Artykuł sponsorowany

Jak odróżnić dobrą kawę od złej?

Jak odróżnić dobrą kawę od złej?

Wielu z nas pije kawę codziennie – nawet po kilka razy. Zazwyczaj nie mamy okazji się nią delektować i przyjmujemy ją taką, jaka jest. Zależy nam przede wszystkim na jej działaniu. Gdy jednak poświęcimy chwilę na wybór innej kawy niż zazwyczaj, szybko zauważymy ogromny świat, którego dotąd nie dostrzegaliśmy. Mnogość dostępnych na rynku rodzajów i typów kaw nie ułatwi nam zadania, ale na początek dobrze jest nauczyć się, w jaki sposób odróżniać dobrą kawę od złej kawy.

Gdzie zaopatrywać się w dobrą kawę?

Pierwszą kwestią, którą musimy rozpatrzyć, gdy nosimy się z zamiarem zakupu dobrej kawy, jest miejsce jej pozyskania. Nie miejmy złudzeń – zakup kawy w supermarkecie czy osiedlowym sklepiku raczej nas nie usatysfakcjonuje. Różnice pomiędzy wiodącymi, powszechnie dostępnymi rodzajami kawy są tak naprawdę marginalne. I większość z tych kaw niestety nie zasługuje na miano dobrych. Wszystko przez masową produkcję – nie pozwala ona na marnowanie czasu. Świeże ziarna kawy podlegają wielu procesom, a w przypadku tak ogromnych ilości przerabianego produktu nie ma po prostu możliwości, by wszystkie te procesy zostały wykonane należycie. Optymalizacja procesu produkcyjnego znacząco go przyspiesza, ale obniża przy tym jakość kawy. Ważne jest zatem, aby po jej zakup udać się do wyspecjalizowanego sklepu, takiego jak Umówiłem się z nią na 10:00 w Brwinowie. Szeroka oferta różnych rodzajów kaw od razu dostępnych do zakupienia może nas oszołomić, ale po przekroczeniu progu takiego sklepu mamy pewność, że trafiliśmy we właściwe miejsce. Każda z dostępnych tutaj kaw będzie pozbawiona wspomnianych wyżej wad, a przy wyjątkowa, jasno odróżniająca się od pozostałych.

Ocena kawy w sklepie – po aromacie

Wybierając kawę odpowiednią dla siebie, poświęćmy chwilę na zapoznanie się z jej walorami zapachowymi. Palona kawa to produkt, który zawiera najwięcej lotnych związków aromatycznych ze wszystkich wyrobów spożywczych. Odkrycie bogactwa zapachów wymaga skupienia i pewnego doświadczenia, ale z czasem wyczujemy nowe nuty. Międzynarodowa Organizacja Kawy podaje ich aż 18. Poznanie wszystkich może zająć wiele czasu, dlatego nie spieszmy się. Dobra kawa będzie pachnieć po prostu przyjemnie, bez burzących odczucia aromatów określanych oficjalnie jako „gumowy”, „chemiczny” czy „zjełczały”. Wybierzmy tę kawę, która nie zawiera żadnych wad, a przy tym zachęca nas np. zapachami cytrusowymi, czekoladowymi, tytoniowymi czy karmelowymi. Wiele zależy tutaj od naszych upodobań. Dobrze jest przedstawić je pracownikowi wybranego sklepu z kawą i herbatą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz