Druk to technika produkcji materiałów o bardzo szerokim zastosowaniu w niemal każdej dziedzinie produkcji, usług i codziennego życia. Wytwarzanie tych materiałów wymaga posługiwania się specjalistycznymi maszynami oraz technologiami, które posiadają swoje specjalistyczne nazwy. Jeśli interesuje Cię współpraca z drukarniami, chcesz zamawiać odpowiednie dla twoich potrzeb materiały, możesz poznać niuanse tej dziedziny i zdobyć wiedzę, dzięki której będziesz doskonale wiedzieć, czego oczekujesz.

Wykorzystaj doskonale skomponowany słownik branżowy zawierający najważniejsze i najbardziej przydatne terminy pozwalające Ci zrozumieć złożony proces powstawania druku. Z pomocą słownika poznasz różnice pomiędzy rodzajami druku, technikami i najlepszymi rozwiązaniami praktycznymi, dzięki którym wybierzesz produkt najlepiej spełniający Twoje oczekiwania.

Słownik

  • Bigowanie - Proces introligatorski, który ma na celu ułatwienie zginania materiału w ściśle określonym miejscu na dowolnej powierzchni. Niekiedy bigowanie pełni rolę dekoracyjną poprzez wytłaczanie różnych wzorów.
  • CMYK - Cztery podstawowe kolory (cyjan, magenta, żółty, czarny) używane w pracy z grafiką komputerową oraz w poligrafii. Łączenie do barwy wynikowej odbywa się za pomocą nakładania warstwami ww. kolorów. Poszczególne kolory nie mają ściśle określonych norm stąd też różne odcienie u producentów.
  • DPI - Miara rozdzielczości, którą charakteryzuje ilość punktów na jeden cal. Jest powszechnie używana do określenia rozdzielczości aparatów cyfrowych, drukarek czy monitorów. DPI to nic innego jak poziom szczegółów na obrazie.
  • Druk cyfrowy - Metoda drukowania stosowana przy małych nakładach. Obraz bądź tekst jest przesyłany do urządzenia drukarskiego za pomocą danych komputerowych. Dużą zaletą takiego druku jest dowolna modyfikowalność grafiki oraz jakość bardzo zbliżona do offsetu.
  • Druk solwentowy - Metoda drukowania przez ploter atramentowy tuszami na bazie rozpuszczalników organicznych. Druk taki cechuje różnorodność powierzchni, na której może być naniesiona grafika oraz wielkość wydruku. Jest to doskonałe rozwiązanie stosowane przez firmy reklamowe.
  • Gradient - Technika stopniowego i łagodnego przejścia tonalnego między dwoma kolorami stosowana na wyznaczonym obszarze grafiki. Kierunek oraz kształt gradientu może być dowolnie definiowany, począwszy od równomiernego przejścia wzdłuż linii, poprzez promieniste rozprzestrzenianie się.
  • Grafika rastrowa - Ukazanie obrazu przy pomocy siatki składającej się z kolorowych pikseli. Kolor jednego punktu definiowany jest przez 3 bajty - RGB. Jakość grafiki rastrowej zależy od liczby pikseli obrazu. Im więcej punktów, tym większa ilość informacji oraz szczegółów jest przedstawiona.
  • Grafika wektorowa - Zdefiniowanie obiektu przy pomocy figur albo brył geometrycznych zapisanych jako układ współrzędnych. Dużą zaletą tej grafiki jest możliwość powiększania bez straty jakości. Technika ta wykorzystywana jest w głównej mierze w poligrafii.
  • Gramatura papieru - Ciężar 1 metra kwadratowego przedstawiony w gramach. Wartość ta przekłada się na grubość oraz strukturę papieru. Najczęściej wybieraną gramaturą jest 80g/m2 dla papieru biurowego. Spotkać także można niewiele cieńsze - ulotki (60g/m2) albo bardzo grube - wizytówki (300g/m2).
  • Interlinia - Określana czasem jako światło międzywierszowe. Jedna z głównych właściwości tekstu. Jest to odstęp mierzony między następującymi po sobie wierszami. Podstawową wartością jest 1, a wszelkie wartości poniżej mogą skutkować, że tekst zrobi się nieczytelny.
  • Matryca - Forma drukowa, na którą nanoszona jest farba lub inna łatwo przywieralna substancja mająca za zadanie odciśnięcie na dowolnej powierzchni wcześniej zaplanowanego wzoru. Matryca może przyjąć formę wypukłą, wklęsłą albo płaską. Obraz na takiej formie jest odbiciem lustrzanym.
  • Offset - Najczęściej używana technika druku polegająca na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy na podłoże drukowe przy pomocy cylindra pośredniego. Elementami maszyny offsetowej są wałki farbowe, wałki wodne, cylinder formowy, cylinder pośredni, cylinder dociskowy oraz papier.
  • Piksel - Pojedynczy punkt zawierający informację o aktualnym kolorze. Miliony takich punktów wykorzystywane są do wyświetlania obrazu na monitorze, telewizorze, smartfonie. Piksele to także składowe przetworzonego obrazu np. z aparatu cyfrowego.
  • PPI - Powszechnie stosowana jednostka służąca do identyfikowania rozdzielczości grafiki rastrowej. Jest to nic innego jak ilość pikseli zawarta w jednym calu długości. Granicą optymalnej jakości obrazu dla wydruku jest wartość od 150-300 ppi.
  • RGB - Model przestrzeni barw przedstawiany za pomocą 3 składowych: koloru czerwonego (R-red), zielonego (G-green) i niebieskiego (B-blue). Każdy kolor można uzyskać poprzez odpowiednie zmieszanie ww. składowych.
  • Rozdzielczość - Wartość, która opisuje poziom szczegółowości używana przez wyświetlacze, drukarki bądź skanery. Dla monitora będzie to informacja o ilości pikseli umieszczonych w jednym calu, natomiast dla urządzeń drukujących ilość punktów znajdujących się na jednym calu.
  • Sitodruk - Kosztowna i czasochłonna forma druku stosowana w poligrafii. Polega na tłoczeniu farby przez siatkę z niezakrytymi oczkami. W ten sposób na powierzchni drukowanej pozostaje tylko wzór widniejący na szablonie. W przypadku wydruków wielobarwnych należy zastosować nowe szablony do każdego koloru.
  • Skanowanie - Odwrotność procesu drukarskiego. Jest to przetworzenie dowolnego płaskiego obiektu na postać cyfrową. Taki obraz może być wykorzystywany do dalszego przetwarzania. W łatwy i szybki sposób można archiwizować dokumenty, naprawiać uszkodzone fotografie, modyfikować dowolną grafikę.
  • Typografia - Jedna z wielu technik druku wypukłego. Na wcześniej przygotowaną formę zostaje nałożona farba. Tak przygotowana matryca zostaje odciśnięta na podłożu drukowym. Pierwsze formy były ręcznie wykonane z drewna.
  • Wzorzec - Termin powszechnie stosowany w poligrafii, który oznacza ściśle określone wartości np. koloru bądź sformatowania tekstu, uznawany za podstawę do powielania. Ma to na celu ujednolicenie i przyspieszenie całego procesu technologicznego w drukarni.