Branża związana z urządzeniami klimatyzacyjnymi, wentylacyjnymi i grzewczymi to dziedzina specjalistycznego słownictwa, którym posługują się fachowcy. Jeżeli nie jesteś z tą branżą w żaden sposób związany, możesz mieć problem ze zrozumieniem niektórych terminów. Dlatego przed przystąpieniem do współpracy z konkretną firmą, warto zdobyć wiedzę obejmującą choćby podstawowe i najbardziej popularne słownictwo z tej dziedziny.

Z myślą o Tobie powstał poniższy słownik branżowy. W jednym miejscu zebraliśmy terminy, z którymi możesz się spotkać w trakcie rozmów ze specjalistami. Dzięki temu zaczniesz odróżniać klimatyzatory split od urządzeń typu multi, piece węglowe od pieców olejowych, dowiesz się, na czym polega wentylacja grawitacyjna itp. Do słownika zaglądaj tak często, jak to konieczne - rozwiej swoje wątpliwości.

Słownik

  • CO - Skrót oznaczający centralne ogrzewanie. To proces polegający na dostarczeniu ciepła do elementów grzejnych za pomocą gorącej wody. W szerszym znaczeniu stanowi proces dystrybucji ciepła uzyskanego z przetworzonego paliwa do przeznaczonego do tego celu pomieszczenia (kotłownia).
  • COP - Z angielskiego: Coefficient Of Performance. Oznacza współczynnik wydajności energetycznej, który wyraża stosunek mocy grzewczej do mocy pobieranej przez sprzęt grzewczy.
  • Czynnik chłodzący - Jest to główny element urządzenia klimatyzacyjnego, który pozwala na regulowanie temperatury pomieszczenia. Początkowo czynnikiem chłodzącym był dwutlenek węgla, który z czasem zastąpiono czynnikiem R134a (tetrafluoroetanem).
  • EER - Z angielskiego: Energy Efficiency Ratio. Jest to współczynnik wydajności chłodniczej. Oznacza stosunek mocy chłodniczej do mocy pobranej przez sprężarkę sprzętu chłodniczego.
  • Ekogroszek - Rodzaj paliwa stałego produkowanego z węgla brunatnego lub węgla kamiennego. Przeznaczony jest do spalania w specjalnych piecach retortowych, pozwalając na uzyskanie energii cieplnej. Po jego spaleniu zostaje stosunkowo niewiele popiołu.
  • Kaloryczność - Inaczej: wartość opałowa. Oznacza ilość energii wydzielanej na sposób ciepła w procesie spalania jednostki masy lub jednostki objętości paliwa. W zależności od rodzaju paliwa, różne są obliczenia empiryczne pozwalające na wyliczenie kaloryczności.
  • Kanały wentylacyjne - To elementy, przez które wyziewane jest zużyte powietrze przechodzące przez kratki wentylacyjne.
  • Klimatyzacja - Proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, którego celem jest utrzymywanie określonych przez użytkownika warunków klimatycznych w zakresie temperatur i wilgotności. W ten sposób możliwe jest zapewnienie dogodnych warunków do funkcjonowania człowieka oraz warunków niezbędnych dla określonego procesu przemysłowego.
  • Klimatyzacja solarna - System klimatyzacji wykorzystujący energię słoneczną. Zwykle bazuje na konwersji fototermicznej pasywnej, konwersji fotowoltaicznej oraz konwersji fototermicznej aktywnej.
  • Klimatyzator - Urządzenie montowane w celu zapewnienia w pomieszczeniu optymalnej temperatury i poziomu wilgotności. Wśród sprzętu dostępnego na rynku można wymienić m.in. klimatyzatory przenośne i montowane na stałe, klimatyzatory split i klimatyzatory duo.
  • Klimatyzator split - Typ klimatyzatora, w którym parownik oraz wentylator składają się na jednostkę wewnętrzną. Jednostką zewnętrzną są natomiast: skraplacz wraz ze sprężarką. Obie jednostki łączą przewody: freonowy i cieczowy.
  • Klimatyzator ścienny - Urządzenie przeznaczone do montowania w przestrzeniach międzysufitowych. Znajduje zastosowanie głównie w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Cechą charakterystyczną jest równomierna dystrybucja powietrza w poziomie i pionie.
  • Nawiewniki - Elementy montowane na oknach, które zapewniają wymianę powietrza. W ten sposób zapobiegają powstawaniu wilgoci sprzyjającej rozwojowi m.in. grzybów, pleśni. Wyróżnić można np. nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe.
  • Piec gazowy - Urządzenie grzewcze, w którym surowcem pozwalającym na uzyskanie ciepła jest gaz. Piece gazowe dwufunkcyjne wykazują podwójne działanie: ogrzewają pomieszczenie oraz zapewniają dostęp do ciepłej wody.
  • Pompa ciepła - Urządzenie wykorzystujące energię odnawialną skumulowaną w gruncie, wodach gruntowych, powietrzu pozwalającą na ogrzanie domu lub mieszkania. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na połączeniu oszczędności kosztów ogrzewania z troską o ekologię.
  • Rekuperacja - Energooszczędny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Jest to proces pozwalający na uzyskanie ciepłego powietrza ze strumienia zużytego. Główną rolę w tym procesie odgrywają rekuperatory.
  • Wentylacja - Proces cyrkulacji powietrza odbywający się między przestrzenią zewnętrzną a wewnętrzną. Zapewnia wymianę powietrza zużytego na świeże powietrze, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wśród rodzajów wentylacji można wymienić m.in.: naturalną, grawitacyjną, hybrydową, mechaniczną.
  • Wentylacja grawitacyjna - Wymiana powietrza, która wykorzystuje różnicę ciśnień między przestrzenią poddawaną wentylacji a ujściem kanału wentylacyjnego. Zanieczyszczone powietrze wydostaje się przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze z zewnątrz za pośrednictwem nawiewników.
  • Wentylacja kanałowa - Jest to "rodzaj" wentylacji grawitacyjnej, która funkcjonuje na zasadzie różnicy ciśnień na wylocie i wlocie kanału, tworząc w efekcie tzw. ciąg kominowy. Wymiana powietrza odbywa się w pionowych kanałach wentylacyjnych nawiewnych lub wywiewnych.
  • Wentylacja mechaniczna - Rodzaj wentylacji, który pozwala na regulowanie ilości dostarczanego powietrza bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jej zadanie polega na zapewnieniu optymalnej ilości powietrza świeżego i usuwanie nagromadzonego powietrza zanieczyszczonego. W tym rodzaju wentylacji możliwe jest zastosowanie odzysku ciepła.
  • Wentylacja wywiewna - Rodzaj wentylacji, którego istotą jest montaż wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W tym przypadku powietrze dostarczane jest naturalnie, natomiast wywiew jest wspomagany mechanicznie.
  • Wymiennik ciepła - Urządzenie, którego działanie sprowadza się do wymiany ciepła pomiędzy co najmniej dwoma płynami. Wyróżnić można wymienniki bezkontaktowe (np. rekuperatory, regeneratory) oraz wymienniki kontaktowe (np. ciecz-para, ciecz-gaz).