Artykuł sponsorowany

Ulgi na zakup i zasady serwisowania – praktyczne porady na temat kas fiskalnych

Ulgi na zakup i zasady serwisowania – praktyczne porady na temat kas fiskalnych

Kasa fiskalna jest bardzo ważna. Zgodnie z przepisami musimy przy jej użyciu rejestrować sprzedaż produktów i usług w naszej firmie. Zakup kasy to obowiązek, można jednak wiele zrobić, by otrzymać ją taniej. Bardzo pomocne są ulgi finansowe, lub zwroty za zakup kasy. Warto wiedzieć też, jak kasa powinna być serwisowana – nietrzymanie się tych zasad może nas sporo kosztować.

Pieniądze na zakup kasy

Zakup kasy fiskalnej może zostać objęty ulgą. Warto z niej skorzystać, bo takie urządzenie to spory wydatek. Przedsiębiorcy, którzy kupują kasę fiskalną do swojej firmy, mogą nie tylko odliczyć VAT – mają też prawo do skorzystania ze specjalnej ulgi, która pozwoli nam odliczyć od podatku nawet 90% ceny kasy. Warunek jest jeden – odliczona kwota nie może przekroczyć 700 zł. Żeby skorzystać z takiej ulgi musimy jednak spełnić kilka obowiązków. Najpierw powinniśmy zgłosić na piśmie do Urzędu Skarbowego, że planujemy zakup kas fiskalnych i rozpoczęcie ewidencjonowania. Ewidencjonowanie musimy rozpocząć w terminie określonym w przepisach – nie może być opóźnień. Kolejny krok to sfiskalizowanie kas i powiadomienie o tym fakcie właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni po fiskalizacji. Potrzebny będzie nam też dowód zapłaty potwierdzający zakup kasy. Dbając o te kilka szczegółów możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Serwisowanie kas fiskalnych

Co zrobić, kiedy nasza kasa się zepsuje? Na pewno nie próbować naprawiać jej własnoręcznie. Kasa fiskalna to urządzenie opatrzone certyfikatami, którego działanie ściśle określają przepisy. Dlatego, kiedy się zepsuje, nie powinniśmy też dzwonić po lokalną „złotą rączkę”, tylko zgłosić to do profesjonalnego serwisu zajmującego się naprawą tego rodzaju urządzeń. Sprzedaż i naprawę kas fiskalnych od lat z powodzeniem realizuje firma FHU Oczko. Włodzimierz Oczko. Naprawą kas fiskalnych mogą się zająć tylko wykwalifikowani fachowcy, posiadający odpowiednie uprawnienia, czyli prowadzący autoryzowany serwis naprawy lub posiadający status serwisanta kas. Serwisant powinien posiadać specjalny identyfikator. Podczas naprawy kas fiskalnych trzeba być niezwykle ostrożnym, by nie utracić żadnych istotnych danych. Dlatego na początek serwisant wykonuje kpię danych z kasy przy pomocy specjalnego programu komputerowego. Kolejnym krokiem jest przygotowanie protokołu z procesu naprawy kasy. Przegląd kasy musi zostać wykonany do 48 godzin od zgłoszenia awarii. Po zakończeniu prac należy dokonać wpisu do książki serwisowej. Ważne są też rutynowe przeglądy – w przypadku kas fiskalnych muszą się one odbywać co najmniej raz na dwa lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz