Artykuł sponsorowany

Zszywki tapicerskie – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Zszywki tapicerskie – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Akcesoria tapicerskie, które wykorzystywane są zarówno w działaniach amatorskich, jak i w profesjonalnym warsztacie tapicerskim, to ogromna i zróżnicowana grupa produktów. Nie należy jednak zapominać, że do ważniejszych elementów, które choć niepozorne, mają ogromny wpływ na komfort i prawidłowy przebieg tego typu prac, zaliczyć należy zszywki tapicerskie, na dobór których warto zwracać szczególną uwagę.

Kilka słów o zszywkach tapicerskich

Wykonanie mebla tapicerowanego lub jego naprawa, bądź renowacja, to proces którego realizacji nie sposób wyobrazić sobie bez zastosowania odpowiednio dobranych zszywek tapicerskich. Są one bowiem niezbędne zarówno do drobniejszych prac tapicerskich (np. naprawa bądź wymiana obić na taboretach lub krzesłach), jak i tych większych i bardziej skomplikowanych zadań, takich jak np. tworzenie pikowanych, skomplikowanych kanap. Zszywki służą przede wszystkim do łączenia miękkich elementów mebli tapicerowanych (tkanina, wyściółka itp.) z elementami twardymi (szkielet drewniany, płyta pilśniowa, sklejka itp.). Oczywiście w zależności od rodzaju wykonywanych zadań tapicerskich zastosowane powinny być odpowiednio dobrane zszywki. Stąd też w akcesoria tego typu dobrze jest zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach, takich jak firma Andrzej Sieradzki A.S. PHP. Warto jednak pamiętać, że w meblarstwie i tapicerstwie stosuje się najczęściej zszywki z cienkiego drutu (przede wszystkim do łączenia tkanin tapicerskich) oraz zszywki wąskie (stosowane przy pracy wymagającej intensywniejszej penetracji materiału i głębokiego wbicia). Zszywki stanowią doskonałą alternatywę dla stosowanych niekiedy tradycyjnych gwoździ oraz wkrętów. Są one bowiem łatwiejsze w produkcji i znacznie przyspieszają pracę tapicera, który zszywki mocuje przy użyciu specjalistycznych zszywaczy (ręcznych, pneumatycznych lub elektrycznych).

Liczy się także rozmiar

Wybór odpowiednich zszywek do tapicerowania uzależniony jest od zakresu wykonywanych prac i rodzaju użytego zszywacza. Trzeba przy tym też pamiętać, że wybierając zszywki tapicerskie należy również zwrócić uwagę na ich długość. Wynika to z faktu, że:

  • zszywki o długości 6-8 mm doskonale sprawdzą się do obijania krzeseł tapicerowanych lub do mocowania poszczególnych elementów na niewielkich powierzchniach,

  • 10 mm (określane mianem „dziesiątek”) używa się do mocowania tkanin tapicerskich,

  • 12 mm to zszywki o uniwersalnej długości, wykorzystywane do łączenia ze sobą większości elementów mebli tapicerowanych. Stosuje się je także do wykonywania pikowań,

  • 14-16 mm polecane są do mocowania szkieletów mebli i mocowania do nich pasów, skór itp.,

  • 18-21 mm stosuje się do mocowania formatek w meblach sprężynowych,

  • 24-50 mm – zszywki tego typu wykorzystywane są do łączenia szkieletów mebli,

  • 40-50 mm – stosuje się do łączenia szkieletów różnych mebli. Zazwyczaj zszywki tego typu są ożywicowane, co zwiększa ich sztywność i ułatwia wbijanie w drewno.

Jak widać dobór odpowiednich zszywek tapicerskich nie zawsze jest prosty i oczywisty. Warto zatem w tego typu produkty zapatrywać się u doświadczonych sprzedawców, dysponujących szeroką ofertą zszywek oraz niezbędną wiedzą, pozwalającą na profesjonalne doradztwo w tym zakresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz