Artykuł sponsorowany

Jak dbać o słuch?

Jak dbać o słuch?

Wzrok, słuch, smak, węch – wszystkie zmysły czynią z nas istoty wrażliwe na sygnały płynące z otoczenia. Bez nich jesteśmy kalecy. Należy dbać o to, by przez własną niewiedzę lub wygodę nie zaszkodzić żadnemu ze zmysłów. Dziś bardziej niż kiedykolwiek człowiek narażony jest na upośledzenie słuchu.

Hałas

Osoby żyjące w miastach dużo bardziej niż np. mieszkańcy wsi narażone są na zakłócenia hałasem. Centra miast to głośne i absorbujące dźwiękami różnorodnego pochodzenia miejsca. Samochody, alarmy, muzyka w sklepach, głośne komunikaty w komunikacji miejskiej, krzyk, rozmowy przechodniów, gwar… można tak wymieniać bez końca. Bodźce, które docierają do naszych uszu, są tak silne i wszechobecne, że w dzisiejszych czasach właściwie nie zdarza nam się doświadczać ciszy. A to właśnie w ciszy słuch odpoczywa i nie uszkadza się.

Dopuszczalny i nieszkodliwy dla człowieka poziom natężenia dźwięku to 85 decybeli przez osiem godzin na dobę. W klubach nocnych czy dyskotekach ten wskaźnik waha się w granicach 104-112 dB, a więc jest dużo za wysoki. Nie od dziś wiadomo również, że bardzo zły wpływ na ludzki słuch ma odbiór muzyki w słuchawkach. Negatywne skutki takiego słuchania będą zauważalne w przyszłości, gdy pojawi się niedosłuch lub szumy uszne. Najbardziej szkodliwe są małe słuchawki douszne, ale również te duże mogą powodować zmiany w prawidłowym odbiorze dźwięków z zewnątrz. Optymalne jest słuchanie muzyki z odtwarzacza przez głośniki. Powietrze działa jak filtr, który rozprasza dochodzące do uszu dźwięki, przez co stają się one łagodniejsze dla ucha.

Czy dobrze słyszę?

Samodzielna diagnoza poprawności słyszenia nie powinna opierać się jedynie na stwierdzeniu, że jeśli nie trzeba do mnie głośno mówić lub jestem w stanie usłyszeć dźwięki to oznacza, że nie mam problemów ze słuchem. Sprawa jest bardziej skomplikowana i bez odpowiedniej wiedzy czy przeprowadzenia badań możemy nie mieć świadomości występowania u nas problemu. Jednym z pierwszych objawów może być np. trudność ze zrozumieniem mowy, a więc słyszenie czyjejś wypowiedzi bez rozumienia treści. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których wiele osób mówi jednocześnie. Jeśli czegoś takiego doświadczymy, warto zastanowić się nad badaniem słuchu. Jeśli przeraża nas perspektywa zakupu aparatu słuchowego – dbajmy o nasze uszy i badajmy swoje zdrowie pod względem zaburzeń słuchu. Taki test poprawnego słyszenia można wykonać w wielu miejscach, np. w Studiu Słuchu ECHO, które oferuje także porady dotyczące rozpoznawania objawów i leczenia niedosłuchu, bezpłatne wizyty czy właśnie aparaty słuchowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz