Jaki rower kupić? Wskazówki dla początkujących

Jaki rower kupić? Wskazówki dla początkujących

Sezon rowerowy w pełni, więc warto pomyśleć o nowym sprzęcie! Przejażdżka to idealny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu wiosną i latem, a także sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dobrze dobrany jednoślad pozwoli też szybko dotrzeć do pracy. Dowiedz się, jaki rower wybrać, by spełnił oczekiwania. Przeczytaj wskazówki, jak dobrać rower do swoich potrzeb.

Strony www Strony www

Jaki rower wybrać?

Wybór typu sprzętu zależy przede wszystkim od potrzeb. Najpopularniejsze rowery to jednoślady górskie, crossowe, trekkingowe i miejskie. 

  • Rower crossowy, określany również jako rower fitness, w porównaniu do wersji trekkingowej nie jest wyposażony w niektóre akcesoria, dlatego też jest lżejszy. To pojazd, którym możesz poruszać się na zróżnicowanym terenie, zarówno po asfalcie, jak i leśnych ścieżkach.

  • Rower trekkingowy ma duże koła, gładsze i węższe opony niż rowery górskie, jest wyposażony w bagażnik, błotniki, stopkę i oświetlenie. Ten typ sprzętu jest najbardziej uniwersalny, bo sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na niewymagających powierzchniach. 

  • Rower górski to pojazd przystosowany do jazdy po trudnym terenie, np. górskich ścieżkach, szlakach leśnych, specjalnych torach przeszkód. Ze względu na konstrukcję gwarantującą zdecydowanie większą wytrzymałość, jest cięższy niż rowery szosowe i trekkingowe.

  • Rowery miejskie wyposażone są w praktyczne dodatki, takie jak bagażnik czy koszyk, dlatego są szczególne polecane do codziennej jazdy po mieście. Taki jednoślad umożliwia przemieszczanie się w komfortowej wyprostowanej pozycji. Jest ciężki, dlatego nie pozwala na rozwinięcie dużej prędkości. Alternatywą są rowery elektryczne.

sklep rowerowy

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower?

Rozmiar roweru

Po pierwsze, weź pod uwagę rozmiar roweru, który powinien być dopasowany do wzrostu. Dobrze dobrany sprzęt zagwarantuje komfort jazdy. Jak sprawdzić, czy rozmiar roweru jest odpowiedni? Wsiądź na jednoślad i przekonaj się, czy stopa dosięga pedału, który znajduje się w najniższym położeniu. Jeśli regulacja siodełka nie pomoże, trzeba sprawdzić inny model. Stojąc, sprawdź, czy odległość od krocza do ramy wynosi minimum kilka centymetrów. Upewnij się, że siedzenie na siodełku jest komfortowe i możesz dosięgnąć stopami do ziemi.

Rozmiar kół i opon

Jeśli chodzi o rozmiar koła roweru, weź pod uwagę, po jakim terenie będziesz się poruszać. Większe warianty są bardziej stabilne i sprawdzą się do jazdy po asfalcie i pokonywania większych przeszkód. Z kolei wybór opony rowerowej ma wpływ na komfort jazdy: cieńsze opony stawiają mniejszy opór, ale grubsze gwarantują lepszą amortyzację.

Rama

Kolejna istotna kwestia to rama. Tańsze rowery mają ramę ze stali, która jest ciężka i nieodporna na korozję, ale dobrze tłumi drgania. Z kolei aluminiowa wersja jest lżejsza, ale sztywniejsza. Zwykle kobiety decydują się na rowery damskie, jednak do jazdy po mieście warto wybrać damkę bez względu na płeć, bo ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. W rowerach sportowych lepiej zdecydować się na ramę męską.

Hamulce

Ważną częścią roweru są hamulce, które powinny być wysokiej jakości. Do wymagającej jazdy po trudnym terenie warto zainwestować w hamulce tarczowe. Na bezpieczeństwo jazdy wpływ mają również amortyzatory, jednak na rowery z amortyzacją powinny zdecydować się głównie osoby, które wybierają długą jazdę po trudnych trasach.

Nowy czy używany?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na rowery używane. Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki, a bardzo zależy Ci na sprzęcie wysokiej jakości, lepiej wybrać sprawny rower używany niż tańszy nowy model z supermarketu. Oczywiście w przypadku używanych pojazdów, koniecznie sprawdź stan techniczny, najlepiej w profesjonalnym serwisie rowerowym. Sprawdź również, jak wybrać rower dziecięcy.

kobieta na rowerze

Gdzie kupić rower?

Nie jest zaskoczeniem, że dobre rowery znajdziesz przede wszystkim w sklepach rowerowych, które zapewniają również usługi serwisowe. Znajdziesz tam szeroki wybór pojazdów i bez problemu skorzystasz z pomocy fachowców, którzy doradzą w wyborze idealnego sprzętu. Kupując stacjonarnie, możesz dopasować rower do swoich potrzeb i sprawdzić, czy jest wart swojej ceny. Wcześniej koniecznie odwiedź kilka sklepów i porównaj ceny, być może trafisz na atrakcyjną promocję.

Alternatywą dla sklepów stacjonarnych jest zakup roweru przez Internet. W ten sposób możesz liczyć na niższą cenę i zaoszczędzić. Niestety wiąże się to zwykle z potrzebą samodzielnego składania i nie daje możliwości dokładnego dopasowania rozmiaru i wypróbowania roweru. Jest jednak na to sposób. Możesz obejrzeć rower stacjonarnie, jeśli jest dostępny, a później zamówić wymarzony model. Warto wybrać się też na targi rowerowe.

Specjaliści odradzają kupowanie rowerów w supermarketach, w których klienci liczą na atrakcyjne promocje. Nie skorzystasz tam z pomocy fachowca, a niskie ceny zazwyczaj nie idą w parze z jakością, więc lepiej poszukaj specjalistycznych sklepów rowerowych. Pamiętaj, że dobry sprzęt posłuży Ci na lata, a rower kiepskiej jakości szybko się zepsuje, co wiąże się z koniecznością kosztownych napraw. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o rowerach? Poznaj 4 powody, dla których warto jeździć na rowerze.

Jeśli nie przekonuje Cię tradycyjny rower, przeczytaj, jaki rower stacjonarny warto wybrać

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (16)
4.1
Komentarze
Dodaj komentarz