Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można wykorzystać młóto browarniane

W jaki sposób można wykorzystać młóto browarniane

Rośliny służące do produkcji piwa, takie jak chmiel, słód i jęczmień, browarnicy otrzymują od rolników. Ci drudzy z tej transakcji również czerpią pewne korzyści. Nie każdy bowiem wie, że przy procesie odfiltrowania beczki w kadziach zaciernych produkowane są także wysłodziny, nazywane młótem browarnym. Ma ono swoje zastosowanie w rolnictwie.

Czym jest młóto browarne

Wysłodziny to produkt uboczny pozostałości ziarna jęczmiennego, któremu nie udało się rozłożyć podczas hydrolizy jaka zachodzi w procesie warzenia piwa. Jest on bardzo wartościowy dla hodowców, zarówno trzody chlewnej, jak i bydła mlecznego.

Młóto browarniane ma konsystencję gęstej kaszy i jego 30% stanowi wartościowe białko jelitowe. Ma swoje zastosowanie w żywieniu zwierząt przeżuwających oraz monogastrycznych. Dodane do paszy nie tylko obniża koszt żywienia stada, ale również wpływa korzystnie na jego zdrowie (zawiera dużo aminokwasów oraz mikro i makroelementów).

Jak wykorzystać młóto browarniane

Młóto browarniane to pokarm idealny przede wszystkim dla krów mlecznych. Wszystko dlatego, że tylko w połowie rozkładane jest w żwaczu. Co więcej, tego rodzaju pasza nie zwiększa koncentracji azotu amoniakalnego oraz umożliwia dostarczenie dodatkowej ilości aminokwasów do jelita cienkiego.

-Wysłodziny zaliczane są do pasz mlekopędnych, gdyż po ich wprowadzeniu do dawki pokarmowej krów można zaobserwować przyrost produkcji mleka. Ponadto, pasza ta zwiększą zawartość tłuszczu i kazeiny w produkowanym przez krowy mleku – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę DOMINO.

Jednak, przy podawaniu młóta krowom należy pamiętać o optymalizacji dawek. Ich zwielokrotnienie nie zwiększy ilości mleka, dlatego w okresie laktacji nie należy podawać zwierzętom więcej, niż 6-8 kg wysłodzin na dobę. Najlepszym wyjściem jest łączenie młóta z kiszonką z kukurydzy i traw oraz uzupełnienie diety krów dawką śruty zbożowej, wpływającej korzystnie na ilość pobranego młóta.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz