Artykuł sponsorowany

Projektowanie i budowa kablowych sieci telekomunikacyjnych

Projektowanie i budowa kablowych sieci telekomunikacyjnych

Telekomunikacja to dziedzina, bez której nie może istnieć żadne społeczeństwo. Do jej sprawnego funkcjonowania niezbędne są specjalne sieci telekomunikacyjne, w tym podziemne sieci kablowe, projektowane i budowane w oparciu o szereg przepisów i zasad.

Sieć podziemna a prawo budowlane

Projektowanie i budowanie podziemnej sieci kablowej na potrzeby telekomunikacji traktowane jest podobnie jak każda inna inwestycja budowlana. Dlatego wymaga stosowania się do przepisów prawa budowlanego. Podstawą rozpoczęcia takiej inwestycji jest przygotowanie wniosku inwestycyjnego i otrzymanie stosownych zezwoleń przez inwestora, a następnie wybór, najczęściej w drodze przetargu, wykonawcy projektu i jego realizatora. Pierwszym krokiem na drodze projektowania jest powstanie koncepcji programowo-przestrzennej uwzględniającej zagospodarowanie terenu oraz optymalne rozwiązania, dzięki którym inwestycja będzie najtańsza i zapewni najlepsze efekty użytkowe. Po jej akceptacji firma projektowa zajmuje się przygotowaniem projektu wykonawczego i projektu budowlanego, stanowiących podstawę realizacji właściwych prac oraz uzyskania pozwolenia na budowę.

Zasady lokalizacji sieci kablowych

Projektowanie i budowa sieci kablowych to kosztowne inwestycje, które powinny jak najlepiej spełniać swoje zadanie, dlatego w planowaniu ich lokalizacji uwzględnia się czynniki przewidziane przez prawo telekomunikacyjne. Do tych najważniejszych zalicza się bezpieczeństwo użytkowania linii, bezpieczeństwo jej obsługi i konserwacji, ochrona środowiska i okolicznych zabytków, a także ochrona innych obiektów użyteczności publicznej przed szkodliwym działaniem sieci. Dotyczy to zarówno lokalizacji sieci kablowych i obudowy ich zakończeń, jak i masztów telekomunikacyjnych. W praktyce wyróżnia się kanalizację kablowa pierwotną, którą jest system rur umieszczonych bezpośrednio w wykopie, a także kanalizację wtórną, czyli ciąg rur umieszczany wewnątrz kanalizacji pierwotnej. Kanalizacja kablowa pierwotna lokowana jest w miejscach, w których nie występuje zagrożenie uszkodzeniami mechanicznymi. Do takich miejsc zaliczają się tereny zielone, trawniki miejskie, ciągi piesze.

Przygotowanie terenu i realizacja prac

Wykonany i zaakceptowany projekt budowlany stanowi podstawę realizacji prac związanych z instalacją sieci telekomunikacyjnej. Prawo budowlane znów stawia tu określone wymagania związane z zabezpieczeniem terenu i jego przygotowaniem pod inwestycję. Podstawę właściwych prac stanowią odpowiednie zadania zapewniające zgodność realizacji inwestycji z przepisami BHP. Obejmują one między innymi zabezpieczenie i oznaczenia wykopów pod tunele kablowe oraz przewidziane kładki dla pieszych. Specjalizujące się w projektowaniu i budowie sieci telekomunikacyjnych firmy, takie jak Te-Kom Sp. z o.o., zgodnie z założeniami budowlanymi do wykonywania kanalizacji kablowych pierwotnych stosują rury polietylenowe cienkościenne. Jeśli kanalizacja musi przebiegać w miejscach o większym zagrożeniu uszkodzeniami mechanicznymi, jak tory kolejowe, ulice o dużym natężeniu ruchu, do jej wykonania stosuje się wzmocnione rury karbowane, rury PE grubościenne lub rury stalowe. W przypadku kanalizacji specjalnych, mających chronić kable miedziane przed niebezpiecznym oddziaływaniem sąsiadujących urządzeń, stosowane są indywidualne rozwiązania projektowe.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz