Artykuł sponsorowany

Jak właściwie używać kasy fiskalnej? Krótki poradnik

Jak właściwie używać kasy fiskalnej? Krótki poradnik

Większość osób prowadzących firmy zajmujące się sprzedażą różnych produktów lub świadczeniem usług dla klientów musi używać kas fiskalnych. Od tego obowiązku są oczywiście wyjątki, jednak co do zasady właściwie każdy zakład usługowy lub sklep powinien być wyposażony w kasę fiskalną. Jak należy jej używać i co zrobić, by obniżyć koszt jej zakupu? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Kasa fiskalna – kiedy jest obowiązkowa?

Kasa fiskalna to urządzenie służące do ewidencjonowania sprzedaży. Pozwala przedsiębiorcy obliczyć, jaką sumę musi przeznaczyć na zapłatę podatków. Używanie kas fiskalnych jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców prowadzących handel lub świadczących usługi. Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorstwa których obrót nie przekracza 20 tys. zł. w ciągu roku. Pozostali biznesmeni muszą zadbać o to, by kasa fiskalna znalazła się w ich firmie. Na szczęście na zakup kasy można zdobyć sporą zapomogę, dzięki czemu nie jest to duże obciążenie dla budżetu przedsiębiorcy. Tradycyjne i bardziej zaawansowane nowoczesne kasy fiskalne możemy znaleźć w ofercie sklepu Atis. Najtańsze modele kosztują około tysiąca złotych.

Ulgi na zakup kasy

Jeśli planujemy zakup kasy fiskalnej do swojej firmy, koniecznie sprawdźmy, czy mamy szansę na uzyskanie ulgi. Może ona stanowić nawet 90% wartości zakupionej kasy. Żeby starać się o ulgę, najpierw musimy zgłosić w urzędzie skarbowym zamiar zakupu kas i ich liczbę. Kasa, którą kupujemy, musi mieć homologację Ministerstwa Finansów. W celu uzyskania zwrotu części kosztów zakupu musimy mieć dowód zapłaty za kasę. Ważne też, żeby Urząd Skarbowy informację o stosowaniu kasy dostał najpóźniej w ciągu 7 dni od jej zakupu. Jeśli spełnimy wszystkie te warunki, możemy złożyć wniosek o przyznanie ulgi do naszego Urzędu Skarbowego.

Jak używać kasy i uniknąć problemów?

Zawiadomienie o używaniu kasy fiskalnej złożone w Urzędzie Skarbowym jest obowiązkowe nie tylko, jeśli staramy się o ulgę. Zawsze musimy to zrobić w ciągu 7 dni. Kiedy używamy kasy, musimy na nią nabijać każdą transakcję dokonaną z osobą prywatną. Nie wystawiając paragonu, popełniamy wykroczenie. Grozi za to wysoka kara finansowa. Bardzo ważne jest także przechowywanie paragonów i raportów z kasy fiskalnej. Powinny znajdować się w naszym archiwum przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin zapłaty podatków. Ważne jest też zachowanie książki serwisowej kasy nawet przez 5 lat po zakończeniu jej używania. Trzeba także pamiętać o wykonywaniu przeglądów technicznych przynajmniej raz na dwa lata. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz