Zabytki architektury

Kamienica Pod Gutenbergiem
Kamienica Pod Gutenbergiem
Łódź, Piotrkowska 86
Kamienicę pod Gutenbergiem zbudował w 1893 r. Jan Petersilge. Autor projektu do tej pory nie jest jednoznaczny, o miano to pretendują Kazimierz Sokołowski, Piotr Brukalski oraz Franciszek Chełmiński. Kamienica utrzymana jest w stylu neogotyku z elementami manieryzmu i północnego renesansu. Jest to jeden z najładniejszych budynków w Łodzi, szczególnie po przeprowadzonym w 2011 r. remoncie, który przywrócił liczne elementy rozmontowane za PRL-u, a także odkrył zamalowane polichromie, przedstawiające girlandy z owocami i kwiatami.
Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza
Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza
Łódź, Piotrkowska 283
Budowę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Mateusza w Łodzi rozpoczęto w 1909 r., zaś zakończono ją prawie 20 lat później - w 1928 roku. Projektantem budynku był Johannes Wende. Kościół ten posiada doskonałą akustykę, co pozwoliło na pozyskanie jednej z wizytówek świątyni - koncertów organowych pt. "Niedziela z muzyką u św. Mateusza", które odbywają się co miesiąc. Od 2003 r. parafia organizuje także niezwykle popularne Warsztaty Gospel, w których biorą udział setki uczestników i słuchaczy. Parafia stale promuje wydarzenia i wszystko to, co dotyczy historii i kultury ewangelickiej w Łodzi.
Kościół Zesłania Ducha Świętego
Kościół Zesłania Ducha Świętego
Łódź, Piotrkowska 2
Kościół Zesłania Ducha Świętego powstał w latach 1889-1891, początkowo jako kościół pw. Świętej Trójcy, wyznania ewangelicko-augsburskiego. Zbudowany został w stylu eklektycznym z przewagą cech neorenesansowych. Projektantem był Otto Gehlig. Na świątynię rzymskokatolicką przemianowany został w 1945 roku. Kościół znany jest ze swoich imponujących, kilkudziesięciogłosowych, romantycznych organów o trakturze pneumatycznej.
Pałac Izraela Poznańskiego
Pałac Izraela Poznańskiego
Łódź, Ogrodowa 15
Dzieje Pałacu Izraela Poznańskiego są niezwykle barwne. Zaczęło się od 1877 r., kiedy to Poznański kupił kamienicę, którą z czasem zapragnął rozbudować. Jako pierwszy projekt stworzył w 1888 r. Hilary Majewski. Kolejnym etapem prac była rozbudowa w 1900 r., autorstwa Juliusza Junga i Dawida Rosenthala. Ostateczny kształt pałacowi nadano po śmierci Poznańskiego, za sprawą przebudowy w latach 1902-1903, której przewodził Adolf Zeligson, nadzorowany przez Franciszka Chełmińskiego. Prezentuje on teraz styl francuskiego neorenesansu i neobaroku. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Pałac Juliusza Heinzla
Pałac Juliusza Heinzla
Łódź, Piotrkowska 104
Pałac Juliusza Heinzla był pierwszą z trzech siedzib zbudowanych przez łódzkiego barona. Powstał w 1882 r. wg projektu Hilarego Majewskiego. Styl budowli określić można jako eklektyczny, z wyraźnym wpływem berlińskiego renesansu. Fasadę budynku zdobią symetryczne wykusze. Od 1998 r. z balkonu pałacu odgrywany jest hejnał łódzki. Przed pałacem ustawiono w 1999 r. pierwszy pomnik z serii Galerii Wielkich Łodzian, czyli Ławeczkę Tuwima. Obecnie jest to siedziba Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi.
Pałac Karola Poznańskiego
Pałac Karola Poznańskiego
Łódź, Gdańska 32
Pałac Karola Poznańskiego został zbudowany w 1904 r. przez syna Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Projektantem był Adolf Zeligson. Pałac utrzymano w stylu neorenesansowym, posiadał niezwykle bogate wnętrza. Do dziś zachowała się nietknięta klatka schodowa wyłożona marmurami i ozdobiona pięknym witrażem, a także liczne ozdoby we wnętrzach - boazerie, stiukowe sufity, żyrandole, sztukaterie, witraże, kinkiety, kominki i meble. Pałac jako pierwszy budynek w Łodzi posiadał centralne ogrzewanie już na etapie planowania. Obecnie jest to siedziba Akademii Muzycznej.
Pałac Karola Scheiblera
Pałac Karola Scheiblera
Łódź, pl. Zwycięstwa 1
Pałac Karola Scheiblera pierwotnie powstał jako parterowy budynek. Zbudowano go w 1852 roku. Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1865 r., a autorem zmian był Jan Karol Mertsching. W 1886 r. przebudową kierował Edward Lilipop, który nadał pałacowi styl neorenesansowy. Do dziś podziwiać można liczne zachowane elementy wyposażenia, w tym piękne boazerie i mozaikę z warsztatu Antonio Salviatiego. Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Muzeum Kinematografii.
Pasaż Schillera
Pasaż Schillera
Łódź, Pasaż Schillera
Pasaż Schillera został nazwany na cześć Leona Schillera, polskiego reżysera teatralnego, krytyka oraz teoretyka teatru. Jest on patronem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, w której pełnił także funkcję rektora. Jego osobę upamiętnia 3-metrowa rzeźba autorstwa Antoniego Biłasa, odsłonięta w 1982 roku.
Plac Wolności
Plac Wolności
Łódź, pl. Wolności
Plac Wolności, dawny Nowy Rynek, powstał w 1823 roku. Nadany mu wtedy kształt regularnego ośmiokąta foremnego zachował się do dziś. W 1827 r. pojawiły się tutaj pierwsze reprezentacyjne budynki Łodzi, Ratusz Miejski oraz kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy. W 1857 r. postawiono budynek szkoły, w którym obecnie znajduje się muzeum. Rynek otrzymał obecną nazwę w 1918 r., po zakończeniu zaborów. W centralnym punkcie placu stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Plac jest stosowany jako punkt odniesienia przy numeracji ulic w Łodzi.
Synagoga Reicherów
Synagoga Reicherów
Łódź, Rewolucji 1905 r. 28
Synagoga Reicherów to jedyna zachowana przedwojenna synagoga w Łodzi i jedna z dwóch obecnie czynnych. Wybudowała ją w latach 1895-1902 rodzina Reicherów. Projektantem był Gustaw Landau-Gutenteger. Synagoga przetrwała II wojnę światową dzięki sprytowi ówczesnego właściciela - Wolf Reicher fikcyjne sprzedał ją swojemu niemieckiemu wspólnikowi, który urządził w piwnicy skład soli. Zamknięta po wydarzeniach marca 1968 r., została odremontowana w 1988 r. i służy wiernym do dziś.