Artykuł sponsorowany

Zużyte tłuszcze roślinne - co z nimi zrobić?

Zużyte tłuszcze roślinne - co z nimi zrobić?

Niemal każdy, kto regularnie przygotowuje posiłki w domu, nie wyobraża sobie kuchni bez oleju. To składnik będący podstawą w procesie smażenia, idealny jako dodatek do sałatki, albo w niektórych przypadkach, baza do sosów. Jednak pomijając wszystkie funkcje będące przyczyną popularności wszelkiego rodzaju olejów, po zużyciu jest to po prostu odpad. Większość z nas pewnie nieraz zastanawiała się, czy olej należy utylizować w szczególny sposób oraz jak zrobić to ekologicznie?

Jak smażyć?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby przy smażeniu wymieniać olej jak najczęściej (najlepiej za każdym razem). Wiadomo, w warunkach domowych zazwyczaj wystarczy jednorazowe użycie, jednak przy przygotowywaniu większej ilości mięsa warto szczególnie dbać o to, aby olej na patelni zawsze był świeży. 


- Już po pół godzinie smażenia w tym samym oleju w temperaturze powyżej 180 stopni zaczynają powstawać związki rakotwórcze, które przenikają do potrawy - tłumaczy specjalista z firmy Euro Eko, specjalizującej się w skupowaniu zużytego oleju od największych firm w Polsce. - Wiele zależy od rodzaju oleju. Szkodliwe substancje szybciej uwalniają się podczas stosowania np. oleju kukurydzianego, dlatego najlepiej stosować te, które są najmniej podatne na utlenianie np. rzepakowy, palmowy oraz oliwę z oliwek. Olej należy wymieniać przy każdym powtórnym użyciu, natomiast patelnia musi być dokładnie umyta. - dodaje.


Nie można smażyć na oleju który nie wrze pomimo podgrzania, dymi, ciemnieje i nieprzyjemnie pachnie. Jeżeli na jego powierzchni tworzy się piana, również nie nadaje się do użytku.

Utylizacja oleju

Teoretycznie niewielką ilość oleju po smażeniu każdy z nas może wylać do kanalizacji. W tym przypadku koniecznie należy poczekać, aż olej wystygnie - w przeciwnym razie, w kontakcie z wodą stwardnieje i powstanie emulsja osadzająca się w rurach kanalizacyjnych. Nie ma jednak przeszkód, aby osoby prywatne mogły zadbać o środowisko i oddać olej do utylizacji. Na rynku ogłasza się wiele firm, które już za niewielkie pieniądze odbiorą od nas przepalony olej. 


To najzdrowsze dla ekologii rozwiązanie, niestety niewiele osób je stosuje. Ilości oleju zużywane w warunkach domowych są dość małe, nie każdy ma czas i ochotę na dowożenie ich do firmy utylizującej lub wydawanie pieniędzy na taką usługę. Jeżeli nie stać nas na taki sposób pozbycia się oleju najbezpieczniej jest zaczekać aż wystygnie, przelać go do pojemniczka np. butelki po napoju, szczelnie zamknąć i wyrzucić razem z innymi śmieciami.


Teoretycznie w nieco mniej komfortowej sytuacji są właściciele restauracji oraz innych lokali gastronomicznych i firm, w których proces np. produkcji generuje duże ilości zużytego oleju. W ich przypadku polskie prawo nakazuje magazynować stary olej. Właściciel knajpki nie wyrzuci go po prostu do śmieci. Jednak jest to spory problem tylko z pozoru - obecnie na rynku działa wiele firm, które nie dość, że oferują odbiór dużych ilości starego oleju to jeszcze prowadzą jego skup. Dzięki temu właściciele zakładów mogą dodatkowo zarobić. 


- Warto znaleźć dużą firmę cieszącą się zaufaniem, która przywiezie nam specjalny pojemnik, a później sama go odbierze. Każde z takich przedsiębiorstw powinno mieć możliwość wystawienia dokumentu świadczącego o odebraniu oleju. Niektóre firmy, takie jak Euro Eko posiadają także zezwolenia na ostateczny recykling starego tłuszczu - tłumaczy pracownik kieleckiej firmy.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz