Artykuł sponsorowany

Fiskalizacja kas fiskalnych – zasady jej przeprowadzania

Fiskalizacja kas fiskalnych – zasady jej przeprowadzania

Każdy przedsiębiorca, którego roczne obroty przekraczają 40 tysięcy złotych, musi wyposażyć swoje podmioty gospodarcze w kasy fiskalne. Uregulowane jest to prawnie przez Ministerstwo Finansów, a podlegają temu zarówno właściciele placówek sprzedających towary, jak i świadczących odpłatnie różnego rodzaju usługi. Bardzo ważne jest też odpowiednie zarejestrowanie kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym.

Po przekroczeniu limitu przychodowego każdy przedsiębiorca ma dwa miesiące na wdrożenie systemów kas fiskalnych i sfinalizowanie fiskalizacji w Urzędzie Skarbowym. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie liczby i miejsca korzystania z tychże urządzeń. Kolejnym etapem jest fiskalizacja kasy przez profesjonalną firmę serwisującą, co umożliwia w następnej kolejności zgłoszenie kasy fiskalnej w urzędzie.

Fiskalizacja kasy fiskalnej przez serwisanta

Fiskalizacja kasy fiskalnej jest wymogiem, który umożliwia dalszą sprzedaż lub świadczenie usług po osiągnięciu określonego limitu. Sama fiskalizacja musi być przeprowadzona przez odpowiednią firmę, posiadającą uprawnienia i kompetencje elektroniczno-informatyczne. Warto dokładnie prześwietlić swojego serwisanta i dystrybutora kas fiskalnych, bo to od niego zależy prawidłowe działanie finansowe firmy. Godnym polecania partnerem jest Profisnet Krzysztof Rypiński, który posiada wieloletnią praktykę w obsłudze przedsiębiorców. Proces fiskalizacji polega na jednorazowym zsynchronizowaniu pracy moduły fiskalnego z pamięcią urządzenia – efektem jest dobowy raport fiskalny, który przedstawia się w urzędzie. Istotne jest to, aby serwisant posiadał autoryzację producenta bądź importera kas fiskalnych.

Rejestrowanie w Urzędzie Skarbowym

Krok poprzedzający samą fiskalizację to zgłoszenie do Urzędu Skarbowego odpowiedniej dokumentacji. Ma ona za zadanie określić liczbę kas wykorzystanych w firmie, a także miejsca, w jakich będą one użytkowane (lokalizacja instalacji urządzeń). Kolejne działania wraz z Urzędem Skarbowym rozpoczynają się po fiskalizacji kasy fiskalnej przez serwisanta. Fakt ten musi zgłosić zarówno przedsiębiorca, jak i firma zajmująca się instalacją dla niego tychże urządzeń – zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kas musi nastąpić maksymalnie siedem dni po fiskalizacji. Jeśli Urząd Skarbowy pozytywnie zaopiniuje wnioski złożone przez serwisanta i właściciela kasy, wyda numer ewidencyjny dla wyłącznie danego jednego urządzenia. Numer ten należy nanieść w książce kasy, a także w sposób trwały na obudowę kasy (specjalna naklejka lub napis flamastrem).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz