Artykuł sponsorowany

Poznaj swój organizm – korzystaj z sauny!

Poznaj swój organizm – korzystaj z sauny!

Sauny są nam znane od tysięcy lat. Rzymskie łaźnie parowe, fińskie sauny suche, rosyjskie banie… Choć odmian jest wiele, zasada działania jest jedna: wysoka temperatura ma pozytywnie wpłynąć na ciało i umysł. Co jednak, jeśli na seans do sauny zechce wybrać się osoba cierpiąca na nadciśnienie tętnicze? Czy sauna jest tylko dla osób zdrowych? Odpowiedź jest bardzo prosta: z sauny mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek. Korzystając z sauny należy jednak pamiętać, że jest ona przeznaczona dla osób myślących.

Używaj ich z rozwagą, według ściśle określonych zasad! Jak masz wątpliwości to skonsultuj to z lekarzem.

Reakcja organizmu na saunę

Najważniejszym parametrem przy korzystaniu z sauny jest czas. Temperaturę i wilgotność dopasowujemy do swojego organizmu .Osoby o niskim ciśnieniu najczęściej wybierają niższe temperatury a z wyższym wyższe .Suma temperatury + wilgotności  powinna być średnio na poziomie 120 ( np. 90 stopni + wilgotność 30 % ) Pobyt w saunie fińskiej, zaliczanej do suchej powinien trwać około 15 minut – 14 minut w pozycji leżącej i ostatnia minuta w pozycji siedzącej, w celu wyrównania błędnika. Pozycja leżąca daje nam oddziaływanie na głowę i na nogi tej samej temperatury. Skandynawskie badania dowodzą, że korzystanie z sauny kilka razy w tygodniu (4-5) powoduje zmniejszenie problemów z chorobami krążeniowymi u 85 % badanych. Przy tak intensywnych kąpielach w saunie możemy  być 2 razy podczas jednej kąpieli .Kiedy chodzimy do sauny 2 razy w tygodniu to trzeba być 3 razy. W przypadku trzech wizyt najlepiej zastosować następująca konfigurację: pierwsza wizyta – 15 minut, druga wizyta – 13 minut, trzecia wizyta – 11 minut. Aby poznać swój organizm proponuje po wyjściu z sauny zmierzyć sobie ciśnienie. Najczęściej możemy zaobserwować obniżone ciśnienie, ale podwyższone tętno. W celu wyrównania tętna powinno się odpocząć około 15 min – po saunie nie wykonuj ćwiczeń fizycznych! Pamiętaj również o odpowiednim schłodzeniu – natrysk powinniśmy ustawić na 19 stopni Celsjusza i schładza się tak długo, aż wszystkie pory będą zamknięte (prysznic rozpocznij od natrysku nóg). Po saunie uzupełnić płyny .

Sauna a nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Przyczyn, dla których się pojawia jest wiele. Często rozwija się niepostrzeżenie, nie dając żadnych objawów. Efekty podwyższonego ciśnienia mogą być jednak bolesne
w skutkach dla naszego organizmu – zagrażając nawet życiu. Dlatego lekarze zalecają stałą kontrolę ciśnienia oraz szybką reakcję, jeśli jego wartości przekraczają wartości 140 i 90 mmHg. A jak ciśnienie ma się do sauny? Wysoka temperatura w saunie, zwłaszcza w połączeniu z wysoką wilgotnością ma wpływ na pracę naszego układu krążenia. Sprowadza się on do rozkurczenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – obniżenia ciśnienia tętniczego. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż sauny w swoim domu. Firma KUBIK  www.saunykubik.pl bardzo często w saunie fińskiej ,czyli wykończonej w drewnie , montuje piece combi .Pozwala to na podniesienie wilgotności nawet do 80 % Możemy wtedy dopasować temperaturę i wilgotność do swoich potrzeb 

O czym pamiętać, korzystając z sauny?

Nie oznacza to jednak, że sauna może być traktowana jako lek na nadciśnienie. Lekarze jasno mówią, że osoby cierpiące na nadciśnienie mogą korzystać z dobrodziejstw sauny pod warunkiem, że ich ciśnienie jest dobrze kontrolowane i będą przestrzegały kilku ważnych zasad. Oto najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać w saunie w kontekście ciśnienia krwi:

  • Bezwzględne przeciwwskazania do korzystania z sauny dotyczą osób:
    z niekontrolowanym nadciśnieniem o wartościach przekraczających 160/90 mmHg, niestabilną chorobą wieńcową oraz ciężką stenozą aortalną.
  • Najlepsza dla nadciśnieniowców sauna to ta o niższej temperaturze lub infrared.
  • Podczas stosowania leków na ciśnienie (beta-blokerów) należy unikać gwałtownego wstawania podczas pobytu w saunie. Najlepiej korzystać z niej na leżąco, a po zakończonym seansie powoli podnieść się, usiąść i dopiero po chwili wstać.

Stosując się do tych zasad bezpieczeństwa, można bez obaw korzystać z sauny. Sesje w łaźni parowej czy saunie parowej również wzmocnią odporność organizmu, pozwolą się zrelaksować i oczyścić organizm z toksyn. To niepodważalne korzyści, których nie warto sobie odmawiać
z uwagi na przewlekłą chorobę, która pod kontrolą nie stwarza dużego ryzyka dla zdrowia. Jedyną grupą osób, która powinna odpuścić sobie ten rodzaj relaksu są osoby zażywający lekki odwodnieniowe (np. przy chorobach tarczycy,nerek).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz