Pomniki, ogrody, przyroda

Park im. Tadeusza Kościuszki
Park im. Tadeusza Kościuszki
Katowice, Kościuszki
Park zajmuje powierzchnię 72 hektarów. Jest najchętniej odwiedzanym parkiem rekreacyjnym w Katowicach. Jego projektant czerpał inspiracje zarówno z ogrodów angielskich, jak i klasycznych. Mieści się tu przepiękna aleja róż, rododendronów i azalii. Pierwotnie rosły tu jedynie brzozy i sosny. Obecnie park liczy sobie ponad 90 gatunków drzew i krzewów. Powstał w roku 1888, początkowo zajmował powierzchnię 6 ha podmiejskiego lasku. W latach 1894−1895 nazywany był Parkiem Południowym. Jego powierzchnię poszerzono i do kompleksu parkowego włączono Wzgórze Beaty. Na Wzgórzu wzniesiono 20-metrową Wieżę Bismarcka, później przemianowaną na Wzgórze Widokowe. 14 czerwca 1912 do Parku Południowego doprowadzono linię tramwajową, prowadzącą do katowickiego Rynku. Współtwórcą parku był ogrodnik Paweł Sallmann, dyrektor Ogrodów Miejskich. W 1925 r. nadano parkowi imię Tadeusza Kościuszki. Wieża Widokowa została rozebrana w 1934 r., jej fragmenty wykorzystano do udekorowania katedry katowickiej. W latach 30. XX w. na Wzgórzu Beaty wybudowano skansen. Sprowadzono drewniany spichlerz z Gołkowic (z 1688 r.). Na terenie skansenu postawiono drewniany kościółek z Syryni. W parku mieści się również Wieża Spadochronowa, w której harcerze zorganizowali punkt oporu przed oddziałami 239. Dywizji Piechoty Wehrmachtu. Na terenie parku mieszczą się różne atrakcje: Kościół św. Michała Archanioła z 1510 r., Lapidarium, pomnik martyrologii harcerzy śląskich, Wzgórze Beaty (334,5 m n.p.m.), cmentarz żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania Katowic w 1945 r., galeria sztuki z dziełami Zygmunta Brachmańskiego, Augustyna Dyrdy, Joachima Krakowczyka, Piotra Latoska, Józefa Marka, Jacka Sarapaty, Andrzeja Szczepańca. Ponadto park oferuje również zimowe atrakcje: tor saneczkarski i narciarski.
Bolina
Katowice, Leśnego Potoku 121
Łaźnia Miejska to zbiornik wodny, obok którego wybudowany został ośrodek wypoczynkowy o tej samej nazwie. Do basenu wpada potok Bolina. Zbiornik powstał w latach 50. XX wieku. Na początku służył jako miejsce rekreacji dla pracowników KWK Wieczorek. W planie zagospodarowania było: pole namiotowe, basen, przystań kajakowa, bar, plac zabaw oraz muszla koncertowa. Przez lata większość urządzeń została zdewastowana, a basen zasypany. 16 października 2000 zostało utworzone Stowarzyszenie Utrzymania i Ochrony Ośrodka Zieleni "Bolina". Na terenie ośrodka prace remontowe rozpoczęły się w lipcu 2006 r. i trwały do końca czerwca 2007 roku. Dziś odwiedzający ośrodek mogą skorzystać z trawiastego boiska do piłki nożnej, betonowego wielofunkcyjnego boiska do siatkówki i koszykówki, a także dwóch stołów do ping-ponga. Dla ceniących sobie bardziej wysiłek umysłowy ośrodek oferuje grę w szachy na jednym z dziewięciu stołów. Dla najmłodszych oddaje do użytku plac zabaw. A na rodzinne popołudnia - zadaszone miejsce do grillowania oraz krąg estradowy. W parku znajdują się liczne ławki i latarnie, zasadzonych jest wiele przeróżnych drzew i krzewów. Na teren ośrodka dojechać można autobusem KZK GOP linii 109 (trasa Osiedle Witosa - Janów Bolina).
Dolina Trzech Stawów
Katowice, Murckowska 6
Mieści się tu kompleks rekreacyjno-sportowy. Nazwa parku wywodzi się od trzech zbiorników wodnych. Park zlokalizowany w dzielnicy Osiedle Ignacego Paderewskiego-Muchowiec. Zajmuje powierzchnię 65,5 hektarów. Swój dom mają tu liczne chronione gatunki płazów i ptaków. To przyrodniczo-rekreacyjne miejsce sąsiaduje z lotniskiem Katowice-Muchowiec, użytkowanym przede wszystkim przez Aeroklub Śląski. Mieści się tu parking oraz przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej. Przez park biegną również liczne ścieżki rowerowe.
Katowicki Park Leśny im. Romana Stachonia
Katowice, Muchowiec
Jest to największy teren zielony Katowic - rozciąga się od centralnej części miasta po jego południowe kresy. Kiedyś nosił imię Romana Stachonia. Znaczną część jego obszaru charakteryzuje nieregularna dzika forma. Bezpośrednio w jego pobliżu leżą dzielnice i osiedla: Muchowiec, Brynów, Giszowiec, Ochojec. Park Leśny obejmuje również obszary Parku Kościuszki, Lasu Murckowskiego czy rezerwatu przyrody Ochojec. Ponadto park jest częścią leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Występują tu rdzenne gatunki flory i fauny. Mieści się w nim również: rezerwat buków oraz Dolina Trzech Stawów. Najważniejsze szlaki turystyczne wytyczone przez PTTK to: żółty Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego, niebieski Katowicki Szlak Spacerowy oraz czarny Szlak Parkowy. Na drzewostan Parku Leśnego składają się: lasy łęgowe i mieszane, a wśród nich gatunki chronione, tj.: ciemiężyca zielona, konwalia majowa, kopytnik pospolity, kruszczyk szerokolistny oraz wiele innych. Szata roślinna Parku Leśnego jest niezwykle bogata w niewielkie cieki, zbiorniki wodne, łąki i tereny bagniste, w których miejsce schronienia i bazę pokarmową znajdują liczne gatunki zwierząt: puszczyki łyski, kokoszki wodne, perkozy dwuczube, sikory, pliszki siwe, bażanty, nietoperze, nornice, ryjówki aksamitne, sarny oraz dziki.
Park Giszowiecki
Katowice, Gościnna
Zlokalizowany jest w centrum urbanistycznego miasta-ogrodu. Park ulokowany jest pomiędzy Placem Pod Lipami a ulicami: Gościnną , Wesołowską i Działkową. Oficjalnie park nosi swoją nazwę od 13 grudnia 2010 roku. Ma powierzchnię 3,39 hektarów. W 2005 r. orkiestra dęta z KWK "Staszic" i KWK "Wieczorek" miała tam swój koncert z okazji obchodów 140. rocznicy przyznania praw miejskich Katowicom. Park obejmuje również osiedle robotnicze Giszowiec, które zostało wpisane do rejestru zabytków 18 sierpnia 1978 roku. W centralnej części parku mieści się Karczma Śląska. Charakteryzuje się bogatym drzewostanem, z dziesięcioma pomnikami przyrody.
Park Powstańców Śląskich
Katowice, Korfantego
Park mieści się w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Słynie z największego pomnika w mieście - pomnika Powstańców Śląskich, który został odsłonięty 1 września 1967 roku. Mieści się tu również pomnik gen. Jerzego Ziętka z 19 listopada 2005 roku. Park założony został w miejscu dawnego dworskiego ogrodu z poł. XIX wieku. Mieścił się tu zamek Tiele-Wincklerów. Był siedzibą katowickich dóbr rycerskich. Budynek pełnił funkcję pałacu i mieścił się w rejonie obecnego Hotelu Katowice. Była to budowla jednopiętrowa z poddaszem. W latach 30. XX w. w pałacyku gościł Stanisław Ignacy Witkiewicz. Pomimo planów o stworzeniu w nim Muzeum Powstań Śląskich, pałac został wyburzony w 1976 roku. Jeszcze przed wojną na terenie parku zlokalizowane były: klasycystyczna Świątynia Dumania oraz obelisk ku czci Franza von Wincklera. Park 27 września 2010 otrzymał nazwę Park Powstańców Śląskich.