Artykuł sponsorowany

Formy opieki nad osobami starszymi

Formy opieki nad osobami starszymi

Osoby starsze często wymagają opieki. Niektórzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać, a inni potrzebują tylko drobnej pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności lub po prostu chcą mieć towarzystwo. Naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom seniorów wychodzą wyspecjalizowane ośrodki oferujące różne formy opieki.

Kiedy warto skorzystać z pomocy ośrodków?

Samotna starość nie należy do przyjemności. Tymczasem młode pokolenie nie zawsze ma czas lub możliwość, by opiekować się seniorem osobiście. Praca zmianowa, częste wyjazdy służbowe, konieczność zmiany miejsca zamieszkania – to czynniki, które uniemożliwiają lub utrudniają opiekę nad wymagającym pomocy seniorem. Nie chcąc oddawać osoby starszej do placówki opiekuńczej, można skorzystać z pomocy opiekunów, którzy zajmują się seniorem w jego miejscu zamieszkania. To ważne, ponieważ, zgodnie ze znanym powiedzeniem „starych drzew się nie przesadza”, osoby starsze nie lubią diametralnych zmian w życiu. Czują się dobrze w domu, dlatego nie chcą się z niego wyprowadzać.

Opieka nad osobą starszą w jej miejscu zamieszkania – możliwości

Formy opieki nad osobami starszymi są zróżnicowane w zależności od oferty konkretnego ośrodka. Przykładowo firma OpiekaDlaStarszego.pl proponuje kilka rozwiązań, dzięki czemu każdą opcję można dostosować do konkretnych wymagań. Warto pamiętać, że nie każdy senior wymaga całodobowej pomocy, czasem potrzebuje jedynie towarzystwa.

  • Opieka kilkugodzinna

To rozwiązanie dedykowane osobom starszym, które są samodzielne i nie wymagają całodobowej opieki. Zwykle pomoc polega na wsparciu przy codziennych czynnościach, np. gotowaniu, praniu, zakupach czy sprzątaniu. Często także taka forma opieki polega na zapewnieniu towarzystwa, by osoba starsza nie czuła się samotna. Wystarczą rozmowa, wspólne oglądanie zdjęć czy spacer, by senior odzyskał radość życia i nie czuł się odizolowany od społeczeństwa.

  • Opieka całodobowa

Całodobowa opieka to rozwiązanie, w ramach którego opiekun zajmuje się osobą starszą przez 24 godziny na dobę. Jest to opcja przybierająca formę pomocy doraźnej – świetnie sprawdza się wówczas, gdy członek rodziny musi pilnie wyjechać na kilka dni, a seniora nie można pozostawić samego ani też zapewnić mu opieki kilkugodzinnej. Wymaga bowiem stałego doglądania i pomocy przy najbardziej podstawowych czynnościach, choćby załatwianiu potrzeb fizjologicznych czy jedzeniu.

  • Opieka całodobowa z zamieszkaniem

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku opiekun przeprowadza się do seniora, by świadczyć pomoc przez 24 godziny na dobę. Ta forma opieki obejmuje szeroki zakres obowiązków – chodzi o zapewnienie pomocy przy każdej czynności. Zadaniem opiekuna jest m.in. opieka higieniczna (kąpiel, ubieranie), pomaganie w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, utrzymywanie czystości w mieszkaniu, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków dostosowanych do wymagań osoby starszej (np. zgodnie z zaleceniami lekarza), pomoc w dotarciu do przychodni, zapewnianie towarzystwa i organizowanie rozrywek.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz