Artykuł sponsorowany

Wady postawy u dzieci – jak z nimi walczyć?

Wady postawy u dzieci – jak z nimi walczyć?

W szkole, podczas odrabiania lekcji lub przy komputerze – w dzisiejszych czasach dzieci ciągle siedzą, a często robią to w sposób sprzyjający pogłębianiu się wad postawy. To bardzo poważny problem wśród uczniów szkół podstawowych. Na szczęście, wada postawy może być korygowana – pod warunkiem, że wykryjemy ją dość szybko i od razu zaczniemy działać.

Wady postawy – przyczyny

Wady postawy ulokowane są na szczycie listy chorób cywilizacyjnych. Wbrew pozorom do ich powstania nie prowadzi wyłącznie brak aktywności fizycznej czy dźwiganie ciężkich plecaków. Często wady postawy pojawiają się u dzieci, które mają chore kolana, biodra lub stopy. W takiej sytuacji dziecko chodzi w nienaturalny sposób, tak by zmniejszyć ból lub dyskomfort, co prowadzi właśnie do wad postawy. Żeby stwierdzić, z jaką wadą postawy u dziecka mamy do czynienia i co jest jej przyczyną, trzeba zapisać swoją pociechę na wizytę u ortopedy – fachowych porad w tym zakresie warto szukać w centrum ortopedycznym Orthos. Pracujący tu ortopedzi to prawdziwi specjaliści, zajmujący się problemami ortopedycznymi u pacjentów w każdym wieku.

Rodzaje skrzywień kręgosłupa

Występują różne typy wad kręgosłupa. Najczęstszym skrzywieniem kręgosłupa jest skolioza, czyli skrzywienie boczne. Taka wada powstaje wtedy, kiedy dziecko bardzo szybko rośnie – najczęściej są to okresy między 6. a 24. miesiącem życia, a także między 5. a 8. i 12. a 14. rokiem życia. Skoliozę możemy rozpoznać po tym, że kręgosłup dziecka widziany z tyłu nie tworzy linii prostej, a wygina się w łuk. Takie wygięcia mogą pojawiać się w odcinku lędźwiowym, na wysokości łopatek lub w części szyjnej kręgosłupa. Dziecko ze skoliozą ma też niesymetrycznie ułożone łopatki. Przyczyną skoliozy mogą być wady wrodzone, ale często odpowiadają za nią dźwiganie zbyć ciężkich plecaków oraz nieodpowiednia postawa przy biurku. Innym rodzajem skrzywienia kręgosłupa jest lordoza – to choroba polegająca na wygięciu kręgosłupa do przodu na wysokości lędźwi. Dziecko z lordozą ma zatem wklęsłe plecy i wystający brzuch. Powodem lordozy może być przeciążenie kręgosłupa, brak ruchu lub zwichnięcie biodra. Trzecim typem skrzywień kręgosłupa jest kifoza, polegająca na nadmiernym wyciąganiu kręgosłupa w tył na wysokości klatki piersiowej. Kifoza objawia się okrągłymi plecami, a nawet garbem. Jej przyczyną jest dźwiganie przez dziecko zbyt dużego ciężaru. Może też być wynikiem zgniecenia kręgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz