Artykuł sponsorowany

Specjalistyczny sprzęt udojowy – nowoczesne przetwórstwo mleka

Specjalistyczny sprzęt udojowy – nowoczesne przetwórstwo mleka

Na świecie dominuje sprzedaż mleka krowiego, które stanowi aż około 84% całkowitej produkcji. Warto wiedzieć, że Polska jest w światowej czołówce producentów największej ilości mleka – zajmujemy miejsce na początku drugiej dziesiątki (wahania pomiędzy miejscem 13 a 10). W Europie więcej mleka produkują od nas Niemcy, Francja i Wielka Brytania – my rocznie przeznaczamy do obrotu około 13 tysięcy ton. Tak duży wkład gospodarczy nie byłby możliwy bez wykorzystywania nowoczesnych sprzętów udojowych.

Hale udojowe

Wysoki wzrost gospodarczy sektora przetwórstwa mleka i produktów mlecznych związany jest z wykorzystaniem w najnowocześniejszych gospodarstwach rolnych specjalistycznych hal udojowych – mowa tutaj nie o pomieszczeniach, ale ich wyposażeniu. Najpopularniejszymi typami hal udojowych są te w systemach „rybia ość” i „bok w bok”. Warto wiedzieć, że innowacyjne hale udojowe spełniają najbardziej restrykcyjne normy unijne dotyczące bezpieczeństwa oraz praktyczności. Hale udojowe nie mają na celu tylko polepszenia jakości produkcyjnej i szybkości w odbiorze produktu czy też łatwości pracy dojarza. Ich celem jest zapewnienie najlepszych warunków chowu dla krów mlecznych oraz wprowadzanie odpowiedniej pielęgnacji zwierząt. Najnowocześniejsze hale udojowe są bardzo zautomatyzowane (np. hale typu Autotandem czy hale karuzelowe Autorotor).  Systemy posiadają między innymi jednostki udojowe z pomiarem mleka, pompy próżniowe wodne oraz system identyfikacji wraz z programem komputerowym do zarządzania stadem.

Dystrybutorzy sprzętu rolniczego – mleczarskiego

Zarówno duże hodowle krów, jak i te mniejsze wymagają bogatego asortymentu sprzętu mleczarskiego i rolniczego. Bardzo ważne jest zakupienie go u odpowiednich dystrybutorów, którzy posiadają certyfikację swoich produktów oraz wypełniają wszystkie normy wraz z testami. W przypadku poszukiwania firmy dystrybuującej między innymi schładzalniki do mleka, dojarki udojowe rurociągowe czy zbiorniki do mleka, rolnicy i przedsiębiorcy przemysłu mleczarskiego powinni zwracać uwagę na renomę firmy. Najlepiej wybierać dystrybutora takiego jak Poltrade International Sp. z o.o, który zaopatrzył w sprzęt mleczarski setki gospodarstw na całym świecie. Ogromną zaletą takiego dystrybutora są również inne rozwiązania i usługi: serwis gwarancyjny i pogwarancyjny maszyn, montaż systemów i urządzeń, regeneracja uszkodzonych części, sprowadzanie części zamiennych, a także możliwość zakupu innych sprzętów i urządzeń wymaganych w gospodarstwie rolnym (odzyski i wymienniki ciepła, bańki na mleko, wentylatory, agregaty i sprężarki).

Schładzalniki do mleka i nie tylko

Bardzo ważne w całej produkcji mleka jest wykorzystanie systemu urządzeń mleczarskich – zarówno w przypadku dużych obór uwiązanych, jak i tych znacznie mniejszych. Warto wiedzieć, że systemy takie jak dojarki rurociągowe można dopasować do wielkości pomieszczeń i liczby krów w stadzie. Dojarki udojowe (rurociągowe) to automatyczne systemy, które transportują rurociągiem z wymienia do jednostki końcowej pozyskane mleko. Następnie trafia ono do schładzalników do mleka. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ umożliwia on utrzymanie najwyższej jakości produktu. Najlepsi dystrybutorzy są w stanie zapewnić schładzalniki (również używane) o pojemności od 100 do 25000 litrów! W przypadku wyspecjalizowanych ośrodków produkcyjnych wyrobów mleczarskich warto wspomnieć o wykorzystaniu maszyn dozująco-pakujących. To one umożliwiają dozowanie i pakowanie takich produktów jak jogurty, pasty mleczne czy śmietana. Rolnicy zwracają uwagę nie tylko na nowoczesność nabywanych urządzeń, ale i na producentów sprzętu mleczarskiego – takie marki jak Westfalia, Sirem, Danfos, czy Pro Inox są godne polecenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz