Artykuł sponsorowany

Poznaj długą tradycję pasztetów

Poznaj długą tradycję pasztetów

W sklepach nie brakuje pasztetów. Klienci mogą zakupić produkty tego typu w folii lub słoikach. Kremowe, puszyste pasztety idealnie nadają się na kanapki zamiast np. białego serka. Jeżeli jesteś smakoszem, to z pewnością – przynajmniej od czasu do czasu – sięgasz po pasztety. Ale czy znasz ich historię? Okazuje się, że ta jest bardzo długa i to, co dziś nazywamy pasztetem, mieli okazję kosztować starożytni.

Od starożytności do współczesności

Współcześni historycy nie są w stanie jednoznacznie określić, kiedy po raz pierwszy na polskich ziemiach pojawiły się pasztety. Wiadomo, że XVI w. były one znane już polskim dworzanom, którzy – zaraz po królu – próbowali zagranicznych nowości.

Choć co do daty pojawienia się pasztetów w Polsce historycy nie są zgodni, to pewne jest, że zajadali się nimi starożytni. Oczywiście współczesne receptury znacznie odbiegają od tych, którymi dysponowali starożytni. Fakt jednak, że spożywali oni pasztety, oznacza, że produkty te zostały szybko wynalezione i docenione.

Współcześnie większość zakładów zajmujących się przetwórstwem mięsa i produkcją wędlin, np. PW Andrób Roman Olszewski, ma w swojej ofercie pasztety.

Jakie pasztety są na rynku?

Pasztety dostępne w sklepach różnią się nie tylko opakowaniem i jego wielkością – podstawowa i najważniejsza różnica sprowadza się do składu. Dobry pasztet powinien mieć jak największą zawartość mięsa i jak najkrótszą listę dodatkowych składników. Im dłuższa lista składników użytych do produkcji pasztetu, tym gorzej – wówczas pewne jest, że w produkcie znajdują się np. liczne konserwanty.

Pasztet słoikowy może mieć w składzie liczne przyprawy, warzywa (np. pomidory lub paprykę) lub owoce (np. żurawinę). W efekcie każda osoba, która nie wyobraża sobie kanapki bez pasztetu, może znaleźć swój ulubiony smak. Szeroka oferta producentów jest w tym przypadku uzasadniona i bardzo pożądana przez konsumentów.

Gdzie kupować pasztety?

Szeroki wybór pasztetów można znaleźć w każdym większym sklepie. To jednak nie jedyna możliwość. Na polskim rynku nie brakuje niewielkich zakładów zajmujących się przetwórstwem mięsa i wyrabianiem wędlin. Jeżeli jesteś smakoszem i po pasztety sięgasz często, to powinieneś sprawdzić, czy w okolicy Twojego zamieszkania nie działa zakład przetwórstwa mięsa. W działającym przy nim sklepie zaopatrzysz się w smakołyki najwyższej jakości.

Kupując w sprawdzonych miejscach, możesz być pewien, że spożywasz produkty, które nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu. Przy wyborze nie kieruj się niską ceną – dobry pasztet nie będzie najtańszy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz