Artykuł sponsorowany

Zwolnienie z opłat celnych przy przesiedleniu do Polski

Zwolnienie z opłat celnych przy przesiedleniu do Polski

Istnieje wiele kwestii związanych z transportem mienia z jednego kraju do drugiego, które nie są związane bezpośrednio z pakowaniem i transportem, lecz dotyczą wymagań prawnych i przepisów. Warto wiedzieć jak wygląda obsługa spedycyjna i celna mienia przesiedlenia, zanim jeszcze przystąpi się do procesu transportowego. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli zamierzasz wrócić do Polski po wieloletnim pobycie poza jej granicami.

Procedury prawne dotyczące obsługi celnej mienia osobistego

Procedury celne i spedycyjne dotyczące przewozu mienia osobistego dotyczą zarówno obywateli polskich, powracających do kraju po pobycie za granicą przekraczającym dwanaście miesięcy, jak i obywateli państw obcych. W tym przypadku chodzi o osoby z państw spoza Unii Europejskiej, które przeprowadzają się na terytorium Unii Europejskiej. Osób tych dotyczy zwolnienie z należności celnych przywozowych dotyczących ich mienia osobistego, na podstawie Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2009, str. 23). Aby można było zastosować ten przepis, konieczne jest oczywiście spełnienie przesłanek w nim określonych.

Jakie przedmioty można przewieźć do Polski, bez opłacania cła?

Co do zasady przywóz do Polski jakichkolwiek przedmiotów przekraczających pewną wartość, wiąże się z obowiązkiem sporządzenia zgłoszenia celnego i uiszczenia odpowiednich należności. Ta zasada nie dotyczy mienia przesiedlenia. Mogą to być na przykład meble, rowery, samochody osobowe czy motocykle, instrumenty, a nawet zwierzęta domowe, czy prywatne samoloty.

Osoba przewożąca te przedmioty odpowiedzialna jest za udowodnienie prawa do zwolnienia, ale ponieważ przepisy celne są dość skomplikowane, warto skorzystać z doradztwa celno-prawnego oferowanego przez Agencję Celną Żakiewicz z Krakowa. Eksperci pomogą określić jakie dokumenty należy przedłożyć w urzędzie, aby przesłanki zostały uznane za spełnione. Przede wszystkim trzeba udowodnić, że przewożone rzeczy posiadane były przez osobę przesiedlającą się przez więcej niż sześć miesięcy. Konieczne jest także potwierdzenie, że dana osoba mieszkała na stałe w państwie trzecim przez ponad dwanaście miesięcy. Takim dokumentem może być na przykład umowa o pracę, czy comiesięczne rachunki opłacane w tym kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz