Artykuł sponsorowany

Zasady działania systemów fotowoltaicznych

Zasady działania systemów fotowoltaicznych

Zwiększona świadomość Polaków z zakresu nowoczesnych technologii, a także zachowań proekologicznych spowodowały, że coraz więcej osób przy budowie domu wykorzystuje tak zwane systemy fotowoltaiczne. Stosuje się je m.in. do produkcji prądu i grzania wody. Dowiedz się, czym są instalacje fotowoltaiczne oraz poznaj zasady ich funkcjonowania. Przemyśl też wykorzystanie w swoim domu technologii odzysku energii.

Jak działa system fotowoltaiczny?

Działanie systemu fotowoltaicznego (PV) polega na tak zwanym efekcie fotowoltaicznym, do którego dochodzi pod wpływem energii słonecznej. Dzięki odpowiedniemu natężeniu promieni ogniwa fotowoltaiczne zawarte w panelach słonecznych są w stanie pozyskać energię i przetworzyć ją na prąd stały, który w następnym procesie jest zamieniony poprzez inwerter na prąd przemienny oraz wprowadzony do instalacji domowej – taka sieć nazywa się systemem on grid. Systemem off grid określa się zaś wytwarzanie energii, przekształcenie jej na prąd przemienny poprzez inwerter, a następnie przekazanie jej do akumulatorów. Na rynku występują panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, panele zabudowane z krzemu amorficznego, a także z ogniw CdTE lub CIGS. Warto wiedzieć, że doboru odpowiednich paneli powinna dokonać wyspecjalizowana firma po wizji lokalnej.

Budowa systemu off grid i on grid

Systemy off grid i on grid nieznacznie się od siebie różnią budową: w przypadku instalacji off grid poszczególnymi komponentami są moduły fotowoltaiczne, regulator ładowania, inwerter, akumulator, które są podłączone do urządzeń domowy. W przypadku instalacji on grid są to moduły fotowoltaiczne, inwerter, liczniki energii, które są podłączone pośrednio do sieci publicznej oraz bezpośrednio do urządzeń domowych.

Firmy z branży systemów fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne wykonują tylko i wyłącznie wyspecjalizowane w tym firmy. Nie można zatem na własną rękę zakupić wszystkim elementów instalacji i powierzyć montażu zwykłym firmom zajmujących się przyłączami energetycznymi. Najlepiej podejmować współpracę z takimi podmiotami jak firma Foto-instal, które przed każdą realizacją skrupulatnie przeprowadzają wizję lokalną, mającą na celu przygotowanie idealnego projektu systemu fotowoltaicznego. Przewiduje on między innymi takie elementy jak: poziom nasłonecznienia przestrzeni, kąt nachylenia dachu czy sposób rozmieszczenia sieci elektrycznej na terenie działki i wewnątrz budynku. Najlepsze firmy są w stanie przygotować wydajny i przynoszący olbrzymie oszczędności system odzysku energii słonecznej nie tylko dla potrzeb produkcji prądu, lecz także do ogrzania wody.

Z czego składa się system PV?

Cały system fotowoltaiczny składa się z takich elementów jak moduły fotowoltaiczne, komponenty elektryczne, regulatory ładowania, przetwornice, akumulatory gromadzące energię, sieć okablowania, konsola podłączeniowa, a także izolacja. Warto wiedzieć, że system PV nie musi być instalowany tylko i wyłącznie przy budowie nowych obiektów. Najlepsze firmy zajmujące się montażem systemów fotowoltaicznych w bezpieczny i kompatybilny dla funkcjonowania całego domu sposób podłączą odpowiednie instalacje z istniejąca już elektryką. Najczęściej działanie to polega na podpięciu systemu PV do skrzynki rozdzielczej instalacji elektrycznej domu – jest to standard przy wykonywaniu systemu nieautonomicznego. Ten autonomiczny ma z kolei za zadanie produkcję prądu dla użytkownika, który nie posiada innego źródła pozyskiwania energii niż system PV.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz