Artykuł sponsorowany

Nie daj się oszukać! Poproś o pomoc rzeczoznawcę

Nie daj się oszukać! Poproś o pomoc rzeczoznawcę

Jak mówi jedno z polskich przysłów: przezorny zawsze ubezpieczony. Od dawna wiadomo, że warto inwestować w poczucie własnego bezpieczeństwa. Każdego dnia dokonujemy zakupów przez Internet, przeglądamy oferty mieszkaniowe i poszukujemy wymarzonego samochodu, który ma nam służyć na lata. Skąd mieć pewność, że nie trafimy na sieciowych oszustów? Rozwiązanie jest proste: skorzystać z porady rzeczoznawców!

Kim jest rzeczoznawca?

Zawód rzeczoznawcy jest jednym z zawodów prawnie chronionych, a jego wykonywanie jest możliwe po uzyskaniu specjalnych uprawnień. Dzięki temu osoby zwracające się po pomoc do rzeczoznawców mają pewność, że sprawy dla nich niezwykle istotne zostaną rozwiązane w należyty sposób – kupno mieszkania, wycena wartości działki lub szkód losowych przestaną spędzać nam sen z powiek. Warto nadmienić, że prawo do wykonywania zawodu rzeczoznawcy mają osoby niekarane i posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Wymagań dotyczących zawodu rzeczoznawcy majątkowego jest wiele. Są nimi: 6-miesięczna praktyka, ukończone studia podyplomowe z zakresu prawa majątkowego i wyceny, a także pozytywnie zdany egzamin państwowy, bez którego nie można wykonywać obowiązków rzeczoznawcy. Wszystkie to restrykcyjne wymagania przekładają się na wysokie kwalifikacje i wysokie zaufanie publiczne doradców.

Gdzie szukać pomocy rzeczoznawcy?

Rzeczoznawstwo to specjalizacja bardzo poszukiwana, dlatego specjalistów z zakresu prawa cywilnego, handlowego czy zamówień publicznych, a także spraw wyceny majątkowej jest coraz więcej. Największym doświadczeniem i efektywnością cieszą się nie niewielkie biura i kancelarie, ale stowarzyszenia. Istotne jest to, że stowarzyszenia zrzeszające rzeczoznawców majątkowych skupiają największą liczbę członków wśród innych profesji zrzeszających się w tego typu grupach. Potwierdza to wysoki status kompetencji tego zawodu, co dodatkowo wzmacnia kolejny fakt: stowarzyszenia zatrudniają aktywnych bądź byłych biegłych sądowych i skarbowych. Większość spośród rzeczoznawców Okręgowego Ośrodka Rzeczoznawstwa i Doradztwa SITR Sp. z o.o. z Olsztyna posiada wyżej wymienioną praktykę. Warto zatem wybierać sprawdzonych specjalistów o ugruntowanej pozycji, rzetelnych i cieszących się pozytywnymi opiniami. Każdy zainteresowany doradztwem rzeczoznawcy ma możliwość sprawdzenia ich profilu na rządowej stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

Zakres oferowanego doradztwa

Nie każdy z nas wie, jak wygląda praca rzeczoznawcy i jakie ma on uprawnienia. Rzeczoznawcy działają w wielu dziedzinach naszego życia, a ich przydatność można określić w uproszczeniu w następujący sposób: rzeczoznawca jest potrzebny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z umowami dotyczącymi spraw materialnych. Rzeczoznawcy dokonują wycen z zakresu nieruchomości: lokali mieszkaniowych, budynków mieszkalnych, gruntów, nieruchomości rolnych i leśnych, a także wycen z zakresu pojazdów i maszyn oraz szkód takich jak: susze, zalania, szkodniki itp. W każdej sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich racji, warto udać się do rzeczoznawcy po poradę. Przykładów okoliczności, w których takie porady są przydatne, jest mnóstwo, najczęstszymi są: wycena nieruchomości dla ustalenia ceny sprzedaży lub wysokości czynszu najmu lub dzierżawy; wycena nieruchomości w celu zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy, kredytu bankowego; zawarcia umów leasingowych, wyceny szkód powstałych w wyniku zalania i innych podobnych niepożądanych wydarzeń losowych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz