Artykuł sponsorowany

Do czego służą dozowniki taśmowe?

Do czego służą dozowniki taśmowe?

Dozowanie surowców to istotny proces, znajdujący zastosowanie na liniach produkcyjnych w rozmaitych gałęziach przemysłu. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pracą w kopalniach, na placach budów bądź w magazynach, obecność profesjonalnego dozownika taśmowego okaże się niezbędna – czasem wręcz kluczowa. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przebiega selekcja i sortowanie materiałów oraz produktów? Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób są zbudowane dozowniki taśmowe?

Dozowniki taśmowe to nowoczesne urządzenia o konstrukcji stalowej, wykonywane przez uznanych producentów konstrukcji stalowych i aluminiowych (doskonały przykład stanowi śląska firma SEMI). Taki sprzęt przyjmuje standardowo formę stacji dozowania surowców. Służy ona do płynnego, a zarazem równomiernego podawania materiałów o konsystencji sypkiej i kawałkowej. Do wiodących elementów dozownika należą: zbiornik zasobowy (o zróżnicowanej pojemności, dostosowanej do zapotrzebowań) oraz przenośnik taśmowy, wykorzystywany jako element nośny i pociągowy dla wszystkich transportowanych materiałów. Opcjonalnie, rozwiązanie taśmowe może być zastąpione na przykład podajnikiem rynnowym wibracyjnym, przenośnikiem zgrzebłowym, ślimakowym bądź ruchomą podłogą. Stacja dozowania jest z reguły sadowiona na solidnej, stalowej konstrukcji wsporczej. Wedle życzenia da się ją wyposażyć w kółka, co umożliwia swobodne przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce. Ciekawym rozwiązaniem jest zaopatrzenie dozownika w przemiennik prądowy, który pozwala na płynną regulację wydajności pracy.

Zastosowanie dozowników taśmowych w praktyce

Stacje dozujące z przenośnikiem taśmowym są powszechnie użytkowanie między innymi w zakładach produkcyjnych, kopalniach i magazynach. Taki praktyczny sprzęt służy przede wszystkim do transportu materiałów na kolejnych etapach produkcji, selekcji surowców, przenoszenia kruszyw i ich załadunku do pojazdów transportowych. Dzięki przenośnikom o konstrukcji taśmowej, przenoszenie i sortowanie towarów nie nastręcza żadnych trudności – przebiega dość szybko i bez przeszkód (w ciągu godziny można przetransportować więcej niż tonę ładunku). Urządzenia funkcjonują pod różnymi kątami nachylenia, a dzięki zaawansowanym systemom sterowania i napędom działają w szerokim zakresie pracy. Co więcej, dozowniki mogą nie tylko dozować materiał, ale też kontrolować jego przepływ, z uwzględnieniem takich czynników jak prędkość przesuwu taśmy czy masa materiału. Tym samym stanowią bardzo cenny, wręcz niezastąpiony element większości linii produkcyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz