Artykuł sponsorowany

Systemy instalacyjne stosowane w nowoczesnym budownictwie

Systemy instalacyjne stosowane w nowoczesnym budownictwie

Współcześnie projektowane budynki, zwłaszcza hale produkcyjne, magazyny, biurowce, hotele czy galerie handlowe – powinny charakteryzować się wysokim stopniem funkcjonalności. Nowoczesne systemy instalacyjne mogą w tym znacząco pomóc. Zwiększają nie tylko bezpieczeństwo budynku (pod każdym względem) ale także wygodę korzystania. Automatyka budynków to dziedzina, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu – warto w nią inwestować już teraz.

Inteligentny budynek, czyli jaki?

Wydawać by się mogło, że inwestycja w systemy inteligentne stanowi dość ekstrawaganckie podejście do budownictwa. Nic bardziej mylnego. Dobrze zaprojektowane systemy instalacyjne, związane z automatyką budynków, nie tylko zwiększają nasz komfort w trakcie korzystania z budynku, ale także zmniejszają jego koszty eksploatacyjne. Wdrażaniem tego typu systemów zajmuje się między innymi firma Iko. Pozwalają one na sterowanie budynkiem – oświetleniem, urządzeniami, systemami alarmowymi itp. – bez konieczności przemieszczania się. Ich główną zaletą jest jednak zawarta w ich nazwie „inteligencja”. Nie ma ona oczywiście związku z wolną wolą pozwalającą tego typu systemom na podejmowanie dowolnych decyzji. Polega raczej na analizie warunków i naszych nawyków tak, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne budynku. Ich działanie może być zobrazowane na kilku prostych przykładach. Inteligentny budynek będzie „wiedział”, w jakim pomieszczeniu przebywamy, gasząc światło w innych; może zadbać o wyłączenie urządzeń elektrycznych, gdy opuszczamy mieszkanie, a także informować o zagrożeniach i ewentualnych awariach.

Systemy instalacyjne zwiększające bezpieczeństwo

Idealnym uzupełnieniem nowoczesnych systemów inteligentnych są te związane z bezpieczeństwem. Tutaj także wkrada się automatyka – systemy monitorujące poziom dymu w powietrzu, systemy nadzoru wizyjnego czy systemy DSO (dźwiękowe systemy ostrzegawcze) potrafią w dużej mierze współpracować ze sobą i podejmować określone decyzje w zależności od tego, na jakie bodźce są wystawione. Wszystkie te systemy muszą zostać oczywiście odpowiednio zasilone, ale konwencjonalne instalacje elektryczne niestety się nie sprawdzają – choć wiele systemów działa w oparciu o łączność bezprzewodową, ich połączenie i zasilenie odbywa się najczęściej klasyczną, przewodową drogą, co wymaga odpowiedniego rozplanowania przewodów, kabli, złączy i gniazd. Dlatego właśnie najlepiej korzystać z wdrożenia wykonanego przez fachową firmę.

Spore oszczędności

Inteligentny budynek, który „dba” o bezpieczeństwo mieszkańców oraz charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, powinien też być przede wszystkim oszczędny. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu sterowania ogrzewaniem można dopasowywać temperaturę w konkretnych pomieszczeniach tak, by odpowiadała ona użytkownikom. Rozwiązanie to gwarantuje pełną kontrolę i regulację warunków termalnych w lokalu. Dzięki temu w łatwy sposób można np. obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, z którego w danym okresie nikt nie korzysta. Co więcej, odpowiednio skonfigurowane inteligentne systemy ogrzewania same regulują warunki panujące w konkretnej przestrzeni. Wysokiej klasy czujniki rozpoznają czy drzwi lub okna są otwarte, dostosowując właściwą temperaturę. Oszczędności wynikające ze znacznie obniżonych rachunków za energię cieplną są spore, jednak największym atutem bezsprzecznie pozostaje ogromny komfort użytkownika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz