Najlepsze narzędzia do szlifowania precyzyjnego

Najlepsze narzędzia do szlifowania precyzyjnego

Szlifowanie wymaga niezwykłej precyzji. Dzięki niej uzyskuje się dokładny wymiar oraz małą chropowatość powierzchni. Do tego zadania służą różne maszyny, a najpopularniejszymi z nich są szlifierki, które mogą być wykorzystywane zarówno do zadań amatorskich, jak i profesjonalnych. Wymagają one jednak dodatkowych narzędzi ułatwiających cały proces szlifowania. Do czego służą i jak wybrać te najlepsze?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rodzaje narzędzi do szlifowania precyzyjnego

Przed pracą ze szlifierką należy ustalić, w jakie narzędzia trzeba będzie się zaopatrzyć. Inne będą wykorzystywane do cięcia betonu, inne do gładzenia powierzchni, a jeszcze inne do docierania kół zębatych. Oto krótki przegląd najważniejszych narzędzi do szlifowania precyzyjnego:

  • Ściernice ceramiczne bardzo dobrze nadają się do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi.
  • Ściernice diamentowe służą do precyzyjnego szlifowania otworów w szlifierkach konwencjonalnych i sterowanych numerycznie.
  • Ściernice ze spoiwem żywicznym stosuje się głównie do cięcia lub zdzierania stali, metali nieżelaznych oraz kamienia.
  • Tarcze do ostrzenia i dogładzania szkła, kamieni naturalnych, jubilerskich i sztucznych oraz ceramiki.
  • Tarcze diamentowe służą do cięcia betonu, betonu zbrojonego, asfaltu i płytek ceramicznych.
  • Pilniki ścierne są przydatne przy wykonywaniu czynności obróbki mechanicznej, szczególnie przy wykańczaniu powierzchni.
  • Docierarki służą do docierania powierzchni płaskich i walcowych, a także do kół zębatych.

Jak prawidłowo pracować z narzędziami do szlifowania?

Narzędzia ścierne pracują z dużą prędkością, dlatego należy pamiętać o szczególnej ostrożności podczas pracy z nimi – przypomina ekspert firmy, która oferuje centra obróbcze, systemy mocowań i narzędzia skrawające wysokiej jakości. Wszystkie narzędzia do szlifowania powinny być montowane na odpowiednich maszynach, używane przez przeszkolony personel, a przed pracą skontrolowane ze względu na stan i zamocowanie. Przed przystąpieniem do szlifowania należy pamiętać o założeniu osłon, okularów ochronnych, rękawic i podpórek oraz mieć świadomość, że każda ściernica ma swoje zastosowanie – ta, służąca do obróbki kamienia, nie nadaje się do metalu i na odwrót. Tak samo jest w przypadku ściernic służących do cięcia – nie stosuje się ich do ostrzenia i dogładzania lub szlifowania otworów.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży