Artykuł sponsorowany

Rodzaje szczotek narzędziowych – Stalowe, mosiężne i kwasoodporne

Rodzaje szczotek narzędziowych – Stalowe, mosiężne i kwasoodporne

Szczotki narzędziowe mogą być montowane do elektronarzędzi lub jako osobne narzędzia ręczne. Służą do usuwania rdzy i zendry, czyszczenia powierzchni, oczyszczania spawów, usuwania farb oraz polerowania. Są to szczotki plecione, charakteryzujące się dużą sztywnością, dzięki której stosuje się je do zgrubnej obróbki lub do mocnego szczotkowania. Istnieją ich różne rodzaje, wśród których znajdziecie stalowe, mosiężne i kwasoodporne.

Szczotki stalowe

Szczotki z drutu stalowego występują w różnych wariantach. Wyróżnia się szczotki:

  • tarczowe – stosowane do współpracy z maszynami stacjonarnymi, do usuwania lakieru, obróbki zgrubnej, matowania oraz czyszczenia, idealne do obróbki elementów charakteryzujących się dużymi powierzchniami,
  • tarczowo-trzpieniowe – używane w wiertarkach oraz urządzeniach pneumatycznych i elektrycznych; dzięki małej średnicy roboczej mogą pracować nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak powierzchnie wewnętrzne i rowki, toteż z ich pomocą można usuwać zadziory, rdzę, farbę czy żużel,
  • garnkowe z drutu falistego – wykorzystywane są do małych i średnich robót czyszczących, jak również do pracy na dużych powierzchniach, do zmatowienia bądź schropowacenia powierzchni oraz od usuwania lakierów, farb, rdzy i zgorzelin.

Szczotki mosiężne

-Szczotki tego rodzaju służą do obróbki mosiądzu, tworzyw sztucznych, miedzi, platyny oraz drewna. Stosuje się je w przypadkach, w których użycie stalowej szczotki wiązałoby się z ryzykiem podrapania czyszczonego materiału. Występują w wersji ręcznej lub mocowanej do elektronarzędzi – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący firmę ERKA.

Szczotki kwasoodporne

Ostatnim rodzajem szczotek technicznych, o którym pragniemy wspomnieć, są szczotki kwasoodporne. Wyróżnia je wyjątkowa odporność na wszelkie substancje żrące. Dzięki nim możliwa jest sprawna obróbka oraz przeprowadzanie wszelkich procesów w produkcji maszyn, przedsiębiorstwach farmaceutycznych i spożywczych oraz w zakładach komunalnych – tam, gdzie mechanizm może być narażony na długotrwały kontakt z wodą.

Dodatkowe rozwiązania jakie stosuje się w przypadku szczotek kwasoodpornych sprawiają, że mogą one charakteryzować się antystatycznością. Dzięki temu można stosować je w miejscach, w których istnieje ryzyko występowania iskier, bądź niekontrolowanych wyładowań statycznych (np. w przemyśle elektronicznym i chemicznym).

 

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz