Artykuł sponsorowany

Warunki przetrzymywania zwierząt w rzeźni

Warunki przetrzymywania zwierząt w rzeźni

Ustawa o ochronie zwierząt reguluje kilka ważnych kwestii dotyczących działalności ubojni, wśród których są zawarte informacje dotyczące uboju, uśmiercania oraz ograniczenia uboju zwierząt. Można z niej wyczytać również wymagania dotyczące rzeźni, aby zwierzęta mogły w niej przebywać w zapewnionym dobrostanie. Dobrostan odnosi się do zdrowia i samopoczucia zwierząt, a także do swobodnego wyrażania naturalnych zachowań. Aby go zapewnić, należy zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki w rzeźni, dzięki którym będą zdrowe fizycznie i psychicznie, a także unikną cierpienia.

Jakie są wymagania stawiane rzeźniom przez polskie prawo?

Wspomniana w artykule ustawa o ochronie zwierząt reguluje wymagania stawiane rzeźniom. Po pierwsze ich teren powinien być odgrodzony, a rozmieszczenie budynków oraz dróg wewnętrznych, a także usytuowanie pomieszczeń powinno wykluczać możliwość zanieczyszczenia mięsa. Muszą w nich znajdować się pomieszczenia umożliwiające zwierzętom leżenie dzień przed ubojem, a także osobne pomieszczenia do przetrzymywania, ogłuszania i wykrwawiania. W miejscu uboju zwierząt powinny znajdować się zmywalne ściany do wysokości co najmniej 3 m i nie może być w nim dokonywane opróżnianie z treści żołądków i jelit, a także przechowywanie skór, kopyt, rogów oraz szczeciny.

W pomieszczeniu chłodniczym o wielkości odpowiedniej do przechowywanych w nim tusz lub ich części powinna znajdować się wydzielona część służąca do przechowywania tusz tymczasowo zajętych. Ponadto, w rzeźni należy umieścić wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie poubojowej obróbki na zawieszonym zwierzęciu, które w dodatku nie może dotykać podłogi, a także wyodrębnić pokój z zamykaną szafką będący do dyspozycji urzędowego lekarza weterynarii.

Najważniejsze zasady dotyczące uboju

Pozbawienia zwierząt świadomości, a następnie ich uśmiercenia powinny dokonywać osoby mające do tego odpowiednie kwalifikacje – podkreśla właściciel Zakładu Uboju Bydła Rzeźnego „Cezan” w Raciążu. Należy również pamiętać, że zabrania się uśmiercania zwierząt w okresie, który stanowi 10% czasu trwania ciąży lub poprzedza planowany termin porodu, a także 48 godzin po porodzie, chyba że istnieje konieczność bezzwłocznego uśmiercenia lub decyzję o tym wydał powiatowy lekarz weterynarii. Wynika to z choroby lub zakażenia zwierzęcia, a także z samego podejrzenia. Ponadto zabroniony jest ubój przy udziale lub w obecności dzieci, a także wykonywanie takich czynności, jak: patroszenie, oparzanie, zdejmowanie skóry czy wędzenie.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz