Artykuł sponsorowany

Od stycznia 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny. Co to oznacza?

Od stycznia 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny. Co to oznacza?

Od stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przesyłania do Urzędu Skarbowego JPK (Jednolity Plik Kontrolny). Na czym dokładnie polegają zmiany? O objaśnienie przepisów poprosiliśmy eksperta z biura rachunkowego gdynia firma Parakairon Sp. z.o.o.

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie zmiany, które obligują mikroprzedsiębiorców (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) do dostarczania co miesiąc informacji o każdej transakcji zakupu i sprzedaży wynikającej z ewidencji (wcześniej obowiązek ten dotyczył dużych, średnich i małych firm). Dane te mają mieć formę Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) – objaśnia nasz ekspert.

Od 2018 roku w życie wchodzi również obowiązek prowadzenia ewidencji elektronicznej (w programie komputerowym). Przedsiębiorcy, prowadzący rejestr sprzedaży i zakupu VAT, od stycznia 2018 roku będą przesyłać do US pliki JPK_VAT (wysyłkę można testować już od października 2017). JPK_VAT będzie trzeba dostarczać do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nie później niż do 25.dnia miesiąca następnego (np. za styczeń – do 25 lutego). Terminy są liczone bez sobót, niedziel i świąt – gdy termin wypadnie w jeden z tych dni, plik należy dostarczyć najpóźniej do dnia roboczego następującego po dniu wolnym od pracy.

Co to jest JPK?

JPK_VAT to plik z danymi zawartymi w ewidencji zakupu i sprzedaży. Ministerstwo Finansów dokładnie określa format przesyłania tych informacji do urzędu skarbowego – mówi ekspert z biura rachunkowego Parakairon.

Od stycznia 2018 stosowany będzie schemat 3). W porównaniu do wcześniej obowiązującego schematu, będzie tutaj mniej pól obowiązkowych (zniknie np. konieczność każdorazowego wypełniania wielu pól z adresem podmiotu gospodarczego, który składa informację). Pierwotny raport będzie oznaczony liczbą „0”, a kolejne korekty numerami „1”, „2” itp. W danych nagłówkowych będzie można podać adres e-mail, co pozwoli pracownikom US szybko skontaktować się w razie potrzeby z przedsiębiorcą, aby wskazać konieczność korekty.

Czy mikroprzędsiębiorcy będą musieli kupić specjalny program do JPK?

Przedsiębiorcy zobligowani do wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego nie będą musieli kupować specjalnego programu do jego wystawianie i wysyłania. Rozszerzenia JPK już pojawiły się w wielu programach księgowych i komercyjnych. Dodatkowo Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację.

Wystarczy pobrać ze strony MF (www.jpk.mf.gov.pl) tabelkę w formacie arkusza kalkulacyjnego. Plik ten zapisany jest w formacie JPK_VAT.csv. Do tabelki należy przenieść informacje z prowadzonego rejestru VAT i wysłać go za pośrednictwem aplikacji Klient JPK 2.0 wyjaśnia ekspert.

Jak podpisać JPK_VAT?

Jednolity Plik Kontrolny można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jego wyrobienie kosztuje kilkaset złotych.

Drugą możliwością jest podpisanie JPK_VAT profilem zaufanym eGo (e-PUAP). Profil ten jest bezpłatny – do jego założenia wystarczy numer PESEL. Można go założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub punktu potwierdzającego.

Przed złożeniem wniosku, należy sprawdzić, czy nasz bank świadczy usługę profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza o założenie profilu w systemie swojego banku i potwierdzenie operacji kodem autoryzacyjnym.

Drugim sposobem jest skorzystanie z punktu potwierdzającego.

Takie punkty prowadzą między innymi:

  • urzędy miasta

  • urzędy gminy

  • starostwa powiatowe

  • urzędy skarbowe

  • banki

Listę punktów potwierdzających, działających na terenie całego kraju, można znaleźć pod adresem: www.epuap.gov.pl/wps/portal/punkty-potwierdzenia-pz.

W tym przypadku, należy zarejestrować się na stronie www.pz.gov.pl i wypełnić na niej wniosek o założenie profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest osobista wizyta w punkcie potwierdzającym (termin to 14 dni od chwili złożenia wniosku), gdzie zostanie zweryfikowana nasza tożsamość na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Gdy weryfikacja przebiegnie pomyślnie, otrzymamy wydruk wniosku wraz z potwierdzeniem i datą potwierdzenia profilu zaufanego.

Kolejnym sposobem jest złożenie wniosku o potwierdzenie profilu zaufanego bezpośrednio w punkcie.

Uzyskany profil zaufany służy do podpisu JPK_VAT – mogą go stosować osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej.

A co, gdy chcemy powierzyć składanie JPK_VAT księgowemu?

Plik JPK_VAT, w imieniu przedsiębiorcy czy jednostki organizacyjnej, może składać biuro rachunkowe. W tym przypadku, należy złożyć w urzędzie skarbowym pełnomocnictwo na formularzu UPL-1 – wyjaśnia ekspert z www.ksiegowygdynia.pl.

Przedstawiciel biura rachunkowego może podpisywać Jednolity Plik Kontrolny za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz