Pomniki, obiekty

Dworzec Kolejowy
Dworzec Kolejowy
Katowice, pl. Szewczyka 2
Mieści się w Śródmieściu przy pl. Szewczyka 2, został oddany do użytku w 2012 roku. Jeden z największych i najważniejszych tego typu obiektów w kraju. Znajduje się w nim wiele punktów usługowych, połączony jest z Galerią Katowicką.
Pomnik Ofiar Katynia
Pomnik Ofiar Katynia
Katowice, pl. Andrzeja
Autorami tego urbanistyczno-architektonicznego założenia byli artysta rzeźbiarz Stanisław Hochuł i mgr inż. architekt Marian Skałkowski. Pomnik powstał z inicjatywy stowarzyszenia Rodzina Katyńska i katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na pomniku widnieje napis: "Katyń, Charków, Miednoje oraz inne miejsca zagłady na terenach byłego Z.S.R.R. 1940". Pomnik został odsłonięty 24 maja 2001 roku.
Pomnik poległych górników Kopalni
Pomnik poległych górników Kopalni "Wujek"
Katowice, Wincentego Pola
Obelisk powstał w roku 1991. "W hołdzie górnikom ległym 16 XII 1981 roku w obronie wolności i solidarności w 10. rocznicę"
Pomnik Powstańców Śląskich
Pomnik Powstańców Śląskich
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego
Pomnik upamiętniający trzy powstania ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim w latach 1919, 1920 i 1921. Odsłonięty został 1 września 1967 przy katowickim rondzie gen. Jerzego Ziętka, w Parku Powstańców Śląskich. Pomnik powstał przy współpracy rzeźbiarza prof. Gustawa Zemła i architekta Wojciecha Zabłockiego. Pomnik wykonany jest ze stali, odlany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. W miejscu, w którym obecnie stoi pomnik, mieścił się niegdyś cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Jednak mogiły ekshumowano i przeniesiono do Parku Tadeusza Kościuszki. Pomnik przedstawia trzy orle skrzydła, które są symbolem trzech powstań śląskich. Na pomniku umieszczone są nazwy miejscowości, w których odbywały się bitwy. Fundatorem pomnika było społeczeństwo Warszawy, które podarowało pomnik mieszkańcom Górnego Śląska.
Pomnik Wojciecha Korfantego
Pomnik Wojciecha Korfantego
Katowice, pl. Sejmu Śląskiego
Pomnik autorstwa Zygmunta Brachmańskiego odsłonięty został 19 czerwca 1999 roku. Stanął na Placu Sejmu Śląskiego. Na cokole umieszczony jest napis: "Wojciech Korfanty 1873−1939. Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski". Przy okazji odsłonięcia pomnika, Wojciech Korfanty został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Pomnik Żołnierza Polskiego
Pomnik Żołnierza Polskiego
Katowice, Graniczna
Pomnik powstał przy współpracy artysty rzeźbiarza Bronisława Chromego i architekta inż. Jerzego Pilitowskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce na Placu Żołnierza Polskiego 6 października 1978 roku.
Wieża spadochronowa
Wieża spadochronowa
Katowice, Kościuszki
Ta stalowa budowla ma 35 metrów wysokości. W pierwszych dniach II wojny światowej, 4 września 1939, z pomostu wieży stawiali opór wojskom Wermachtu polscy harcerze. Jest to jedyna oryginalnie zachowana wieża spadochronowa w Polsce. Powstała w 1937 r. na zlecenie Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W latach 40. niemieckie władze kazały rozebrać wieżę i przetopić jej elementy. Budowla została odbudowana w latach 50. Przez krótki czas wykorzystywana była do szkolenia skoczków spadochronowych.
Cmentarz garnizonowy
Katowice, Meteorologów 1
Powstał w latach 20. XX w. Obecnie zajmuje 1,463 ha. Wcześniej w tym miejscu znajdował się cmentarz jeńców wojennych z 1917 roku. W 1963 r. na jego terytorium postawiono Pomnik Nieznanego Żołnierza i Powstańca Śląskiego. Nagrobki występują tu w formie jednolitych krzyży. Znajduje się tu również zbiorowa mogiła żołnierzy alianckich, oznaczona krzyżem kamiennym. Groby żołnierzy poległych w I wojnie światowej zajmują 4 kwatery.
Cmentarz żydowski
Katowice, Kozielska 16
Otwarty w 1869 r., zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Otoczony murem. Ma powierzchnię 1,1 ha. Zachowało się ok. 1400 nagrobków. Mieści się tu Pomnik Ofiar Holocaustu z polsko-hebrajskimi inskrypcjami. 29 października 1990 został wpisany do rejestru zabytków.
Grób zbiorowy wojenny obrońców Katowic: Powstańców Śląskich, harcerzy i harcerek zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku w więzieniach, lasach oraz na ulicach Katowic
Katowice, Panewnicka
Na pomniku widnieje inskrypcja: "Tu spoczywają prochy 109 bohaterskich powstańców śląskich, harcerek i harcerzy zamordowanych w 1939 r. przez zbirów hitlerowskich na ulicach Katowic i w Lasach Panewnickich. Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli posłuszni Jej sprawie". Po raz pierwszy pomnik odsłonięty był 20 lipca 1961 roku. Twórcą nowego projektu był artysta rzeźbiarz Bogumił Burzyński. Nowy pomnik odsłonięto 1 września 2000 roku.