Brama segmentowa czy rolowana? Przęsło metalowe czy drewniane? Profile, mocowania do profili, automatyka do bram... wszystkie te terminy mogą budzić wątpliwości u osób, które nie zajmują się profesjonalnie branżą ogrodzeń oraz bram. Stają się jednak przydatne w sytuacji, gdy chcesz kupić nową bramę, ogrodzenie czy kratę i natrafiasz na nie w ofercie producenta.

Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień i poruszać się po terminologii specjalistycznej niczym prawdziwy ekspert - skorzystaj z naszego słownika branżowego. Zgromadziliśmy w nim wszystkie typowe dla branży słowa i wyrażenia, w prosty sposób wyjaśniając, co oznaczają. Korzystając z naszych definicji, z łatwością zrozumiesz ich istotę i zaczniesz się posługiwać słownictwem branżowym bez obaw o błąd czy nieporozumienie.

Słownik

  • Automatyka do bram - Wszelkiego rodzaju akcesoria i elementy wyposażenia, które służą automatyzacji otwierania i zamykania bram garażowych bądź wjazdowych. Pośród elementów automatyki do bram wyróżnić możemy m.in.: fotokomórki, centrale sterujące, anteny, odbiorniki, czytniki czy lampy ostrzegawcze.
  • Brama rozwieralna - Jeden z typów bramy, która zabezpieczona jest przed przypadkowym otworzeniem z pomocą rygla blokującego, który chroni skrzydła przed rozwarciem, bądź metalowego ogranicznika, który zamocowany został do podłoża od zewnątrz bramy. Wyróżniamy rozwieralne bramy jedno- oraz dwuskrzydłowe.
  • Brama samonośna - Typ bramy automatycznej, której skrzydło jest zawieszone na wysięgniku. Jej ruch odbywa się nad podłożem, a dla zrównoważenia ciężaru skrzydła stosuje się przeciwwagę, która niemal dwukrotnie zwiększa jego długość.
  • Brama szynowa - Jej skrzydło wykonuje ruch na rolkach, które zostały założone w szynie, którą zamocowano do fundamentów. Prowadnica, którą montuje się na słupku, utrzymuje bramę w odpowiedniej pozycji i gwarantuje jej pełną płynność ruchu, a co za tym idzie komfort otwierania i zamykania. Jest zazwyczaj tańsza niż brama samonośna.
  • Brama wjazdowa - Brama zamontowana w ogrodzeniu posesji - nieruchomości takiej, jak dom czy zakład pracy. Może przyjąć różnorodne kształty - począwszy od bramy rozwieralnej, przez szynową, aż po samonośną. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę również na estetykę - pełni ona bowiem również funkcje reprezentacyjne.
  • Bramofon - Odmiana domofonu, znajdującego się przy bramie wjazdowej na teren posesji. Może być wyposażony w kamerę CCTV dla większego bezpieczeństwa. Montuje się go tak, by możliwe było obsłużenie go bez wysiadania z samochodu.
  • Elektrozaczep - Elektromagnetyczne urządzenie, którego zadaniem jest zdalne, przewodowe odryglowanie zamka w drzwiach, bramach czy furtkach. Jest wykorzystywany w bramach automatycznych.
  • Fotokomórka - Rodzaj wrażliwego na światło czujnika montowanego m.in. w bramach. Dzięki jego obecności brama, po wykryciu ruchu i w podobnych warunkach, może się samoistnie otworzyć bądź zamknąć. Zazwyczaj montowany jest jeden zestaw fotokomórek - umieszcza się go w czole bramy.
  • Furtka ogrodzeniowa - Integralna część ogrodzenia - wąskie przejście, które jest zamykane drzwiczkami. Furtkę najczęściej umieszcza się na wprost drzwi wejściowych. Pełni zarówno rolę zabezpieczenia, jak i ozdobną. Wyróżniamy m.in. furtki panelowe, palisadowe czy siatkowe i więcej.
  • Grubość drutu siatki - Jeden z najważniejszych parametrów, gdy chodzi o siatki ogrodzeniowe. Ma wpływ na jej wytrzymałość. Im grubszy jest drut ogrodzeniowej siatki, tym bardziej jest ona odporna na zniszczenia.
  • Kapturek - Element konstrukcji ogrodzenia, montowany na słupkach ogrodzeń. Jego zadaniem jest chronienie słupka ogrodzenia przez szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych - przede wszystkim śniegu oraz deszczu.
  • Kotwy - Elementy ogrodzenia siatkowego, które pozwalają na szybszy montaż ogrodzeniowej siatki, bez konieczności wmurowywania słupków czy tworzenia fundamentów. Kotwy mogą być wpuszczane do podmurówki bądź też montowane bezpośrednio do ziemi - w zależności od typu konstrukcji.
  • Lampa ostrzegawcza - Element zalecany do zamontowania w każdej automatycznej bramie wjazdowej. Lampa miga, gdy następuje ruch bramy, ostrzegając uczestników ruchu o blokadzie czy potencjalnym zagrożeniu.
  • Napęd do bramy - Element automatyki do bram, który zarządza procesem otwierania i zamykania się skrzydeł (lub skrzydła bramy). Istnieją różne rodzaje napędów, dopasowane do typu bramy - inne wymagane są do bram przesuwnych, inne do rolowanych, dwuskrzydłowych, segmentowych czy garażowych.
  • Podmurówka - Jest to płytki fundament, który tworzy się przed zamontowaniem ogrodzenia dla zwiększenia jego stabilizacji. Możliwe jest jej samodzielne wykonanie bądź zakup rozwiązania systemowego. Pełni rolę estetyczną i zapobiega podkopom zwierząt pod ogrodzeniem.
  • Przęsło ogrodzenia - To segment mocowany do słupków ogrodzenia, jego zasadnicza część. Przęsła ogrodzenia mogą być wykonane m.in. z betonu, drewna czy metalu. Zazwyczaj wyróżnia je powtarzalny wzór, tworzący estetyczną kompozycję wizualną.
  • Rolka prowadząca - Jedno z akcesorium do bramy - element, który stabilizuje ją w pionie. Jest stosowana przede wszystkim w bramach szynowych.
  • Samozamykacz - To element wyposażenia bramy, który pozwala na jej automatyczne zamknięcie, gdy skrzydło domknie się. Samozamykacz działa, w kontrolowany sposób wykorzystując siłę, która została włożona w otwarcie drzwi do ich ponownego zamknięcia.
  • Siatka ogrodzeniowa - Jeden z typów ogrodzenia, wykorzystywany przede wszystkim przy grodzeniu działek letniskowych, terenów budowy czy ogrodów. Jest wykonana z metalowego drutu o mniejszej lub większej gęstości oczek. Ogrodzenie siatkowe jest montowane na słupkach, a dzięki kotwom, nie trzeba wykonywać fundamentów. Wyróżniamy m.in. siatki plecione, ocynkowane, powlekane PCV czy też zgrzewane.
  • Siłownik - Jeden z elementów automatyki do bram, dzięki któremu działa mechanizm otwierania oraz zamykania bramy. Siłowniki różnią się w zależności od typu bram - znajdziemy m.in. siłowniki liniowe, wyróżniające się prostotą montażu, siłowniki podziemne, montowane w specjalnej obudowie pod skrzydłem bramy czy też siłowniki z łamanym ramieniem.
  • Słupek - Element ogrodzenia, do którego montowane jest przęsło. Sieć słupków to podstawa konstrukcji każdego ogrodzenia, zapewniająca mu stabilność i wytrzymałość. Wyróżniamy m.in. słupki: początkowe, narożne, stabilizujące czy też środkowe.
  • Szyna - Element konstrukcji bramy szynowej. Po szynie, zamontowanej w podłożu, toczą się rolki, a brama przesuwa się. Istotne jest utrzymanie czystości szyny przez cały czas użytkowania bramy - to podstawa, jeśli chcemy, by mechanizm otwierania i zamykania działał poprawnie.