Artykuł sponsorowany

Znakowanie obuwia przy użyciu stemplowarki

Znakowanie obuwia przy użyciu stemplowarki

Produkcja obuwia często oznacza wytwarzanie setek par tego samego modelu, które różnią się rozmiarem. Pochodzą one jednak z różnych serii, są wykonane z innych partii materiałów oraz wykańczane przez innych pracowników. W przypadku reklamacji ważne jest precyzyjne ustalenie pochodzenia produktu. W identyfikacji pomagają oznaczenia, które nanosi się za pomocą stemplowarki.

Standardowe oznaczenia na obuwiu

Umieszczanie na obuwiu konkretnych oznaczeń nie tylko pomaga w ich identyfikacji i sprzedaży. Jest także informacją dla klienta, której udostępnienie stanowi obowiązek producenta. Każdy z wyrobów powinien mieć oznaczenie rozmiaru, które umożliwi wybór produktu dopasowanego do potrzeb klienta. Brak takiego oznaczenia wiązałby się z koniecznością przymierzania wielu par butów, co z kolei nie sprzyja zachowaniu ich odpowiedniego poziomu higieny w sklepie. Umieszczane wewnątrz buta symbole informują też o innych jego cechach. Do tych najczęściej spotykanych należą:

  • nazwa i kraj pochodzenia producenta,
  • informacje o rozmiarze – wielkość, tęgość, długość buta,
  • symbol danego wzoru,
  • nazwa modelu lub kolekcji,
  • cena produktu,
  • informacje o wykorzystanych materiałach i sposobach pielęgnacji.

Taka ilość informacji wymaga stosowania skrótów i symboli. Są one ogólnie przyjęte w większości krajów na świecie, dlatego mogą być rozpoznane przez każdego klienta. Do znakowania butów wykorzystuje się między innymi metodę stemplowania. Jest ono wykonywane za pomocą specjalistycznej maszyny – stemplowarki do obuwia.

Jak działa stemplowarka do obuwia?

Stemplowarka jest bardzo prostą konstrukcyjnie maszyną, której zadaniem jest nanoszenie symbolu, napisu lub cyfry w wybranym miejscu buta. Może nim być spodnia część podeszwy lub wewnętrzne wyłożenie. Urządzenie może umieszczać wybrany wzór na niemal każdym rodzaju materiału, począwszy od skóry czy tworzyw sztucznych po flok czy polar. Stemplowanie odbywa się metodą odciskania na gorąco przy dużej sile nacisku matrycy. Typowe stemplowarki do obuwia, które oferuje między innymi firma Tami Paweł Grobelny, pracują pod ciśnieniem 6-8 barów. Poza znakowaniem rozmiarów czy nazwy producenta urządzenia można również wykorzystywać je do nanoszenia ozdób na powierzchni cholewki lub innych elementach buta. Dodatkowym atutem stemplowarek jest wyposażenie ich w regulatory temperatury, siły nacisku stempla oraz jego czasu. Dzięki tym cechom jest możliwe precyzyjne dopasowanie pracy urządzenia do rodzaju znakowanego materiału. Stemplowarka może też być zintegrowana z wykrojnikiem, dzięki czemu sprawdzi się jako urządzenie do wycinania elementów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz