie łączące się tu rzeki - Warta i Cybina. Pierwotnie na Warcie znajdowało się wiele naturalnych wysp, ale do dziś przetrwał jedynie Ostrów Tumski, gdyż przez stulecia stopniowo regulowano bieg rzeki, zasypując jej odnogi.

W granicach miasta znajdują się aż cztery duże jeziora, ze słynną Maltą na czele. Poznań otaczają piękne obszary leśne - Wielkopolski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, Rogaliński Park Krajobrazowy, a także Rezerwat Meteoryt Morasko, czyli obszar wokół siedmiu kraterów meteorytowych na stoku najwyższego wzniesienia w Poznaniu - Góry Moraskiej.

Fabryka Adolfa Daube
Łódź, Wólczańska 128/130
Budynek tkalni, wzniesiony ok. 1910 r., był częścią fabryki Adolfa Daube, zajmującej się produkcją wyrobów wełnianych. Budynek nosi cechy architektury modernistycznej. Obecnie wykorzystywany jest do celów biznesowych - mieszczą się tu biura i sale konferencyjne.