Zabytki architektury

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki
Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki
Łódź, Piotrkowska 265
Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki jest najwyższym budynkiem w Łodzi, znajduje się przy placu Jana Pawła II. Neogotycka świątynia powstała w latach 1901-1912 według projektu niemieckiej spółki Wende i Zarske. Zbudowano ją z żółtej cegły klinkierowej, której później nieotynkowano. W katedrze możemy podziwiać 58-głosowe organy, wiele zabytków sztuki sakralnej, oraz dzwon zwany Sercem Łodzi.
Beczki Grohmana
Beczki Grohmana
Łódź, Targowa 46
Beczki Grohmana to nazwa nadana bramie będącej wejściem do fabryki włókienniczej Henryka Grohmana. Obiekt powstał w 1896 r., jego architektura nawiązuje do neogotyku. Brama zbudowana jest z nieotynkowanej czerwonej cegły. Nazwa obiektu wzięła się od dwóch kolumn w kształcie szpulek nici, umieszczonych od strony ul. Targowej.
Biała Fabryka Geyera
Biała Fabryka Geyera
Łódź, Piotrkowska 282/284
Biała Fabryka Geyera jest kompleksem klasycystycznych budynków przemysłowych, zbudowanych przez fabrykanta Ludwika Geyera w latach 1835-1837. Na początku swojej działalności fabryka była najnowocześniejszym obiektem zajmującym się produkcją tkanin w Łodzi. Posiadała maszynę parową i komin przemysłowy. Obecnie fabryka jest wpisana na listę zabytków, a w jej wnętrzach działa Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
Łódź, Kilińskiego 54
Sobór katedralny św. Aleksandra Newskiego jest najstarszą świątynią prawosławną w Łodzi. Wybudowano ją w 1884 r. wg projektu Hilarego Majewskiego, który odwołał się do stylu neobizantyńskiego. Wewnątrz świątyni możemy podziwiać duży zbiór ikon, bogato zdobiony ikonostas oraz sztandary procesyjne.
Dom Handlowy Emila Schmechela
Dom Handlowy Emila Schmechela
Łódź, Piotrkowska 98
Dom Handlowy Emila Schmechela został zbudowany na początku XX wieku. Utrzymany jest w stylu modernistycznym, cechują go duże, przeszklone witryny, które w tamtych czasach były nowością. W budynku znajdował się magazyn konfekcyjny, po II wojnie światowej utworzono tu Dom Buta (ta nazwa funkcjonuje do dziś). Obecnie, po przejściu generalnego remontu w połowie lat 90., budynek stoi pusty.
Elektrownia EC1
Elektrownia EC1
Łódź, Targowa 1/3
Elektrownia EC1 była pierwszą elektrownią miejską w Łodzi. Najstarsza maszynownia została zbudowana w latach 1906-1907. Była to wówczas bardzo nowoczesna budowla, ze względu na zastosowanie stropu żelbetowego - był to pierwszy budynek tego typu na ziemiach polskich. W okresie międzywojennym elektrownia została rozbudowana. Obecnie na terenie elektrowni działa kino Se-ma-for.
Elektrownia fabryczna Scheiblerów
Elektrownia fabryczna Scheiblerów
Łódź, Tymienieckiego 3/7
Elektrownia fabryczna Scheiblerów została zbudowana w 1910 roku. Produkowała energię elektryczną dla wszystkich zakładów i budynków należących do Scheiblerów. Jej architektura jest wyjątkowa jak na budynek industrialny - całość utrzymano w stylu secesyjnym, wewnątrz można podziwiać liczne zdobienia, ceramikę i witraże. Do dzisiejszych czasów zachowała się także część wyposażenia, np. turbina.
Fabryka Fryderyka Wilhelma Schweikerta
Fabryka Fryderyka Wilhelma Schweikerta
Łódź, Wólczańska 215
Fabryka Fryderyka Wilhelma Schweikerta została wybudowana pod koniec XIX w. wg projektu Fryderyka Miksa. Zajmowała się produkcją tkanin wełnianych. Obecnie dawne budynki fabryczne zajmuje Politechnika Łódzka. Ze względu na podłużny kształt obiektu studenci nazywają go tramwajem.
Grand Hotel
Grand Hotel
Łódź, Piotrkowska 72
Grand Hotel to najstarszy łódzki hotel, działający nieprzerwanie od 1887 roku. Zaprojektował go Hilary Majewski. Budynek przetrwał do naszych czasów bez większych zmian w wyglądzie, który ostatecznie uzyskał po przebudowie w 1913 roku. W przeszłości mieściło się w nim kino, a także teatr "Syrena" oraz Teatr 7.15. W hotelu często kręci się filmy, których przez lata powstało w nim już wiele. Stąd też apartamenty noszą imiona znanych aktorów polskich.
Kamienica pod Góralem
Kamienica pod Góralem
Łódź, Piotrkowska 292
Kamienica pod Góralem to kamienica Jana Starowicza, który był przez wiele lat dyrektorem zakładów włókienniczych Leonhardt, Woelker i Girbardt. Zbudowano ją w 1909 r. wg projektu Leona Lubotynowicza, który uwzględnił wiele sugestii i pomysłów Starowicza, zamiłowanego w architekturze zakopiańskiej. Kamienica nazwę zawdzięcza umieszczonej od frontu rzeźbie, przedstawiającej postać górala, autorstwa Władysława Czaplińskiego. Niestety obecnie z elementów nawiązujących do Zakopanego został właśnie tylko Góral i nieliczne drobne ozdoby.