Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje makaronu

Najpopularniejsze rodzaje makaronu

Makaron wytwarzany jest na bazie mąki, wody oraz jaj w przypadku makaronu jajecznego. Istnieje kilka teorii dotyczących ojczyzny makaronu. Faktem jest, że na szeroką skalę został on rozpowszechniony we Włoszech. Po przegotowaniu jest doskonałym składnikiem wielu dań: zup, zapiekanek, gulaszów, spaghetti czy sałatek. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje makaronu, jakie wykorzystywane są w kuchni.

Rurki i świderki

Jednym z najpopularniejszych rodzajów makaronów, często serwowanych we włoskich restauracjach, są rurki, zwane również penne (z włoskiego – pióra ze ściętym pod kątem końcem). Mogą one być gładkie lub karbowane, a wielkością dorównują średniej długości małego palca u ręki. Rurki są produkowane z pszenicy durum, ryżu lub kukurydzy, a także z dodatkiem szpinaku czy suszonych pomidorów. Mają zastosowanie w wielu potrawach – zupach, gulaszach, zapiekankach lub sałatkach. Znakomicie komponują się także z sosami wypełniającymi ich równomiernie wydrążony środek.

W Polsce bardzo popularne są świderki, który jest makaronem o nietypowym kształcie. Jego włoska nazwa fusilli wzięła się od zdrobnienia słowa fuso, czyli „wrzeciono”. Ich charakterystyczny kształt pasuje do potraw zarówno lekkich, jak i ciężkich – do wszelkiego rodzaju dań głównych, zapiekanek, sałatek, zup i mięsnych sosów. 

Najlepsze świderki powstają z pszenicy durum, która sprawia, że są one sprężyste i zachowują swój kształt, nawet po trochę dłuższym niż al dente gotowaniu – wyjaśnia właścicielka firmy ANNA, która oferuje szeroki wybór makaronów, będących udanym połączeniem tradycyjnych polskich receptur z nowoczesnymi technologiami wytwarzania.

Kokardki i muszelki

Kokardki, muszki lub po prostu motylki (po włosku farfalla to „motyl”) to kolejny rodzaj makaronu, który jest wykorzystywany do wielu różnych dań, m.in. zapiekanek, zup czy potraw z pomidorami lub śmietaną. Kokardki wykonuje się wycinając z ciasta prostokąty, które formuje się później w klasyczny kształt motylka. Ważne, aby posługiwać się w trakcie nożycami z postrzępionymi brzegami, zostawiającymi na prostokątach „ząbkowany” wzór.

Ciekawy kształt mają także conchiglie, czyli szerokie w środku muszelki, które zwężają się ku końcowi. Są one przez całą długość nacięte tak, aby ich środek wypełnić sosem, ale również kawałkami mięsa oraz warzyw. Z racji tego, że jest to bardzo uniwersalny typ makaronu, znajduje zastosowanie jako baza do zapiekanek, a także dodatek do sałatek makaronowych czy zup. Można spotkać się także z muszelkami aromatyzowanymi oliwą z oliwek lub ziołami.

Wstążki i spaghetti

Typowym rodzajem makaronu, używanym do wielu dań i łączonym z różnymi sosami, są wstążki – tagliatelle. W dawnych czasach był on postrzegany jako danie ekskluzywne, w północnej części Włoch podawane z sosem bolońskim. W porównaniu do innych rodzajów makaronu wstążki są płaskie i szorstkie. Są dostępne w formie prostej lub zwiniętej, a także w dwóch kolorach – naturalnym oraz zielonym, dzięki dodanemu do ciasta szpinakowi. Mają zastosowanie w szerokiej gamie potraw, a zdarza się, że w wielu przepisach zamiast spaghetti podaje się tagliatelle, które w połączeniu ze wspomnianym sosem bolońskim, lub carbonara bądź grzybowym, jest znakomitym przysmakiem wielbicieli włoskiej pasty.

À propos spaghetti, to właśnie ten rodzaj jest najbardziej znany na całym świecie. Mimo że nazwa oznacza rodzaj makaronu, który jest okrągły, cienki i długi („sznureczki”), wielu ludzi określa tak wszelkiego rodzaju potrawy przyrządzone z makaronu i sosu. Spaghetti może być wykonane z mąki pszennej lub smakowej z dodatkiem pieprzu lub warzyw w celu uzyskania różnorodnego i ciekawego wyglądu oraz smaku. Co ciekawe, jest to makaron wyciskany, dlatego nie można go zrobić w domu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz