Artykuł sponsorowany

Zasady prowadzenia księgowości dla małych firm

Zasady prowadzenia księgowości dla małych firm

Każda firma – nawet ta najmniejsza – jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Skoro nie ma sposobu, by uniknąć tego obowiązku, warto zrobić wszystko, by maksymalnie sobie go uprościć. Dlatego w tym artykule opisujemy najważniejsze zagadnienia związane z księgowością małych firm i podpowiadamy, jakie rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze.

Sposoby prowadzenia księgowości dla małych firm

Niewielkie przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na prowadzenie księgowości uproszczonej, która bywa nazywana także małą księgowością. To stosunkowo proste narzędzia pozwalające obliczyć jakie kwoty musimy uiścić w ramach różnego rodzaju podatków. Księgowość uproszczona obejmuje przede wszystkim prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów. Na podstawie tych danych można dokonać rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym. Zdarza się, że w ramach księgowości uproszczonej trzeba także prowadzić ewidencję środków trwałych, wyposażenia i przebiegu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nawet uproszczona księgowość wymaga dużej wiedzy, a jej prowadzenie jest czasochłonne. Dlatego najlepiej prowadzenie księgowości powierzyć fachowcom z firmy Sigma. Chociaż perspektywa samodzielnego prowadzenia księgowości swojej firmy bywa kusząca, ze względu na ograniczenie kosztów, to warto zastanowić się, czy warto poświęcać tyle czasu na coś, co nie jest przedmiotem naszej działalności. Poza tym, amatorom dość często zdarzają się pomyłki, które mogą stanowić duży problem podczas ewentualnej kontroli.

Inne podatki

Małe firmy, poza prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów są także zobowiązane płacić podatek VAT – w tym celu należy prowadzić rejestr zakupu i sprzedaży VAT. Na podstawie tego rejestru wypełnia się później deklaracje rozliczeniowe, które można rozliczać co miesiąc lub co kwartał. Deklaracje VAT można wysyłać przez Internet. Ważnym elementem księgowości każdej firmy są oczywiście także składki ZUS – jeśli nie zatrudniamy pracowników, musimy płacić składki do 10 dnia każdego miesiąca. Kiedy nasza firma zatrudnia pracowników, płacimy składki do 15 dnia miesiąca. Warto podkreślić, że firma księgowa może zająć się za nas również polityką kadrową i płacową – to znaczy, że nie tylko zadba o księgowość, ale też o wszystkie najważniejsze sprawy związane z zatrudnianiem pracowników. Pracownicy firmy księgowej przygotują listę płac, zadbają o ustalenie terminów urlopów i przygotują dla nas wszystkie potrzebne dokumenty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz