Artykuł sponsorowany

Artykuły do produkcji świec i zniczy

Artykuły do produkcji świec i zniczy

Według Polskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec, w Polsce sprzedaje się rocznie ponad 300 milionów zniczy i świec. Warto wiedzieć, że rynek stale się rozwija, a nasze krajowe produkty zasilają również rynki innych państw europejskich. W przypadku produkcji zniczy i świec istotne są ich poszczególne elementy – to one wytwarzane są przez wyspecjalizowane podmioty.

Producenci artykułów do produkcji świec i zniczy

Producentów artykułów do produkcji świec i zniczy na rynku polskim jest stosunkowo niewielu. Najlepsi z nich wytwarzają rocznie produkty, które trafiają do ośrodków produkcyjnych w naszym kraju, a także na terenie UE, Ukrainy, Norwegii, Serbii czy Rosji. Takim podmiotem jest Almik, który stale współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi przy dostarczaniu knotów, wiatrochronów do zniczy, przykrywek czy farb.

Podstawowa specyfikacja knotów

Jednym z najważniejszych z artykułów do produkcji świec i zniczy są knoty. Wyróżnia się ich kilka typów: knoty do zniczy prasowanych (N, B, PNX lub PC), knoty do zniczy długopalących (W, Z), a także knoty do zniczy zalewanych (P). Warto wiedzieć, że rodzaj knota wpływa na wielkość płomienia, a także zapach spalania. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych aspektów, istotny jest splot nitek oraz ich grubość – to one wpływają na płomień świecy i zniczy. Ważne w tym przypadku jest odpowiednie oznaczenie knotów. Zapach spalania wiąże się zaś z wykorzystanym materiałem produkcyjnym. Knoty nigdy nie mogą być produkowane z tworzyw sztucznych, ponieważ w procesie palenia wyzwalają one nieprzyjemny zapach. Do knotów świec i zniczy wykorzystuje się zatem najlepszą jakościowo bawełnę. Producenci artykułów tego typu dokładnie sprawdzają każdą partię materiału produkcyjnego.

Rodzaje knotów

Różne oznaczenia produkcyjne knotów wiążą się z odmiennym zastosowaniem. Producenci dbają o dokładne opisywanie swoich produktów, ponieważ w dużej mierze wpływają one na jakość produktu końcowego – świeczek zapachowych, świec okazjonalnych, świec ozdobnych, świec komunijnych czy też zniczy. Najpopularniejszymi rodzajami knotów są:

  • knoty W, Z – knoty do zniczy zalewanych, charakteryzujących się grubym rdzeniem papierowym, lub w otulinie parafinowej – stosowane do zniczy plastikowych i szklanych z przykrywkami.
  • knoty N, PO – przeznaczone do zniczy prasowanych, a także wykorzystywane przy produkcji wypraski
  • knoty PNX, PC – świetnie nadają się do produktów z cienkim rdzeniem usztywniającym
  • knoty P – wykorzystywane do zniczy, które są zalewane metodami tradycyjnymi –masami o różnych temperaturach skroplenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz