Jak walczyć z depresją?

Jak walczyć z depresją?

Depresja dotyczy dziś coraz więcej osób. Chory jest przygnębiony, izoluje się od otoczenia, traci energię i zapał do pracy. W skrajnym przypadku osoba cierpiąca z powodu stanów depresyjnych popełnia samobójstwo. Jak poradzić sobie z depresją? Czy można samemu pokonać chorobę?

Strony www Strony www

Zaskakujące statystyki

Czy mam depresję? – takie pytanie dręczy wielu z nas. Niektórym wystarczy, że mają gorszy nastrój, więc od razu wpadają w panikę, inni natomiast lekceważą niepokojące objawy. Z badań wynika, że każdego roku 164,8 miliona mieszkańców Unii Europejskiej ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Głównie są to zaburzenia lękowe i bezsenność, a depresja znajduje się na trzecim miejscu na liście zaburzeń.

Wielu osobom depresja kojarzy się z ponurym jesiennym okresem, tymczasem jednym z najbardziej depresyjnych narodów okazują się Portugalczycy, którzy na brak słońca nie mogą narzekać. Pierwsze miejsce zajmują Węgrzy, z kolei Czesi i Słowacy chorują najrzadziej.

W Polsce na depresję cierpi 5% populacji, w tym w większości dolegliwość ta dotyka kobiety. Z badań wynika, że więcej osób z depresją mieszka w miastach niż na wsiach, na co wpływ ma z pewnością szybkie tempo życia i nieustanna presja otoczenia. Jeśli chodzi o stan cywilny, okazuje się, że depresja częściej dotyczy wdowców i wdowy oraz osoby rozwiedzione niż stanu wolnego. Należy wiązać to także z wiekiem – badania potwierdzają, że młode osoby rzadziej skarżą się na zły nastrój.

Objawy depresji

Depresja charakteryzuje się pogorszonym nastrojem, spadkiem energii i zainteresowania. Oczywiście takie objawy nie świadczą od razu o chorobie, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, chora osoba może sama sobie nie poradzić. Pojawiają się problemy w pracy i życiu prywatnym, chory odczuwa nieustanny smutek i obojętność. Normą jest porzucanie codziennych czynności, izolowanie się od otoczenia i zrywanie kontaktu z najbliższymi. Osoby chore są bardziej drażliwe, łatwo wpadają w gniew i frustrację, mają nieustanne poczucie winy.

Poza objawami związanymi z nastrojem chorzy na depresję skarżą się na częste bóle głowy, brak apetytu lub odwrotnie, np. wzmożoną chęć na słodycze, spadek libido, problemy ze snem i koncentracją. By określić, czy mamy do czynienia z depresją lękową, koniecznie należy udać się do lekarza psychiatry.

Częstym przypadkiem jest występowanie depresji dwubiegunowej, określanej również jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Choroba ta charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii, czyli pobudzenia lub epizodów mieszanych. Między epizodami pojawiają się okresy remisji, czyli wyciszenia.

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka dotyka depresja poporodowa, z którą nie potrafią sobie same poradzić. Konieczne jest wtedy wsparcie lekarza i rodziny.

Leczenie depresji

Osoba cierpiąca na depresję koniecznie musi udać się na wizytę do psychiatry. Leczenie opiera na się na podawaniu leków przeciwdepresyjnych, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Niektórzy, gdy poczują się lepiej, od razu przerywają terapię, co niestety może doprowadzić do pogorszenia nastroju.

W leczeniu depresji ważna jest systematyczność i często psychiatrzy stosują terapię profilaktyczną, by zapobiec nawrotom choroby. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego powinna być psychoterapia, która pomoże w rozwiązywaniu problemów i wzmocnieniu poczucia własnej wartości. 

Najbliżsi pytają, jak pomóc osobie z depresją? Najważniejsze jest wsparcie i dokładne poznanie choroby, by móc w odpowiedni sposób reagować i pomóc choremu. 

Źródło: NIZP – Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz