Artykuł sponsorowany

Zastosowanie latarek iskrobezpiecznych

Zastosowanie latarek iskrobezpiecznych

Są takie sytuacje, w których trzeba pomyśleć o każdym drobnym aspekcie, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Tym, z czym nie ma żartów, są gazy – palne lub toksyczne, często niewidoczne. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią, a mała iskierka – wybuchem. I właśnie dlatego powstają takie rzeczy, jak np. latarki iskrobezpieczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Latarki iskrobezpieczne – czym różnią się od zwykłych?

Latarki iskrobezpieczne to urządzenia do zadań specjalnych. Ich produkcji podejmuje się niewiele przedsiębiorstw, ponieważ, po pierwsze, ich zastosowania są dość wąskie, a po drugie – muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Jednym z producentów latarek iskrobezpiecznych jest ATEX, a można je nabyć na www.akserwis.pl.

Jak pisze sam dystrybutor, latarki te różnią się od tych zwykłych, domowych, których używamy, gdy zabraknie prądu. Różnica polega na tym, że latarki iskrobezpieczne wykonane są z innych materiałów. Najczęściej jest to wysoko wytrzymały kompozyt tworzyw sztucznych o właściwościach antystatycznych. Wyroby z tych materiałów odporne są na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury i inne niespodzianki, które mogą spotkać latarkę „na służbie”. Różnica ujawnia się także w sytuacjach, podczas których latarka jest stosowana. Jednak najważniejszą cechą latarki iskrobezpiecznej jest to, że nie wyzwala ona iskier, które mogłyby przyczynić się do eksplozji gazu.

Gdzie stosuje się latarki iskrobezpieczne?

Mowa o służbie nie jest tu przypadkowa. Najczęściej z latarek iskrobezpiecznych korzystają bowiem właśnie służby mundurowe – jednostki straży pożarnej, policjanci, wojskowi, ale też gazownicy i pozostałe służby ratownicze. Takich właśnie urządzeń muszą także używać osoby pracujące na co dzień na terenach zagrożonych wybuchem gazów lub oparów – górnicy, pracownicy rafinerii i petrochemii, niektórych zakładów chemicznych i produkcyjnych.

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewidzialnym i często niewyczuwalnym zagrożeniem gazowym, powinny być używane latarki iskrobezpieczne, a także inne narzędzia o podobnych cechach. Pozwala to zminimalizować śmiertelne ryzyko. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy atestowany sprzęt nie zastąpi wiedzy, przezorności i uważności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz