Artykuł sponsorowany

Stulejka – jak ją rozpoznać, jakie są przyczyny, jak leczyć?

Stulejka – jak ją rozpoznać, jakie są przyczyny, jak leczyć?

Stulejka to schorzenie występujące u wielu chłopców i młodych mężczyzn. Polega ono na zwężeniu napletka, co uniemożliwia odsłonięcie żołędzia prącia. Powody wystąpienia stulejki mogą być różne. Ważne jest, by problemu nie lekceważyć i udać się w tej sprawie do urologa. Jak rozpoznać stulejkę? Jakie mogą być konsekwencje jej nieleczenia? Co powinniśmy wiedzieć na temat tego schorzenia? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz artykuł.

Stulejka – czyli zwężony napletek

Zwężenie napletka, nazywane stulejką, może być wrodzone. Takie zwężenie utrudnia zsuwanie napletka, czyli fałdu skóry prącia, który pokrywa żołądź. To z kolei prowadzi często do obniżenia poziomu higieny – chłopców, u których występuje ten problem, unikają dokładnego mycia prącia (wymagającego przesunięcia napletka), ponieważ wywołuje to u nich ból. Często z tego powodu pod napletkiem tworzą się stany zapalne i obrzęki, co jeszcze pogarsza sprawę. Dlatego jeśli obserwujemy u siebie (lub u swojego syna) jakieś problemy z napletkiem, należy jak najszybciej zapisać się (lub swoje dziecko) do lekarza – pomoże nam urolog Narcyz Kiejna. Ważne, by nie ściągać napletka na siłę – wtedy pojawiają się na nim blizny, które prowadzą do usztywnienia tego fragmentu skóry. W niektórych przypadkach taka praktyka prowadzi do całkowitego unieruchomienia napletka, a w konsekwencji do zakażenia bakteryjnego, groźnego dla męskich dróg moczowych. Poza wrodzonymi tendencjami, powodem wystąpienia stulejki może być liszaj, zbliznowacenie po uszkodzeniu napletka, zapalenie cewki moczowej, a także nieprawidłowa higiena okolic intymnych w okresie niemowlęcym.

Do czego może prowadzić nieleczona stulejka?

Nieleczona stulejka może być naprawdę niebezpieczna. Po pierwsze, ma ona negatywny wpływ na życie seksualne – powoduje ból podczas stosunku. Poza tym może prowadzić do stanów przedrakowych, a w skrajnych przypadkach nawet do raka prącia. To ona odpowiada za stany zapalnie w okolicach prącia. Wielu mężczyzn nie posiada wiedzy na temat stulejki, albo ukrywa ten problem przed swoimi partnerkami. To poważny błąd, bo nieleczona stulejka jest groźna dla zdrowia i życia mężczyzny.

Leczenie stulejki

U dzieci stulejka jest leczona przez zastosowanie specjalnej terapii, połączonej z likwidacją stanu zapalnego i wdrożeniem szczególnych zasad higieny. U dorosłych sprawa jest nieco trudniejsza – konieczne jest leczenie chirurgiczne stulejki. Żeby do niego przystąpić, trzeba jednak najpierw wyleczyć stan zapalny. Chirurg po prostu usuwa zwężoną część napletka i formuje go tak, by miał on odpowiednią szerokość. W niektórych przypadkach konieczne jest obrzezanie, czyli usunięcie napletka w całości.

Oceń artykuł (4)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz