Artykuł sponsorowany

Gdzie kupić zdrowe mięso?

Gdzie kupić zdrowe mięso?

Średnia produkcja mięsa na świecie wynosi blisko 300 tysięcy ton rocznie! Na osobę przypada prawie 40 kg spożytego mięsa w skali całego roku. Samo pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2017 wynosiło dwanaście tysięcy sztuk, co daje kilkuprocentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Zapotrzebowanie na mięso jest zatem ogromne, dlatego skupy żywca i ubojnie bardzo szybko się rozwijają. Wykorzystanie nowoczesnych technologii – urządzeń i badań ­– pozwala na uzyskanie najlepszych jakościowo, zdrowych mięs.

Hodowla ma duże znaczenie

Na jakość mięsa wpływa wiele czynników. Zdrowe mięso nie musi, bowiem oznaczać dobrej jakości, a na tej zależy nie tylko rzeźniom i sklepom, ale też kupującym. Jak się okazuje, ogromny wpływ ma odpowiednia hodowla - środowisko, w jakim żyją zwierzęta. Ważne jest to, w jakim pomieszczeniu są trzymane dane zwierzęta, czym się odżywiają (najlepsze są naturalne mieszanki, bogate w składniki odżywcze), czy mają one możliwość swobodnego poruszania (np. krowy na łąkach, owce, kozy – zbyt ciasne przestrzenie wpływają na rozbudowę ich mięśni). Jeśli chodzi o pożywienie, zwierzęta hodowane na ubój powinny mieć ustaloną daną ilość i gatunek pokarmu – bardzo mocno wpływa to na jakość tuczu, a także pozyskanego później mięsa. Ważna jest też stała kontrola weterynaryjna i zootechniczna! Zwierzęta muszą być badane wielokrotnie tak, aby nie dopuścić już na etapie hodowli do późniejszej sprzedaży chorego mięsa. Uwarunkowania genetyczne również mają znaczenie. Dopuszczanie zwierząt, które są hodowane w podobny profesjonalny sposób, może dać gwarancje, że mięso które trafi do sklepów, będzie najsmaczniejsze. Sam etap hodowli nie wystarcza. Wiele badań uniwersyteckich ośrodków zajmujących się zootechniką potwierdza, że ogromne znaczenie ma również sposób uboju zwierząt. Rzeźnie skupujące żywiec powinny przestrzegać wszystkich norm Unii Europejskiej! To właśnie w takich ubojniach jak Ubojnia Zwierząt Rzeźnych Bożena Kebej produkuje się mięso najlepszej jakości smakowej i zdrowotnej, dzięki zastosowaniu wszystkich ustaleń i procedur prawnych.

Ubój i badanie mięsa

Sam proces uboju ma również ogromne znaczenie – wpływa na jakość sprzedawanego mięsa. Ważny jest też transport – zwierzęta przewożone w bardzo oddalone miejsca stresują się, co doprowadza do spadku jakościowego. Wiele ubojni skupuje żywiec z gospodarstw położonych w okolicy. Podobnie jest z przetrzymywaniem zwierząt na terenie ubojni – nie można dopuścić do stresu trzody chlewnej czy bydła. Zwierzęta rzeźne powinny zostać wypuszczone na specjalnie przygotowany wybieg, gdzie dokonuje się ich ogłuszenia najczęściej pod wpływem dwutlenku węgla. Następnie ważny jest proces spuszczania krwi, a także odtłuszczania mięsa. Najlepsze zakłady mięsne są wyposażone w system HACCP, który polega na stałym monitorowaniu i nadzorze procesu produkcyjnego – pozwala to na wdrożeniu szeregu odpowiednich badań mięsa, na różnych etapach jego przetwórstwa. W ten sposób produkty takie jak mięso cielęce, ćwierć wołowa czy podroby są zdrowe i wysokiej jakości!

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz