Artykuł sponsorowany

Doskonały smak kawy – co ma na niego wpływ?

Doskonały smak kawy – co ma na niego wpływ?

Kawa to ulubiony napój wielu z nas. Żeby kawa nam smakowała, musi się na to złożyć kilka czynników. Oczywiste jest, że potrzebne jest dobre, świeże ziarno, pochodzące ze sprawdzonej palarni. Ale co poza tym wpływa na smak i aromat kawy? Wyjaśniamy w tym krótkim artykule.

Wszystko bierze się z ziaren

Każdy miłośnik kawy wie, że jej sekret tkwi w ziarnach i wodzie. Liczy się nie tylko gatunek. Ogromne znaczenie ma sam proces wypalania ziarna.  W dobrych, małych palarniach każde ziarno traktowane jest z ogromnym szacunkiem i to właśnie tam możemy znaleźć najlepszą kawę, której smak naprawdę nas zachwyci. Świetną kawę znajdziemy w ofercie firmy Fonte.  Zajmujemy się sprzedażą doskonałej kawyz włąsnej palarni jak i pochodzącej z zagranicy. Oferujemy sprzęt i akcesoria do jej parzenia. Naprawimy prawie każdy ekspres....

Dobre ziarno to nie wszystko

Niestety, sam zakup dobrego ziarna nie gwarantuje nam jeszcze doskonałej kawy. Żeby napój był naprawdę wyśmienity, trzeba jeszcze zadbać o kilka szczegółów. Duże znaczenie ma na przykład woda, której używamy do parzenia kawy. Ważny jest tutaj głównie stopień twardości wody. Poza tym na smak mają wpływ zawarte w wodzie minerały – niektóre pomagają w uwolnieniu aromatu z ziaren. Korzystnie na smak kawy wpływają jony magnezu. Negatywnie odbija się na nim obecność w wodzie dużej ilości sodu. Smak kawy zależy też od sposobu zmielenia ziaren. Najlepiej zmielić kawę adekwatnie do metody zaparzania.  Pamiętajmy jednak, by mielić kawę tuż przed jej zaparzeniem i zainwestować w porządny młynek – taki, który podczas mielenia nie będzie dodatkowo rozgrzewać ziaren. Kawa drobno zmielona wychodzi mocniejsza, jednak nie dla każdego jest to zaletą. Jeśli nie przepadamy za takim intensywnym smakiem, możemy grubiej zmielić ziarna. Poza tym ogromne znaczenie ma odpowiedni stosunek wody do kawy. Trzeba zachować właściwą proporcję, by kawa nie była za mocna ani za słaba. Ilość kawy, potrzebnej do przygotowania napoju, zależy od tego, jaką metodę parzenia wybierzemy. Inaczej to wygląda w kawiarkach, inaczej w ekspresach ciśnieniowych, a jeszcze inaczej w aeropresie i metodach przlewowych. Jeśli chcemy się nauczyć różnych metod parzenia kawy, możemy zapisać się na specjalne warsztaty – to świetny sposób na zdobycie cennej wiedzy i miłe spędzenie czasu.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz